Kun kuuntelee työkavereiden oma-aloitteisesti kertomiaan kehun maustamia juttuja asunnon tai paritalon ostamisesta, tulee yhä masentuneempi olo.
Itse ikää kohta 50 ja asun vuokralla. Helsingissä. Avoliitossa. Tuli dokailtua ja pilattua varhaisaikuisuus ja tasapainoisempi elämä alkoi vasta 2000-luvulla parisuhteen myötä. Palkka vain kolmisen tonnia ja vaimolla samaa luokkaa, siis brutto, nettona parisen tonnia kk. Vuokra kaksiosta 800 eur kk ja ns varmahko vuokranantaja, vakuutusyhtiö. Asunto perussiisti, remontoitu, rauhallisella alueella ja ok-naapuritkin.
Mutta. Olenko liikaa tuijottamassa ns. sosiaalisin painein sitä että tutut ja työkaverit ovat kaikki omistusasujia? Tuntee itsensä luuseriksi. Toisaalta pk-seudulla ei kummoista asuntolainaa näillä tuloilla saisi ja velkavankeutta piisaisi varmaan kuolemaan asti. Toki sitä koko ajan maksaisi tavallaan itselleen, mutta mitä lainalaskurista on tsekannut niin kuukausierrät olisi helposti 10-15 vuoden maksuajalla yli 1000 e/kk ja vastike päälle. Ja putkirempat yleensä vielä tulossa, vuokra-asunnossamme sekin on tehty ennen muuttoamme.
Eli: täytyykö tässä alkaa vaan hommata se omistuskämppä eli pankin liekanaruun ja kiitellä vanhuksena asiaa, kun kärräävät hoitolaitokseen (?) ja saisi edes hitusen kenties asunnon myyntivoittoa, vai ollako nykytilassa?
Itse ikää kohta 50 ja asun vuokralla. Helsingissä. Avoliitossa. Tuli dokailtua ja pilattua varhaisaikuisuus ja tasapainoisempi elämä alkoi vasta 2000-luvulla parisuhteen myötä. Palkka vain kolmisen tonnia ja vaimolla samaa luokkaa, siis brutto, nettona parisen tonnia kk. Vuokra kaksiosta 800 eur kk ja ns varmahko vuokranantaja, vakuutusyhtiö. Asunto perussiisti, remontoitu, rauhallisella alueella ja ok-naapuritkin.
Mutta. Olenko liikaa tuijottamassa ns. sosiaalisin painein sitä että tutut ja työkaverit ovat kaikki omistusasujia? Tuntee itsensä luuseriksi. Toisaalta pk-seudulla ei kummoista asuntolainaa näillä tuloilla saisi ja velkavankeutta piisaisi varmaan kuolemaan asti. Toki sitä koko ajan maksaisi tavallaan itselleen, mutta mitä lainalaskurista on tsekannut niin kuukausierrät olisi helposti 10-15 vuoden maksuajalla yli 1000 e/kk ja vastike päälle. Ja putkirempat yleensä vielä tulossa, vuokra-asunnossamme sekin on tehty ennen muuttoamme.
Eli: täytyykö tässä alkaa vaan hommata se omistuskämppä eli pankin liekanaruun ja kiitellä vanhuksena asiaa, kun kärräävät hoitolaitokseen (?) ja saisi edes hitusen kenties asunnon myyntivoittoa, vai ollako nykytilassa?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei kannata masentua turhasta.
"...kuukausierrät olisi helposti 10-15 vuoden maksuajalla yli 1000 e/kk"
Olet 50 v. ja pankit edellyttää että asuntolaina on maksettu 60 vuotiaana.
Eli, laina-aika max.10v. joten maksuerät olisi reilusti enemmän kuin tonni/kk.
Minä ja vaimoni olemme asuneet aina vuokralla, eli 38 vuotta.
Olisi kyllä varaa "oma" hankkia, yhteiset nettoansiot n.5700€/kk
Me mieluummin käytämme rahat itse kuin kannamme niitä pankkiin ja luulemme omistavamme neliöt ympärillämme.
