Aikoinaan Skypellä voi soitella mihin hyvänsä jos löytyi soitto-osoite. Oli myös joku viestin lähetystapa, millä voi pyytää vastapuolen hyväksyntää soiton vastaanottoon.
Nykyään ei löydy mitään tapaa kontaktoida tuntematonta skypenkäyttäjää?
Siis kaikki mennyt maksulliseksi ja koko homma täysin pieleen?
Näinkö on käynyt vai onko joku niksi jäänyt huomiotta?
Nykyään ei löydy mitään tapaa kontaktoida tuntematonta skypenkäyttäjää?
Siis kaikki mennyt maksulliseksi ja koko homma täysin pieleen?
Näinkö on käynyt vai onko joku niksi jäänyt huomiotta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo et sä ole kuullut että microsoft osti skypen ja se kaupallistaa aina kaiken mikä toimii ja on hyvä, eivät ite osanneet tehä sitäkään.
jitsi voip ohjelma ilmainen
https://jitsi.org/index.php/Main/HomePage
https://en.wikipedia.org/wiki/Jitsi
tor kehittäjä Jacob Appelbaum suosittelee
jitsiä skypen sijaan
Ekiga Voip ohjelma ilmainen
http://ekiga.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ekiga
skype antaa chat viestejä poliisille
Skype handing over more chat data to law enforcement
http://arstechnica.com/tech-policy/2012/07/skype-handing-over-more-chat-data-to-law-enforcement/
skype antaa puhelut poliisille
Skype Denies Making It Easier For Police To Snoop On Calls
http://www.forbes.com/sites/kashmirhill/2012/07/27/skype-denies-making-it-easier-for-police-to-snoop-on-calls/
Niin microsoft antaa puhelut poliisille, ei skype joka myi ittensä. Skypen nimi muuttuu vielä jonain päivänä msypeksi tai jotain. Microsoft live messenger on tehnyt samaa viranomaisyheistyötä suomessakin jo siitä saakka kun jokelassa ammuskeltiin, Ministeri Vanhanen teki microsoftin kanssa diilin Microsoftin live edun ujuttamisesta kouluverkkoihin yhtenä niitä keinoja joilla ammuskeluja ennalta ehkäistäisiin - mutta live edu floppas, koulut ei kaivanneet sitä.
Niin, kannattaa välttää skypeä jos on rikollisia taipumuksia ja käyttää vaikka linuxia rikollisiin puuhiin. Ja androidpuhelimia, iPhonet ja WP:t on molemmat poliisikuuntelusssa koko ajan.