Henkilö, joka ei ole edes rajanaapuri oli käynyt leikkaamassa meidän ja naapurin välistä pensasaitaa paikoin jopa 50 cm lyhyemmäksi. Aitaa oli leikattu meiltä lupaa kysymättä ja leikkauksen seurauksena meiltä poistui näkösuojaa naapuriasuntoihin, joten leikkaus vaikuttaa heikentävästi asumisviihtyvyyteen.
Asumme asunto-osakeyhtiössä, jossa raja-aidat kuuluvat vastuunjakotaulukon mukaisesti taloyhtiön vastuulle. Aidan leikkaaja ei kuitenkaan ollut saanut taloyhtiön hallitukselta toimeksiantoa tai meiltä lupaa aidan leikkaukseen.
Täyttääkö asia esimerkiksi ilkivallan tunnusmerkit?
Entä sovelletaanko naapuruussuhdelakia, jonka mukaan naapurin puista ei saa leikata oksia luvatta. (Laki ei taida erotella puiden tai pensaiden oksia).
Asumme asunto-osakeyhtiössä, jossa raja-aidat kuuluvat vastuunjakotaulukon mukaisesti taloyhtiön vastuulle. Aidan leikkaaja ei kuitenkaan ollut saanut taloyhtiön hallitukselta toimeksiantoa tai meiltä lupaa aidan leikkaukseen.
Täyttääkö asia esimerkiksi ilkivallan tunnusmerkit?
Entä sovelletaanko naapuruussuhdelakia, jonka mukaan naapurin puista ei saa leikata oksia luvatta. (Laki ei taida erotella puiden tai pensaiden oksia).
Vastaukset 6
Vanhimmat
******Täyttääkö asia esimerkiksi ilkivallan tunnusmerkit? *****
Ilkivalta ei tietenkään ole kyseessä, jos leikkaaja ei metelöinyt tekoa tehdessään virkamiehen hoitaessaan virkaansa vieressä, tai vetänyt hätäjarrusta jne...soitellut samalla ilkivaltaisesti puheluja johonkin virastoon jne..
Kyse on pikemminkin lievästä vahingonteosta, missä asianomistajana on As Oy.
Lakia eräistä naapuruussuhteista käytetään silloin, kun riidellään käräjillä siviilijutusta, sillä siinä ei ole rangaistussäädöstä, jolloin asia ei kuulu poliisille, eikä syyttäjälle.
13 § (27.6.2003/613)
Ilkivalta
Joka
1) metelöimällä tai muulla sellaisella tavalla aiheuttaa häiriötä virantoimituksen ....
2) aiheuttaa häiriötä soittamalla puheluita virastoon, toimistoon....jne
3) käyttämällä joukkoliikenteen kulkuneuvon, hissin tai muun laitteen hätäjarrua tai hälytintä aiheuttaa ilkivaltaisesti väärän hälytyksen..
Rikoslaki 35 luku 3 § (24.8.1990/769)
Lievä vahingonteko
Jos vahingonteko, huomioon ottaen vahingon vähäisyys tai muut rikokseen liittyvät seikat, on kokonaisuutena arvostellen vähäinen, rikoksentekijä on tuomittava lievästä vahingonteosta sakkoon.
Hyvä, että joku vielä tekee talkootyötä.
Tosi törkeää mennä leikkaamaan toisten aitaa. Käypä tekemässä poliisille ilmoitus. Sakko rapsahtaa.
Kyseessähän on taloyhtiön eikä osakkaan aita. Osakas ei ole asianomistaja ja jos taloyhtiö tyytyy tilanteeseen, asia jää siihen.
Kyse on myös asianomistajan määritelmästä. Asianomistaja on luonnollinen tai juridinen henkilö, jonka oikeutta tai etua rikos on loukannut, tai johon rikos on kohdistunut. Kyse on siis oikeushyvästä, joka lienee tässä tapauksessa pensasaidan tuoma näkösuoja. Jos osakas on menettänyt näkösuojan, niin hänen etuaan on loukattu, joten se tekee myös osakkaasta asianomistajan.