Olen pienoisesta tyttösestä asti ollut himokuvaaja. Mutta koskaan en ole hankkinut enempää tietotaitoa kuin että kuvaaminen on hauskaa. En siis tiedä mitään "perusteita", virallisia sellaisia.
Nyt olen päättänyt ottaa härkää sarvista ja puskea eteenpäin.
Mikä olisi se kirjallisuus mistä olisi hyvä lähteä liikkeelle? Että opin alkeet, sanaston, välineistön paremmin??
Kiitos :)
Nyt olen päättänyt ottaa härkää sarvista ja puskea eteenpäin.
Mikä olisi se kirjallisuus mistä olisi hyvä lähteä liikkeelle? Että opin alkeet, sanaston, välineistön paremmin??
Kiitos :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täällä on aika hyvät tietopaketit alkuunpääsemiseksi ja vieläpä ilmaiseksi: http://www.agfanet.com/en/cafe/photocourse/cont_index.php3
Mielellään suomenkielellä. Kyse on myös pikkutarkasta asiasta, niin suomeksi on helppo sisäistää uusia asioita :)
John Hedgecoe:n kirjat voisivat olla juuri sinun tarkoitukseen sopivia. Käy lainaamassa niitä kirjastosta.
Monesti mainitun Hedgecoen lisäksi kannattaa pyytää kirjastosetää etsimään vaikka kaukolainana teos:
Andrew Hawkins-Dennis Avon
Valokuvaus
Kuvaustekniikan opas
Vanha, tietenkin, hyllykappaleeni painettu 1981 mutta valo-opin, väriopin ja mekaniikan lait eivät neljännevuosisadassa paljoa muutu.
Siitä löytyvät ne perusfactat ja lainalaisuudet jotka monelta suoraan digillä aloittaneelta kuvaajalta on jäänyt oppimatta, valitettavasti.
Intoa ja iloa harrastukseen!
kirja on Viljanen-Karhula-Miettinen laatima 'Digikuvan peruskirja', 340 sivua. Maksoi n. 35 €, ensimm. painos v.2003. Näyttää, että siinä on kaikki oleellinen selkeästi esitettynä. Kirjakaupassa näytti olevan muitakin, mutta ne olivat aina tiettyyn ohjelmaan tukeutuvia ja sen käyttöä selostavia.