Me mieluummin käytämme rahat itse kuin kannamme niitä pankkiin ja luulemme omistavamme neliöt ympärillämme.
Meillä on neljä 4 velkaista kiinteistöä jotka todella omistamme vaikka olemmekin ne rahat osittain pankille velkaa.
Ja lisää ostetaan sekä otetaan velkaa kun vain vanhat vähenee.
Kukin taaplaa tyylillään.
Laita säästöön sitä vanhuutta ja eläkeikää varten, eli säästä muulla tavoin.
Varsinkin, jos teillä ei ole lapsia, eli ei tarvii suunnitella esim perinnön jättöä, kannattaa pysyä vuokralla. Varsinkin, jos asunto kiva ja rempattu, varma vuokranantaja.
Joku haluaa kalliit seinät ja 300 neilötä, kituu ja säätää kaikessa muussa.
Joten jätä ne työkaverit oman onnensa nojaa, sano että te panostatte elämiseen ja muuhun, jos joku asiaa ihmettelee :)
Mitä se muille kuuluu, miten te asutte.
Terkuin 52v yksinäinen nainen, joka ei todellakaan aio ostaa asuntoa. Elän ja nautin, matkailen ja siirryn pian tekemään osa-aikatyötä. Kämppänä pankin kiinteistössä, juuri rempattu valoisa kaksio, hyvät näkymät ja vuokra karvan verran alle 500e (tku).
Kun ei ole kerran lapsiakaan, en niitä rahoja ja kämppää hautaankaan saa. Jos olisi lapsia ja perhe, sitten olisi varmasti se velkainen OK-talo jossain lähiössä tai naapurikunnassa, 10-20km keskustasta.
Arvostan myös vapautta, ei lainaa, ei pakkoa asua samassa kämpässä. Jos alkaa kyllästyttää, tai haluan muuttaa, nostan kytkintä ja lähden.
Kiitos teille, jotka ymmärrätte. Pelastitte päiväni!
On lohdullista tietää, että meitä iältään keski-ikäisiäkin vuokralaisia on muitakin. On se vaan kumma miten se välillä meinaa ahdistaa ja masentaa, tuntea itsensä työkavereiden keskuudessa luuseriksi. Ruokapöydässä joku alkaa kehumaan uutta paritaloaan ja toiset yhtyvät kuoroon. Kun kerra minulta tivasivat missä ja miten asun, niin vastasin rehellisesti ja heti että vuokralla siellä ja siellä. Meniväthiljaisiksi, vaivautuivat ja muuttivat puheenaihetta. Vuokralla-asuja on siis arvoasteikossa ihmisenäkin nollatasoa.
Ei vaan tosiaan enää halua tässä iässä ja maailmantilanteessa ottaa Hesan seudulla jättilainaa; jollain pienellä paikkakunnalla selviäisi säällisemmällä panoksella mutta siellä ei ole työtä tai jättipitkä työmatka.
61v. ja loppuelämä vuokralla ,eipä jää riideltävää sukulaisille !
Eikö se ole ihan sama kuka on "vuokranantaja"? Pankki vai joku muu. Kyllä siinä kerkeää jo kuolema tulla ennenkuin asunto on maksettu ja luullaan, että se on nyt oma. No onhan se, mutta sitten alkaa tulla putkiremontit ja muut remontit. Ja itse ne täytyy maksaa (oma osuus). Tässä vaiheessa tulee halu myydä. No, harva viitsii ostaa asuntoa, jossa on tulossa putkiremontti, joten ei taatusti tule voittoa. Minäkin olen ikäni asunut vuokralla, yhdessä vaiheessa olisi ollut mahdollisuus omaan asuntoon, kun äitini kuoli ja jätti kaksion perinnöksi. Talo oli vanha ja oli jo puhuttu tulevasta putkiremontista. Myin sen sitten ja jatkoin asumista vuokralla. Ei minulla olisi ollut varaa mihinkään putkiremonttiin, muuta ei perinnöksi jäänyt. Vuokralla on ihan hyvä olla, jos ei ole asuntoon tyytyväinen, vuokraa toisen asunnon. Minä olen 12 vuoden aikana asunut 11 asunnossa ja monella eri paikkakunnalla. Vasta nyt tuntuu, että olen löytänyt se oikean asunnon. Eikä yksikään vuokranantaja ole ollut yksityinen, sellainen ei tunnu turvalliselle.
