eikö sinun päässäsi liiku mitään kun koirat olivat vielä isokokoisia.
syytä itseäsi
jos koirat päästät vapaaksi
10
378
Vastaukset
- Pelko.
Minä ainakin pelkään isoja vapaana jolkottelevia koiria. Voi olla, että eri ihmiset niitä paijailee, mut minä en tykkää. Kammottavia.
n käsitä miks yks musta koira tuolla Tammelan perämettällä on irti, ajelen siitä ohi pyörällä ja se lähtee perään ja kun on menty 2-3km pysähdyn ja komennan sen kotiin se lähtee takasin, jos olisin v-mäinen ajelisin vain koira perässä niin ei se osais mennä kotiinsa, Pitäkää nyt ne hauvelit kiinni ainakin yöllä.
Suomen laki on sellaisten päättämä, kenet sinne ollaan äänestetty. Jos laki on sellainen, ettei kukaan sitä noudata ja valvontaa ei voida järjestää, on ns, kuollut kirjain. Tässä kohtaa on laki sellainen kun se on, että ampujalle ropisee, ja koiranomistaja saa varmasti toruja.- Laki ja laki,
Laki pitäis olla selvä, että, irti olevat koirat saa välittömästi lopettaa. Ja, jos koira käy hampain kiinni esim. ihmiseen, olisi poliisin lopetettava sellainen koira heti ,ilmoituksen tapauksesta saatuaan.
Laki on laki, mutta ei aina sama kuin jokin ihmisten käsityskyky. Mä en ainakaan raskiis ampua kenenkään koiraa, ellei se käy päälle. Ja Suomessa saa kulkea ilman asetta ainakin vielä. Mutta koiranomistajan pitää noudattaa siinä lakia, että koira on kytkettynä, jos tämäkin tulis perässä vaan, eikä osais kotia, kurjaa sekin olis. Tämäkin musta koira taitaa jo tuntea minut kun se jo 3 kertaa on seurannut tuollaisen 1km verran, Olis kiva jos omistaja näkis tän jutun.
- Kaksi koiraa,
lopettanut. En itse, vaan tuttu metsästäjä, jolla aseita. Koirat, jo pentuna osoittaneet haukkumalla ja näykkimällä, ihmisten vaatteita repimällä, olevansa mielenvikaisia. Toinen niistä oli arvokaskin. Säästyy paljolta, kun huomaa ajoissa, jos koirasta ei ole seuraksi. Vangiksi häkkiin, ei koiraa kannata ottaa. Haukkumaan.
- Nimen omaan,
Kaksi koiraa, kirjoitti:
lopettanut. En itse, vaan tuttu metsästäjä, jolla aseita. Koirat, jo pentuna osoittaneet haukkumalla ja näykkimällä, ihmisten vaatteita repimällä, olevansa mielenvikaisia. Toinen niistä oli arvokaskin. Säästyy paljolta, kun huomaa ajoissa, jos koirasta ei ole seuraksi. Vangiksi häkkiin, ei koiraa kannata ottaa. Haukkumaan.
ellei se käy päälle. Entäs sitten kun se raatelee vanhuksen tai lapsen??? Olisko aihetta hävittää elukka?? Vai elää pelossa, kenet seuraavaksi repii?? Hoh hoijaa, äly hoi, älä jätä.
Näin se juuri on, että koiran omistajan pitäs tuntea ja tietää millainen koira hänellä on, näihin juttuihin vain sekoittuu tunteet. Ja ihan tutkimus sanoo 80% ihmisistä elää tunteiden varassa. Sitten ihminen pelkää sutta ja karhua, no ihan heitän arvion, että koirat ovat raadelleet ja tappaneet enemmän ihmisiä, kuin susi ja karhu yhteensä.
Kun ihan kaikessa ei tarviis lakeja ja asetuksia, niin koiran omistajakin pitäs jotenkin todeta, että hän osaa pitää koiraa.
Ja olen sitä mieltä, että kerrostalossa ei sais pitää koiraa, kun kerran ei osata.
(siis selvennys, osa osaa ja toiset ei, ja suuri syy suukopuun on koira)- Ei pelkkä
kerrostalo. On julmaa, että omakotiasukaskin voi kahlita esim. koiran häkkiin. Siellä vuosia riutuneena koiralle kehittyy aivovaurio. Jo pelkästä turhasta haukkumisesta. Koira havaitsee liikettä häkin ulkopuolella ja haluaisi myös vapauteen. Osoittaa halunsa haukunnalla. Ei pääse, ei viedä lenkille. Koira sairastuu, aivovaurio. Sitten, jos tämä koira, vahingossa pääsee häkistä, jälki on kammottavaa.
- Toiset nauttii,
kun saa pitää koiraa vankina.
- Nyt näyttää,
Toiset nauttii, kirjoitti:
kun saa pitää koiraa vankina.
että Suomessa vangitaan pikkulikkojakin, sidotaan kädet ja jalat. Voisko näille tappajakoirille tehdä samoin. Lojuisivat siellä pihoillaan, tassut sidottuina, etteivät pääse hyökkäämään ihmisten kimppuun. Poliisit liian harvinainen näky tänäpäivänä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927