Omistan Fiestan (vm.2003 1.3i). Auto toimii välillä ihan normaalisti, mutta toisinaan auto sammuilee kesken ajon kun painaa kytkimen pohjaan. Kun päästää kytkimen ja painaa kaasua niin auto käynnistyy uudestaan ja matka jatkuu. Mutta jos pysähtyy risteykseen ja auto sammuu siihen niin se ei heti käynnistykään.. Käytin autoa vasta huollossa jossa vaihdettiin sytytystulpat, mutta tämä sammumisongelma ei hävinnyt.
Oisko jollaki vinkkejä missä vika vois olla...
Auto sammuilee kun kytkintä painaa..
6
8049
Vastaukset
- työnnä suohon
Työnnä romusi suohon.
- El Pollo del Muerta
Eipä tuossa muuta kuin pajalle jolla on reaaliaikaista tietoa lukeva testeri ja koeajolle, niin näkee mitä siellä tapahtuu, tai paremminkin lakkaa tapahtumasta.
Voisi olla mahdollista, että kytkimen paineasetelma on kulunut.
Tarkoittaa se, että
A) Painelaakeri jumittaa, jolloin koko helahoito yrittää pyöriä.
B) Paineasetelmassa oleva hahlomainen rauta, joka kytkinpoljinta painaessaan katkaiseen vedon. Mutta mikäli laakeri toimi yrittää se silloin pyörittää tätä hahlorautaa, joka muuten ei ole pyörivä osa ja siksi moottori sammuu.
Jaa'a meniköhän sekavaksi.. Toivottavasti saa selkoa.- sähköapinaa
Saattaa myös olla vika olla puolassa, sitä ei välttämättä testerissä huomaa.
- Tyhjäkäyntisäädin
Onhan noita useampiakin ollut. Kaasuläpän akselilla oleva mikrokytkin ei kytkeydy, mikä aiheuttaa sen että tyhjäkäynnin säädin ei toimi ja sammuttaa moottorin kun kaasupoljin on tyhjäkäyntiasennossa ja kytkin pohjassa. Oire ilmenee tyypillisesti liikennevaloihin pysähdellessä ja vastaavissa tilanteissa. Mikrokytkimem naksahtelu on usein kuultavissa, mutta naksahtelu ei kuitenkaan takaa sitä että mikrokytkin toimii normaalisti.
Uudemmissa autoissa sama toiminto on toteutettu kaasuläpän asentotunnistimen yhteydessä tai jollain muulla tavalla ja sen tunnistaminen voin olla työläämpää "kotikonstein". Vika voi selvitä, kun lukee vikakoodin. Itselläni oli samanlainen ongelma omassa autossa.. eli jos kierrokset olivat 1600 ja painoi kytkimen pohjaan auto sammui mutta kun laski kierrokset 1500- ja painoi kytkintä niin auto meni normaalisti tyhjäkäynnille.
Itse sain ongelman korjattua vaihtamalla tulpanhatut koska ne olivat väljät ja nytten autoa ei saa sammumaan vaikka yrittäisikin sammuttaa.. Korjaus maksoi 25€ eikä tarvinnut mitään maalaisjärkeä enempää niitten vaihtamiseen.
Toivottavasti tästä oli apua! Ilmoitathan vian tänne kun se selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231205
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89884- 87767
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede19726- 93707
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat281690- 109626
- 32583
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet115511