Kaksitaajuinen tinnitus

tinnaaja

Vasemmassa korvassa soi yhtäaikaa kaksi nuottia, onko muilla tällasta? Joku korkee ja matala nuotti päällekkäin siis.

Niska-hartiavaivoja on ja myös hampaiden narskuttelua, omien päätelmien perusteella tinnituskin johtuu näistä. Hierojalla ja naprapaatilla oon kuitenkin käynyt muutaman kerran. Miksei auta? Miten tuo purenta-asia saataisiin kuntoon niin, että korva hiljenisi?

2

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18+16

      Hammaslääkäri tekee kiskon, jota pidät öisin. Narskuttelu ja pureminen öisin loppuu.

    • Infopläjäys

      Morjesta!

      Kuittaan vain, että sama juttu. Oikeasta korvasta (ja vain oikeasta) löytyy sellainen ärsyttävä morsetus (joka päivästä riippuen vaihtelee vinkunan ja piippauksen välillä) ja tuollainen ihmeen humina. Kaikki mahdolliset kokeet sairaalassa tehty ja tulokset tukevat omaa mielipidettäni: Millekkään melulle en ole koskaan altistunut, eikä sisäkorvassa ole vikaa. Se vain alkoi, samalla kun kärsin kauheasta stressistä.

      Kaikkialtahan sitä lukee, että stressi on yksi syypää korvan soimiseen. Kuitenkin täytyy muistaa, että stressi ei itsessään ole mikään maaginen voima, vaan se aiheuttaa/pahentaa kaikkia ihmisen vaivoja. Mikä se vaiva kohdallani on? Sen selvittäminen kesti lähes 4kk.

      Kun kaikki muu oli käyty läpi, älysin VASTA sitten (tyhmänä) mennä hammaslääkäriin. Itse ajattelin lähinnä viisaudenhampaan poistoa, mutta lääkäri totesikin yllättäen, että on hampaissa aika moisia kulumia, ikäisekseni. Taidan näköjään pureskella niitä oikein kunnolla unissani ja ilmeisesti tämä uskomattoman stressaava vuosi vain voimisti sitä niin, että alkoi korva oireilemaan. Tätä ennen en huomannut leuoissa mitään ihmeellistä, kunnes hammaslääkäri otti eräästä suun lihaksesta kiinni ja sanoi, että "tämän pitäisi olla aika kipeä". Sattui paljon. Sittemmin lihasta on särkenyt ja huomasin samalla, että leuka ei taivu sivusuunnassa vasemmalle ollenkaan. Kyse on siis juurikin saman puolen leuasta, kuin oirehtiva korva.

      Huomenna hampaita hiotaan ja saan varsinaiset kiskot. Toiveekkaana mennään! Korvan tilanne vaihtelee päivittäin ja se on suoraan verrannollinen leuan liikkumakykyyn. Luulen muutenkin, että tuo stressipohjainen tinnitus on yleensä hampaiden narskuttelua tai yhteenpuremista. Suosittelen käyntiä hammaslääkärillä. Sen vuoksi ne niskatkin voivat olla kipeät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      131
      4681
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      74
      2692
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1705
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      47
      905
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      892
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      863
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      70
      847
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe