Joskus vuosia sitten minulle suositteli kyseistä ruokaa monta kansainvälistä muotovaliota kasvattanut nainen. No, käytetty on 14 vuotta kotiruuan kanssa. Ainakin tämä yhdistelmä on ollut meillä hyvä. Koira ei ole tarvinnut eläinlääkäriltä kuin rokotukset ja ikää on jo enemmän kuin olisi odottanut. Kuntokin on vielä melko hyvä ottaen huomioon että on jo 14 vuotta tätä maankamaraa tallonut.
Hyvällä omalla tunnolla voi todeta että sain aikanaan hyvän neuvon.
Hyvällä omalla tunnolla voi todeta että sain aikanaan hyvän neuvon.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No hyvä jos jollekin käy tuo Pedigree. Meillä pisti vatsan semmoselle kuralle ettei mitään järkeä.
Jopas on siinä ollut kummallinen naikkonen, kun vilja-lisäaine mömmöä suosittelee koirille
On se muutoinkin kummallinen, se ei osaa laskea. Viime syyskuun lopulla sen koira oli kohta 13 vuotta ja nyt jo elokuun alussa se on talsinut täällä jo 14 vuotta. Ojalan laskuopin mukaan se koira pitäisi edelleenkin olla 13 vuotias.
Kuralle meni tuosta muonasta meidän Oskarikin. Kutsumme sitä nimellä Oskari Oksanen, paitsi silloin kun se lähtee karkuteille eikä koirasta näy jälkeäkään, silloin sanomme sitä Oskari Olemattomaksi.
Meidän koiran maha ei siedä Friskies"ä, menee kuralle ja päästelee TOSI pahanhajuisia pieruja oikeita hajupommeja... Pedigreestä en tiedä, kun en paljon sitä ole antanut, mut taidan jättää senkin väliin.
JahtiVahti toimii parhaiten :)
Meillä jahtivahti sai koiran paskantelemaan usein&isoja kasoja:=((
Koira on sekasyöjä,jonka pääpaino ravinnosta on lihalla.Ei viljalla ja väriaineilla.
HERÄTKÄÄ HYVÄT IHMISET JO SIIHEN,ETTÄ OIKEA RUOKINTA ON KOIRAN HYVINVOINNIN PERUSASIOITA.MAISTUVUUS EI OLE LAADUN TAE!
Moni lapsikin syö mielummin hampurilaisia,karkkia ja muita ei niin terveellisiä ruokia.
Nykyään saa jo hyvin edullisesti laadukasta ruokaa marketeista että ihan alan liikkeistä.
Markettien hyvälaatuiset kuivaruuat:
-HauHau
-Nero Gold
-Jahti&Vahti
-Jeppe
Liikkeiden edulliset ja hyvät:
-Brit
-Brit Premium
-Musti&Mirri
-Valio Premium
-Planet Pet
Oikeanlaisella ruokavaliolla säästytään monilta ikäviltä vaivoilta,pidennetään ystävän elinikää,säästetää pidemmässä juoksussa rahaa ja ennen kaikkea koira kiittää!