Onnistuuko laminaatin vaihto ilman lattialistojen irroittamista? Meillä ed asukas laittanut listat liimalla kiinni eikä viitsisi alkaa repimään irti. Maalatut ja tapetoidut seinät menis uusiks.
Laminaattilattian vaihto
Tiina77
4716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No ei onnistu paitsi jos laitat vanhojen listojen päälle/sivuun ns. korkkimattolistat.
http://www.byggmax.com/fi-fi/rakennustarvikkeet/lattiat-ja-lattialistat/lattialistat-puu/neljannesosa-ja-reunalistat
sivulla vasemmalla esimerkki yhdestä vaihtoehdosta
Pistä vähän korkeampi (= näyttävämpi ja hianompi) lista uuteen niin se peittää vanhan listan arvet. Tapetit leikkaat katkoteräveitsellä poikki listan yläpuolelta ennen kuin vedät vanhan irti (jotta ei repeä mukaan). Lista on tuossa savotassa halpaa, varsinkin jos asennat itse.
Minkätakia se edellinen asukki oli liimaa käyttänyt?
Tarkista myös että meneekö se laminaatti kiintokalusteiden alle. Mitens karmit, pitääkö ne irroittaa joka tapauksessa?
No joo.
Keksitty sellainen asia kuin rakennusliima. Kokolailla kuin kontaktiliimaa, nopeampaa mun mielestä. Samanlaisiss tuupeissa kuin silikoni, elikkäs pistooli hyvä olla-
Jos ei halua vaikkapa alkaa poraileen proppuja kiviseinään, tai seinä mutkilla, liiman kanssa pääsee aivan älyttömän vähällä työllä. Ja pitää varmasti. repiminen. Ja tulee paljon halvemmaksi kuin proput tai lyöntinaulat.
No, se hankalampi puoli, pitää liimata tarkasti ja kunnolla kerrasta, sitten kova irti. Mutta mitäpä se mulle kuuluu, ei ole tarkoitus vaihtaa listoja määrävuosin.
Ite käyttänyt sitä aika paljon, kaikenlaiseen muuhunkin kuin listoitukseen, kun itelle tehnyt remontteja.
Noin aloittajalle, revi pois ne vanhat listat. Ne nyt menee muussiksi kuitenkin, kun poistat vahnoja laminaatteja, siinäpä ne samalla voi rapsia pois kuleksimasta. OK, seinät kärsii, mutta kyllä sä niille kuitenkin jotain pian tekisit, kun uus lami lattiass ja seinät ei olekkaan uudet.
Ainiin, kai olet jo maalannut katon, sieltä päästä pintarempat kannattaa aina alkaa. Vanha lami suojaa oikein hyvin lattioita maaliroiskeilta :D