Työpaikallani jää kiireissä ja nopeassa rytmissä pekkaset kaikilta pitämättä. Työajantasaamista maksetaan kaikille palkkoihin. Mutta eikö työnantaja ole velvoitettu maksamaan myös pitämättömistä pekkaspäivistä edellisen lisäksi? Nyt työnantaja saa 12,5päivää per työntekijä ilmaista työtä kerrottuna työntekijöiden määrällä. Summa on suuri. Liitto on metalli ja miten ne pitämättömät pekkaset ohjeen mukaan täytyy maksaa??
Pitämättömät pekkaset
8
11232
Vastaukset
- .....
Jos teille maksetaan joka tilissä jo pekkasista (Työajantasaamista maksetaan kaikille palkkoihin), niin ei niistä enää uudestaan makseta pidettäessä.
- Fuck4u Rusko
Kuukausipalkka vai tuntipalkka?
Jos kk-palkka pidä ne pekkaset. Ilmoitat esim. perjantaina tai maanantaina et nyt pidän sen pekkasen.
Kuukausipalkkalaiset menettää pekkaset jos on sisällä pitämättömiä päiviä kun ottavat loparit.
Nimimerkillä: kokemusta on, neljän päivän palkka meni.... - metalliliittosta
Jos saat joka palkaan työajantasaamisesta niin ei niistä enää mitään makseta pidät tai et ne. Eri asia on jos et saisi mitään joka palkaan ja saisit täyden palkan pekkasta pitäessä, silloin pekkaset pitäisi laittaa maksuun seuraavan vuoden kesäkuun loppuun mennessä.
- Tehä saatte rahana
ne pekkaset,meil maksetaan pitämättömät kesäkuus yleensä.Edellises paikas oli aluks samoin ja vaihtui myös tuohon että maksetaan 3kk välein palkkaan,niin ei tarvinnu työnantajan ihmetellä ketä on pitäny minkäki verra.
- palkannostaja
Pitämättömät maksetaan tessin mukaan viimeistään seuraavan vuoden kesäkuun lopussa JOS NIITÄ EI OLE MAKSETTU PALKAN MUKANA. Eli aloittajalle, et saa pekkasista enää mitään.
- Näin se vaan on.
Jos pekkaset maksetaan joka tilin yhteydessä, silloin pitämättömät pekkaset on maksettava vuodenvaihteessa ylitöinä.
- srtijrtkj
Juu ja samalla työnantaja on velvollinen ostamaan mersun jokaiselle työntekijälle joululahjaksi.
- näin se vaan on
srtijrtkj kirjoitti:
Juu ja samalla työnantaja on velvollinen ostamaan mersun jokaiselle työntekijälle joululahjaksi.
Jos ei tykkää mersusta niin voiko vaatia toisen merkkisen pirssin? En huomannu tätä kysyä liiton edunvalvojalta viimeviikolla kun noista pekkasista kilautin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833