Moikka. Minkälaisia herkkuja käytätte kanin kouluttamisessa?
Te kai tunnette Neposen josta olen höpissyt näillä sivuilla.
Neponen osaa vaan Ryhdin ja istun käskyn.
Tarvitsen apua & pian.
Ps: Kanin kouluttaminen on kivaa!!
Te kai tunnette Neposen josta olen höpissyt näillä sivuilla.
Neponen osaa vaan Ryhdin ja istun käskyn.
Tarvitsen apua & pian.
Ps: Kanin kouluttaminen on kivaa!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse kun omistin kanin, niin en sitä mitenkään erityisesti kouluttanut tekemään mitään hienoja temppuja, mutta aina kun laitoin sen tekemään jonkun pienen tempun, niin annoin jugurttinapin palkinnoksi, kyllä kani näytti tykkäävän.
Että yritä syöttää noita sille, ellet jo ole.
älä anna jogurttinappeja!! kanille ei saa antaa eläinperäisiä tuotteita, ei siis myöskään maitotuotteita!!
vaikka kaneille jogurttinappeja myydäänkin ja voidaan jopa eläinkaupassa suositella ÄLÄ ANNA NIITÄ KANILLESI!
parempia herkkuja koulutukseen ovat esim. rusina, pähkinä (pienissä määrin, koska lihottaa) tai vaikka joku hedelmän pala mistä kani tykkää.
Monille päärynä on herkkua joten pieni pala sitä? Tai sitten pähkinän/rusinan murunen kuten joku jo ehdottikin.
Saako muuten kysyä mitä nuo temput ovat?
Seuraavaksi voisit kokeilla saada Neponen seisomaan takajaloillaan? Meidän pupu osaa nykyään tehdä sen kun vain sanoo rusina (=suurinta herkkua).
Pakko sanoo: HURJAN SÖPÖ NIMI TOI NEPONEN!!!
Ryhti käsky on että kani istuu suorassa...
Mä käytän banaanilastuja. Maistuu runsaan sokerin takia todella hyvälle ja sen avulla kanin saa opetettua tekemään miltei mitä tahansa. Tähän asti tosin omani osaa vasta hypätä renkaanläpi x2, pujotella pulloja sekä hyppiä esteitä. Tarkoituksena on opettaa muitakin agiesteitä :)