"Kyllä siinä kerkeää jo kuolema tulla ennenkuin asunto on maksettu ja luullaan, että se on nyt oma. No onhan se, mutta sitten alkaa tulla putkiremontit ja muut remontit. Ja itse ne täytyy maksaa (oma osuus). "
Jos esim. 30 vuotias ostaa ihan uuden kämpän ja maksaa sitä sen maksiminkin 20-30 vuotta, niin ihanko tosissasi väität että 20-30 vuotiaaseen asuntoon pitää jo tehdä putkiremontti? Että nyt putkiremontoidaan -90 luvulla rakennettuja kämppiä? Ihan vain tiedoksi, että putkien käyttöikä on yleensä sellaiset 40-60 vuotta, joten ei todellakaan ole mikään selviö että sitten kun on asunto maksettu niin siinä alkavat isot remontit. Lisäksi harva sitä asuntoaan oikeasti maksaa vuosikymmeniä, vaan tulotason noustessa laina-aika jäänee useimmille loppujen lopuksi 10-15 vuoteen.
On sitten ihan omaa tyhmyyttä, jos ostaa uuden hinnalla jonkun 60-luvun pommin johon putkiremontti tulee heti ensi vuonna. Näitä kuitenkin lienee aika pieni osa asuntokaupoista. Jos ostaa vanhan, sen hinta pitää saada niin alas että "hinnanalennus" kattaa myös lähivuosien remontit.
Hah, taas yksi kädestä suuhun -eläjä selittelee, miten tyhmää on hankkia oma asunto!
Onhan se tyhmää niin kauan kuin on OK tulot ja/tai saa asua markkinahintaa halvemmalla vuokralla = muiden veronmaksajien piikkiin. Helsingistä ei 800 €/kk vuokralla saa hyväkuntoista ja ei-ihan-korvessa sijaitsevaa kaksiota, jossa on hissit ym.
Hupi loppuu, kun jokin näistä vaihtoehdoista toteutuu
- vakuutusyhtiö pistää talon lihoiksi ja vaihtoehtona on esim. "oman" asunnon osto markkinahintaan (tyyliin 200 k€) tai uusi vuokrasopimus tai uuden vuokra-asunnon etsintä uudella 1000 €/kk vuokralla
- molemmat jäävät eläkkeelle, jolloin nettotulot tippuvat esim. 4 k€/kk -> 2 k€/kk ja vuokran jälkeen muihin menoihin käytettävissä oleva summa tippuu 3200 €/kk -> 1200 €/kk
- puoliso kuolee -> eläkkeellä oleva leski tienaa reilun tonnin/kk, josta vuokraan hupenee 2/3-osaa .... voin vakuuttaa, että 70 ikäinen ei pärjää 400 eurolla per kk, kun alkaa jo tarvita taksikyytiä, terkkarissa ramppaamista, lääkkeitä, turvapuhelinta jne.
Viimeksi mainitussa tilanteessa leski onkin todellisessa kusessa, koska tulojen puolesta vuokraan saisi mennä 500-600, mutta tällä ei saa kuin jotain tosi pieniä/syrjäisiä/ihan pommikuntoisia yksiöitä. Toki sossu auttaa, mutta vasta sen jälkeen, kun mahd säästöt on kupattu. Sitten ei enää tarvitsekaan nähdä unta mistään ulkomaanmatkoista tms. vaan voi rauhassa käyttää viimeiset vuotensa/vuosikymmenensä tapetin tuijottamiseen.
”Hieman” toinen on tilanne, jos pariskunnalla on velaton kaksio…perheasunto, jossa kulut tyyliin 200-300 €/kk. Vaikka tuollaiseen tulisi jokin remontti, niin ei vastike senkään siivittämänä sentään vastaavankokoisen asunnon vuokran tasolle (siis liki tonniin) nouse! Tämän ansiosta puolison kuollessa leski ei ole ”ajolähtötilanteessa”, vaan voi jatkaa asumistaan tutussa asunnossa.
Vuokralla asuminen on ihan yhtä fiksua kuin housuun pissaaminen talvella. Ensin tuntuu hyvältä, mutta pian on kyyti kylmää!
Kauhee selitys, jota en jaksanut lukea kokonaan.
En ymmärrä, miten vuokralainen elää muiden veronmaksajien kustannuksella. Kyllähän "omistus"asuja se loinen on, hän saa koroistaan verovähennykset. Vuokralainen ei vähennä mitään!
Meillä 85 m² vuokrakasarmi (rv -06, kivirakenteinen rivari 2 tasossa, parketit, lattiavesikiertolämmitys, autokatos ym ym normijuttuja) ja maksetaan tonni kuussa, sisältäen lämmityksen ja autopaikan. En todellakaan ymmärrä, miksi pitäisi hankkia "omistus"asunto. En todellakaan.
Voi lapsi hyvä, vähänpä sinä tiedät.
"...molemmat jäävät eläkkeelle, jolloin nettotulot tippuvat esim. 4 k€/kk -> 2 k€/kk "
Meidän nettotulot olivat työssä n.6000€/kk, nyt eläkkeellä ollessa n.4300€/kk.
> En ymmärrä, miten vuokralainen elää muiden veronmaksajien kustannuksella
1) vuokrakasarmeissa pesii väkeä, jolle maksetaan suoraa tukea sossun luukulta
2) kaupungin omistamissa vuokrakasarmeissa vuokra on selvästi markkinavuokria pienempi eikä riitä kattamaan talojen välttämättömiä korjauksia
3) ns. yleishyödyllisille vuokranantajillekin usein myydään/vuokrataan tontti alihintaan ja/tai annetaan halpakorkoista (=subventointua) lainaa tms.
Tukijärjestelmä on monimutkainen eikä kukaan sen vuoksi tiedä, paljonko rahaa kaikkiaan käytetään vuokraloisten tukemiseen. Mikä lienee tarkoituskin. Tiedossa on myös, että järjestelmässä on vapaamatkustajia. Esim. kaupungin vuokrakasarmeissa asuu alihinnalla = osittain veronmaksajien piikkiin väkeä, jolla olisi varaa hankkia asunto vapailtakin markkinoilta jne. Poliitikkojakin on itse "saamapuolella" (eivät välttämättä hlökohtaisesti, mutta halpa asunto on järkätty sukulaiselle/tuttavalle), joten halua epäkohtiin puuttumiseen ei ole.
Normi palkansaajalla sattuu vaan tänä päivänä eläke olemaan lähempänä tonni/kk (netto). Sillä ei paljoa juhlita, jos vuokra on 700 €/kk. Ei, vaikka olisi kahden ihmisen tulot/eläke käytettävissä.
> Kauhee selitys, jota en jaksanut lukea kokonaan.
Aivan, vuokraluuseri elää tässä ja nyt, kädestä suuhun. Mitä sitä tulevaisuutta miettimään, kun kykyä moiseen ei ole.
Suksi kuuseen !!!!!!!! Minä käyn viitenä päivänä viikossa työssä ja asun kaupungin vuokrakasarmissa. Tiedoksi sinulle maksan jokaisen laskuni, joka postilaatikosta kolahtaa ihan omilla tienaamallani siivoojan palkalla. En ole vielä toistaiseksi näiden 50-vuoden aikana sossun luukuilla norkoillut tai sinulta tullut lainaamaan omillani tulen toimeen ja olen vielä saannut jopa säästöön rahaa. Sivusta olen seurannut kun näissä upeissa omistusrivareissa ja vähän surkeimissa kerrostaloluukuissakin kulisseja pidetään pystyssä vaikka seipäillä tukemalla kun raha-asiat alkaa kusta kun eletään viimeistäpäivää. Verojakin maksan niin paljon, että ei sitä rahaa jää kuussa kuin 1150 ekee käyttöön mutta jokainen tietää että eihän ne suuret tulot vaan ne pienet menot. Suotta olet katkera meille kasarmilla asujille tiedoksi sinulle ei täällä ketään sellainen asu jolla on saumoja päästä pankin kanssa yhteiseen asuntoon. Jos sinua ahistaa että me täällä kasarmilla asustetaan vaihdan sinun kanssa asuntoa oitis niin pääset nauttimaan tästä ihanuudesta niin näet tämänkin puolen.
"- puoliso kuolee -> eläkkeellä oleva leski tienaa reilun tonnin/kk, josta vuokraan hupenee 2/3-osaa .... voin vakuuttaa, että 70 ikäinen ei pärjää 400 eurolla per kk, kun alkaa jo tarvita taksikyytiä, terkkarissa ramppaamista, lääkkeitä, turvapuhelinta jne."
Taksimatkat maksaa kunta/kaupunki, kuten myös turvavarusteet, joten siinä olet väärässä.
Ja kun rahaa ei voi tuonpuoleiseen ottaa mukaan. niin miksi maksaa asunnon ostohinnan verran korkoja pankille?
> Taksimatkat maksaa kunta/kaupunki, kuten myös turvavarusteet, joten siinä olet väärässä.
Kyllä nuo taksimatkat yms. pitää ihan omalla rahalla maksaa, mutta niistä voi jälkikäteen hakea korvausta.
Turvavälineetkin "saa" maksaa ihan itse ... jos siis kunta/kaupunkin ei päätä, että tämä hlö ihan välttämättä tällaiset tarvitsee. Koitapa arvata, kuin herkästi sen suuntaisia päätöksiä nykyään satelee.
Lääkkeet korvatataan. Periaatteessa. Paitsi jos ovat liian kalliita, jolloin osa jää omaan piikkiin. Ja jokaisesta terveyskeskuskäynnistä peritään muutaman kymppin maksu. Myös sairaalassa pötköttely maksaa, noin tonnin/kk. Toki tuo lienee vain 1/10 osa todellisista kustannuksista, mutta...
Samoin ateriapalvelut, kotiavustajat yms. Kaikki maksaa. Hinnat eivät tosin ole päätähuimaavia, vaan kymppejä ... korkeintaan pari sataa per kk (=subventoituja?). Ehkä noita maksuja ei ihan PA -tapauksilta peritä, mutta jos sattui niitä säästöjä olemaan kymppitonni tai kaksi, niin kyllä näihin kaikkiin tuppaa ainakin 400 €/kk hupenemaan.
On nimittäin tullut asiaa "testattua" parin sukulaisen välityksellä.
""Kyllä nuo taksimatkat yms. pitää ihan omalla rahalla maksaa, mutta niistä voi jälkikäteen hakea korvausta.""
Ihan tiedoksi että liikuntarajoitteille ja vanhuuksille voidaan myöntää taksiseteleitä joiden omakustannus oli ainakin kaksi vuotta sitten 2 eur/matka/max. 50 km.
Anopilla nämä käytössä.
Anoppisi lienee ihan PA tai on luokiteltu niin huonokuntoiseksi, ettei pääse enää omineen liikkeelle
Vaan jos ao. hlö ei ole "sossunelätti", vaan on säästöjä ja periaatteessa liikuntakykyä ... kyllä silloin saa kaiken maksaa ihan itse. Lähtien ateriapalvelusta ja päättyen turvapuhelimeen (lankapuhelinliittymä laitteen kk-maksu, olikoperäti 40€/kk hälytyskeikka yöaikaan n. 40 €/laaki). Vaikka välillä saattaakin saada jonkun yksittäisen apuvälineen testattavaksi/”ikilainaan” terveyskeskuksesta, niin kyllä näihin kaikkiin näytti öbaut 400 €/kk uppoavan sitten, kun kunto alkoi jo olla ei-niin-hyvä. Tuppasi noita terkkarikäyntejäkin tulemaan silloin pari kertaa kuussa ja jokaisesta lasku perään… siinä ei paljoa lämmitä, vaikka 10 € taksimatkoista saikin rahat takaisin.
Samoin nilkka paskaks ja lanssilla sairaalaan -> perästä tulee reilun kympin lasku lanssikyydistä (halvempi kuin taksi!) ja tonnin lasku kk pötköttelystä sairaalassa.
Kovin mielellään vanhuksia oltaisiin myös laittamassa yksityisiin hoivakoteihin. Siellähän ei tarvitse turhaan maksaa asunnosta, vaan 2 hlö asunnon kk-maksu on kokonaisedullinen 1200 €/kk – toki tuo kattaa vain sen kaksion ja palvelut (siivous, ruokailu palvelukeskuksen ravintolassa jne.) maksavat erikseen. Tätä ei kyllä tullut yhdenkään sukulaisen välityksellä testattua, vaan ihan mainoksista opiskelin…
Tosin en ihmettele, että joku on noista valmis maksamaankin. Jos vaihtoehtona on makaaminen vanhainkodin tai sairaalan 2 hlö huoneessa, jonne on tungettu kolme. Ja näistä huonetovereista toinen on itsekseen yökaudet höpöttävä dementikko ja toinen kälättää kännykkään koko valveillaoloaikansa… (tätä parikin sukulaista testasi eivätkä hirveästi ihastuneet).
Että jotta OMA asunto on kaikkein paras turva vanhuuden varalle. Velattomassa omistusasunnossa asuminen on halpaa, esim. uudessa talossa kaksion vastike 170 €/kk vs. vuokrapyynnöt samassa talossa 900 €/kk. Vanhassa talossa voi toki joutua maksamaan hoitovastikkeen lisäksi remonttien rahoitusvastiketta pari sataa/kk, mutta kulut jäävät silti reilusti alle vuokran. Alle 700 €/kk ei saa yhtään mitään vuokrattua, ei edes yksiötä, jos vaatimuksena on hissitalo, kaupat lähellä ja asunto sisältäkin nykyajan vaatimuksia vastaava (ei istuma-ammetta kylppärissä ja alkuperäisiä muovimattoja keittiön kaappeja 70-luvulta jne.)
Tiivistettynä: omistusasunnossa pärjää jopa tonnin/kk eläkkeellä, mutta samoilla tuloilla voi olla ”hieman” nihkeää maksaa 800 €/kk markkinavuokraa. Lisätietoja saa hesarin mummolta (vaikka on näitä avautumisia aiheesta ”eläke ei riitä vuokran jälkeen enää ruokaan” ollut myös Iltalehdessäkin ym.).
Onhan sitä lehdissä teille laskutaidottomille vuokraloisille kerrottu sekin, että elinaikananne kerkiätte maksamaan asuntonne kahteen ja parhaat kolmeen kertaan. Mutta näitähän ei kannata etukäteen murehtia, kun asiat voi opiskella myös vaihtoehtoisella tavalla – kantapään kautta.
Jos sitten ottaisit järjen käteen..
Miten sinun lähesesi olisi voinut olla kotona sairaalan sijaan? Miksi "ainoa oikea" omaisuus on sinun mielestäsi asunto-omaisuutta (sijoittaa kun voi muihinkin asioihin)?
200.000 € asuntolainassa tulee 25 v laina-ajalla ja 3,5 % korkotasolla korkokuluja n. 102.000 € (lähde Aktian korkolaskuri, tätä korkeampi korko ylittää inflaation ja hyödyttää vain pankkia.
Tehtävä jäi kesken.
Minnekäs se vuokra unohtui vai havumajassako sitä asutaan.
Vuokrat 500 e/kk tekee 25 vuodessa 150000 e. Jotta lainaa voi lyhentää, on käytävä työssä ja siitä saa korkovähennystä verotuksessa.
On teillä köyhillä tarve todistella vuokra asumisen ihanuutta. Ihan kivaa mutta rahat on minun ja kämppiä on paljon, yhtäkään en ole itse maksanut. Kiitos vuokralaiset kaikesta kivasta ja lapsenikin asuu omissa luukuissaan jotka te vuokra apinat olette meille kustantaneet, kiitos teille kaikille.
No tuohan on elämän valintoja. Jos on perhettä ja lapsia, 90% vanhemmistaan haluaa jätää lapsilleen perintöä ja kasvattaa omaisuuttaan.
Mutta jos on ilman lapsia elävä, yksinäinen tai parikunta, on oikeastaan se ja sama, miten ja minne ne asuntorahat menee. Meneekö ne pankille lainan muodossa vai meneekö ne vuokraisännälle. Varsinkin jos ajatellaan, että sinne kuoleman jälkeiseen eloon ei saa mitään mukaansa. Parasta olisi muuttaa se mahdollinen asunto-omaisuus käyttörahaksi tarpeeksi ajoissa ja nauttia siitä elämästään, jos suinkin voi ja vanhuudessa välttyy sairauksilta. Ja että olisi rahaa myös lääkkeisiin ja ruokaan, ettei asuminen niele kaikkea.
Sitä en itse oikein ymmärrä, että sairas ja pienellä eläkkeellä kituva asuu edelleen yksin jossain omakotitalossa. Ei jaksa siivota, ei jaksa hoitaapihaa, ei jaksa tehdä lumitöitä, ei mitään. Miksi ihmeessä ei voi tuossa tilanteessa sitten muuttaa pienempään.
On liian suuri rakkaus niihin seiniin ja sitten valitetaan, kun on niiiiin köyhää ja kipeetä.
Nauttikaa elämästä ihmiset, ne on vain asuntoja ja seiniä!
Taisi keskustelun aiheet karata kauas alkuperäisestä otsikosta.
En tiedä oletko luuseri. Hyvä palkkahan sulla on. Olen samanikäinen ja jo pitkään asunnut omassa omakotitalossani. Lainat on maksettu pois jo 7 vuotta sitten ja ekan omistusasunnonkin ostin jo 22-vuotiaana. Omakotitalon hankinta tuli ajankohtaiseksi naimisiinmenonon myötä. Lapsia on kolme ja he ovat jo muuttaneet omilleen.
Mutta olen kuitenkin sinuun verrattuna luuseri, sillä minulla on lähes tonnin pienempi palkka, eikä ukollakaan paljoa parempi. :D
Onneksi asuminen on kuitenkin omassa talossa halpaa, muutenhan oltaisiinkin tiukoilla.
Itse menisin hankkimaan nyt asuntoa tai taloa lahden toiselta puolelta. Esimerkiksi Saaremaa on tosi siisti paikka, ja kehitysnäkymät hyvät. Ilmestyy jatkuvasti hyviä uusia yrittäjiä ja vienti toimii.
Katso vaikkapa paikallisen lehden asuntomyynti-ilmoituksia:
http://www.saartehaal.ee/sh-erakuulutused/sirvi-rubriike/?category_id=12/Kinnisvara
Töppö ja ihana ihminen. Kiitos!
Vuokra-asumisessa ei muuta haittaa mielestäni rahan menon lisäksi , kuin se ,että voi olla pelko pehvassa, joutuuko muuttamaan , ei saa laitettua siten kodiksi niin varmalla pohjalla .
Ei ole kokemusta, mutta mitenkä nämä ASO asunnot , onko niissä teille mahdollisuutta , ainakin saa asua niin kauan kuin haluaa ?
http://www.asokodit.fi/
Älä masennu , hyvä kun sinulla on vaimo , työ ja palkka , nyt vaan mietit , miten haluat oikeesti asua .