Kuinka pitkiä vuokrasopimuksia uskaltaa tehdä pelloista tällä hetkellä, uusi ohjemakausi alkaa 2013 vuoden jälkeen, eikä tukitasoja ole lytöty vieläkään lukkoon.
Miten on jatkuuko ymppi ja luonnonhaitta, näillä ehdoilla vai tuleeko merkittäviä muutoksia.
Tilatukihan pikkasen nousee, mistähän se leikataan pois.
Miten on jatkuuko ymppi ja luonnonhaitta, näillä ehdoilla vai tuleeko merkittäviä muutoksia.
Tilatukihan pikkasen nousee, mistähän se leikataan pois.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Normaali mittaisen voi tehdä,mutta sopimukseen kannattaa lisätä seuraava ehto.Vuokra on .........eur/vuosi.Vuokraa tarkistetaan mikäli tukitaso muuttuu oleellisesti nykyisestä.Tämä on tietysti vain yksi vaihtoehto.Itse olen nyt uusituissa sopimuksissa lisännyt tuon.
yli 2 vuotisia sopimuksia.
Tilatuki nousee ja ei nouse... eli ne rahat vaan tasataan, kun maidosta maksettavat lisät jaetaan kaikille, näin joillakin tilatuki nousee ja joillakin laskee.
Mahdollisimman pitkä vuokrasopimus, eli se 10 vuotta ainakin, nuo 2 vuoden sopimukset on yhtä tyhjän kanssa, niitä peltoja kukaan hoida kunnolla, jää kalkitukset ja muut kunnostukset tekemättä.
Tuskin mitään suurempia muutoksia tulee, jotain pientä, että saadaan koulutusta järjestettyä ym. mihin uppoaa rahaa. Näillä tukiaisillahan elää puoli Suomea mutajussien siivellä!
Jooo, siinä olen samaa mieltä, että periaatteessa en noihin yhden tai kahden vuoden sopimuksiin edes lähde, mutta nyt vähän mietityttää, jos pelisäännöt sittenkin muuttuu jotenkin, niin pärjää tässä kohta muut kuin peltojen vuokraajat.