Suomen painoarvo EU´ssa on täivaltion luokkaa.
Miksi suuret EU-maat Italia ja Espanja ovat sitä mieltä, että Suomi keikuttaa EU-venettä? Miksi Saksa ei yhdy siihen joukkoon?
Sixten Korkman on sitä mieltä, että Saksa vetäytyy EU´sta heti, kun Saksan pankit ovat saaneet saatavansa Välimeren maista. Ehkäpä hän on oikeassa?
Suomi voisi suunnata kaupankäyntinsä Aasiaan ja Etelä-Amerikkaan. Molemmat ovat kehittyviä maanosia.
Miksi suuret EU-maat Italia ja Espanja ovat sitä mieltä, että Suomi keikuttaa EU-venettä? Miksi Saksa ei yhdy siihen joukkoon?
Sixten Korkman on sitä mieltä, että Saksa vetäytyy EU´sta heti, kun Saksan pankit ovat saaneet saatavansa Välimeren maista. Ehkäpä hän on oikeassa?
Suomi voisi suunnata kaupankäyntinsä Aasiaan ja Etelä-Amerikkaan. Molemmat ovat kehittyviä maanosia.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikä on tietosi taloudesta tänään?
Suomelle on tärkeintä olla näkyvillä ei mitään muuta.
Suomella pitää olla kavereitaa,ei viihdy yksin. Juoppokavereita ja kaikenlaisia kavereita.Kovia ova puhumaan mut aikaan eivät saa mitään.Toinene toisiaan nälvii vaan,ei iänkuuna päivänä paremmaksi muutu. Melkein on mennyt hiekkalaatikko leikiksi.Ovat ressukat pudonneen oikealta polulta.
ja saa ise nauttia miljardeistaan EU:n ulkopuolella sillä menee hyvin.
keä pieni maa pohjoisessa kylmässä, sillä sieltä saa lypsettyä rahaa!
Olishan kauheeta jos suomi poika tulis järkiinsä, eikä enään antais itseään huijata,
tätä ne pelkää,
se olisi kauheeta.
tanut pysyä erossa EMUsta. Mitta tottahan se helpotti Liliusten rahan Suomesta ulkomaiden verottomille tileilleen roudausta.
Lipponen ja & auttoi, Mönkärekin.
just, erittäin hyvä havainto,
eiköhän tehdä asialle jotain järkevää,,,
äänestetään EU vastaisia kansan edustajia johtoon,,,
Nyt lisää vaan noita vaikeita maita yhtykää vaan. Minä tyhmänä aattelin silloinkun Romaniakin mukaan liitettiin,aattelin huh-huh- turkki vielä ja monta ,jota meikä ei voinut kuvitellakaan.Eihän älykkäät liitykkään,hälmöläisten touhua vilä se jysähtää uskokaa näin mualais mummo aattelee ja ryhmissä kertoillaan. Saihan jotkut
paksun rahapussin ettei istumaan pysty. Onni yksillä kesä kaikilla.
vaan Suomi on EMUlle tärkeä, maa josta voi lypsää rahaa.
Voi käydä vähän mollaamassa, jos vastustelevat rahansa antamista!
politiikkaa puhtaimmillaa !!! ja tietenki paavo lipposen suuruuuden hulluutta,,,
SIKSI,, koska suomen mijjardöörit on tehneet sijotuksia etelän hunsvotti maihin,
siis miljardöörien rahat on pelastettava hinnalla millä hyvänsä, vaikka suomen kansan kustannuksella,
näin röyhkeitä ovat miljonäärit,
kansasta välitetään VIIIIIISSSSS,,, kuhan omat rahat saadaan pelastettua,,,,
Arvoisa "tämä on KOKOOMUKSEN"!
Katainen ja Urpilainen haluavat saada nimensä historiaan. Ihan niinkuin Paavo Lipponenkin halusi. Suuret EU-maat lupailivat Lipposelle EU-presidentin viran, jos sellainen joskus perustetaan. Ei olla vielä perustettu.
Säälittävä mies tämä Lipponen. Lapset ja lapsenlapset maksavat Lipposen tunaroinnista. Ei tullut Lipposesta EU´n presidenttiä. Ei tullu hänestä presidenttiä Suomeenkaan. Lipposen ääniosuus Suomen pressanvaaleissa oli säälittävät 6 prosenttia.Muuan viherhomo ja aivan turhaan pahamaineinen Väyrynen pärjäsivät paljon paremmin.
hitto vieköön heidät!
http://www.youtube.com/watch?v=TIUeeOLzUAw
Kataisen neuvo kriisimaille: Tehkää kuten Suomi teki laman aikana
13.8.2012 11:43 | 26 |
Kalle Silfverberg
HELSINGIN SANOMAT
VIENA KYTÖJOKI / LEHTIKUVA
Pääministeri Jyrki Kataisen mielestä markkinat kohtelevat Italiaa ja Espanjaa epäreilusti.
Pääministeri Jyrki Katainen (kok) ehdottaa vakuudellisia velkakirjoja ratkaisuksi eurokriisiin. Katainen sanoo saksalaisen Der Spiegel -viikkolehden maanantaina ilmestyneessä haastattelussa, että Suomen laman aikana käyttämä järjestely voisi helpottaa Italian ja Espanjan tilannetta.
Ideana on, että velkapaperit sidottaisiin konkreettiseen omaisuuteen, joka olisi velkojien saatavien turvana.
inhottaa,,,
Katainen on HÖLMÖ,,
kuinka on mahdollista että se vielä on pääministerin tehtävissä, vaikka on töppäilly jo vaikka kuinka paljon,, eikä edes tajua itsekkään mitä on tullu tehtyä, kysee muilata,, HAH HAAAAAA HHHAQAAAA,,,
Ja taas pääsi paineet purkumaan phiuuuu onhan hyvä,-- kun niitä kerran keräätten!