Miksi EU on Suomelle niin tärkeä?

Suomen painoarvo EU´ssa on täivaltion luokkaa.

Miksi suuret EU-maat Italia ja Espanja ovat sitä mieltä, että Suomi keikuttaa EU-venettä? Miksi Saksa ei yhdy siihen joukkoon?

Sixten Korkman on sitä mieltä, että Saksa vetäytyy EU´sta heti, kun Saksan pankit ovat saaneet saatavansa Välimeren maista. Ehkäpä hän on oikeassa?

Suomi voisi suunnata kaupankäyntinsä Aasiaan ja Etelä-Amerikkaan. Molemmat ovat kehittyviä maanosia.
16123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Mikä on tietosi taloudesta tänään?

Suomelle on tärkeintä olla näkyvillä ei mitään muuta.

Äänestä

Suomella pitää olla kavereitaa,ei viihdy yksin. Juoppokavereita ja kaikenlaisia kavereita.Kovia ova puhumaan mut aikaan eivät saa mitään.Toinene toisiaan nälvii vaan,ei iänkuuna päivänä paremmaksi muutu. Melkein on mennyt hiekkalaatikko leikiksi.Ovat ressukat pudonneen oikealta polulta.

Äänestä

ja saa ise nauttia miljardeistaan EU:n ulkopuolella sillä menee hyvin.

Äänestä

keä pieni maa pohjoisessa kylmässä, sillä sieltä saa lypsettyä rahaa!

Äänestä

Olishan kauheeta jos suomi poika tulis järkiinsä, eikä enään antais itseään huijata,
tätä ne pelkää,

Äänestä
  • se olisi kauheeta.

    Äänestä

tanut pysyä erossa EMUsta. Mitta tottahan se helpotti Liliusten rahan Suomesta ulkomaiden verottomille tileilleen roudausta.
Lipponen ja & auttoi, Mönkärekin.

Äänestä
  • just, erittäin hyvä havainto,

    eiköhän tehdä asialle jotain järkevää,,,

    äänestetään EU vastaisia kansan edustajia johtoon,,,

    Äänestä

Nyt lisää vaan noita vaikeita maita yhtykää vaan. Minä tyhmänä aattelin silloinkun Romaniakin mukaan liitettiin,aattelin huh-huh- turkki vielä ja monta ,jota meikä ei voinut kuvitellakaan.Eihän älykkäät liitykkään,hälmöläisten touhua vilä se jysähtää uskokaa näin mualais mummo aattelee ja ryhmissä kertoillaan. Saihan jotkut
paksun rahapussin ettei istumaan pysty. Onni yksillä kesä kaikilla.

Äänestä

vaan Suomi on EMUlle tärkeä, maa josta voi lypsää rahaa.

Voi käydä vähän mollaamassa, jos vastustelevat rahansa antamista!

Äänestä

politiikkaa puhtaimmillaa !!! ja tietenki paavo lipposen suuruuuden hulluutta,,,




SIKSI,, koska suomen mijjardöörit on tehneet sijotuksia etelän hunsvotti maihin,
siis miljardöörien rahat on pelastettava hinnalla millä hyvänsä, vaikka suomen kansan kustannuksella,
näin röyhkeitä ovat miljonäärit,
kansasta välitetään VIIIIIISSSSS,,, kuhan omat rahat saadaan pelastettua,,,,

Äänestä
  • Arvoisa "tämä on KOKOOMUKSEN"!

    Katainen ja Urpilainen haluavat saada nimensä historiaan. Ihan niinkuin Paavo Lipponenkin halusi. Suuret EU-maat lupailivat Lipposelle EU-presidentin viran, jos sellainen joskus perustetaan. Ei olla vielä perustettu.

    Säälittävä mies tämä Lipponen. Lapset ja lapsenlapset maksavat Lipposen tunaroinnista. Ei tullut Lipposesta EU´n presidenttiä. Ei tullu hänestä presidenttiä Suomeenkaan. Lipposen ääniosuus Suomen pressanvaaleissa oli säälittävät 6 prosenttia.Muuan viherhomo ja aivan turhaan pahamaineinen Väyrynen pärjäsivät paljon paremmin.

    Äänestä

Kataisen neuvo kriisimaille: Tehkää kuten Suomi teki laman aikana
13.8.2012 11:43 | 26 |
Kalle Silfverberg
HELSINGIN SANOMAT

VIENA KYTÖJOKI / LEHTIKUVA

Pääministeri Jyrki Kataisen mielestä markkinat kohtelevat Italiaa ja Espanjaa epäreilusti.
Pääministeri Jyrki Katainen (kok) ehdottaa vakuudellisia velkakirjoja ratkaisuksi eurokriisiin. Katainen sanoo saksalaisen Der Spiegel -viikkolehden maanantaina ilmestyneessä haastattelussa, että Suomen laman aikana käyttämä järjestely voisi helpottaa Italian ja Espanjan tilannetta.

Ideana on, että velkapaperit sidottaisiin konkreettiseen omaisuuteen, joka olisi velkojien saatavien turvana.

Äänestä
  • inhottaa,,,



    Katainen on HÖLMÖ,,

    kuinka on mahdollista että se vielä on pääministerin tehtävissä, vaikka on töppäilly jo vaikka kuinka paljon,, eikä edes tajua itsekkään mitä on tullu tehtyä, kysee muilata,, HAH HAAAAAA HHHAQAAAA,,,

    Äänestä

Ja taas pääsi paineet purkumaan phiuuuu onhan hyvä,-- kun niitä kerran keräätten!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino´ kirjoitti:

Suomen painoarvo EU´ssa on täivaltion luokkaa.

Miksi suuret EU-maat Italia ja Espanja ovat sitä mieltä, että Suomi keikuttaa EU-venettä? Miksi Saksa ei yhdy siihen joukkoon?

Sixten Korkman on sitä mieltä, että Saksa vetäytyy EU´sta heti, kun Saksan pankit ovat saaneet saatavansa Välimeren maista. Ehkäpä hän on oikeassa?

Suomi voisi suunnata kaupankäyntinsä Aasiaan ja Etelä-Amerikkaan. Molemmat ovat kehittyviä maanosia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu