Kyllä on taas ärsyttävä roskapostin lähettäjä. Kakkossähköpostiin on alkanut viikottain tulla verkkotarjous.com:sta yksi "mainoskirje" viikossa. Osoitetta en ole mihinkään epäillyttävään antanut...
Sivustolla www.verkkotarjous.com todetaan seuraavaa:
"Jos olemme vahingossa lähettäneet Sinulle viestin, jota et tiedä tilanneesi, voit helposti estää tarjousten lähettämisen täyttämällä sähköpostiosoitteesi oheiseen kenttään. On myös mahdollista, että olet päätynyt tarjouskirjeen vastaanottajaksi jonkin yhteistyökumppanimme kilpailun, tutkimuksen tai muun vastaavan lähteen kautta." Eli siis he lähettävät viestejä, vaikkei edes antaisi osoitettaan mihinkään? Siis miten voi vahingossa tahallisesti lähettää roskapostiviestejä? Huh... Todennäköisesti vain arpovat läpi kaikki mahdolliset osoitteet, vaikkapa [email protected]/com/net/org/tms. Tuo vain vahvistaa epäilyjäni siitä, että on vain satunnaisesti lähetetty viestejä osoitteisiin
En todellakaan aio vastata tuonne mitään tai yrittää poistaa osoitettani - sehän vain ilmoittaisi, että osoite on käytössä ja aktiivinen.
Oletteko muuten huomanneet, että täälä suomi.24 sivustolla sivupalkissa näkyvät "viimeisimmät haut" ovat aina täynnä kaikenlaisia sähköpostiosoitteiden kuvatuksia, kuten [email protected] Vaikuttaa siltä, että hakua käytetään s-postiosoitteiden etsintään.
Verkkotarjous.com
5
757
Vastaukset
- jopapyorailija
Samaa settiä tosiaan tullut tännekin. Noita erilaisia lähettäjiä ja sivustoja on ollut ajan saatossa useampia, mutta veikkaan, että sama tekijä(t). Tämä perustuu siihen, että kaikissa on ollut lähes sama toteutustapa.
Kaikissa on myös aina nuo samat huvittavat selittelyt kuinka kuulemma se on omaa syytä, että sitä postia saa, kun on unissaan käynyt laittamassa sitä osoitetta heille tai heidän yhteistyökumppanille (jota ei siis oikeasti ole olemassakaan).
Gmail tosiaan laittaa nätisti kyllä spämmiin nämä. Paras on ilmoittaa noille firmoille, joiden juttuja mainostavat, niin ei tipu tekijälle rahaa.
Taaskaan ei löytynyt kyseisen verkkotunnuksen omistajaa suoraan, koska on piiloutunut panamalaisen palveluntarjoajansa taakse. Viimeksi oli sama juttu, mutta palveluntarjoaja oli vain eri.- ketjun aloittaja
Lisäsin itse tuon lähettäjän sähköpostissani estolistalle. Ei ainakaan enää ole tullut sieltä verkkotarjous.com :sta viestejä laatikkoon asti. Kumpa nämä viestit pysyisivät ainoastaan sähköposteina. Nykyisin leviää kännyköihin roskaviestejä, kuten roskamainoksia ja tilaamattomia palvelutekstiviestejä. Viimeisimmät huijausviestit ovat lähteneet tässä kuussa: www.mapel.fi
Tuolta saa apua, jos joskus saa puhelimeensa maksullisen viestin, jota ei ole tilannut. - ketjun aloittaja
Kun veti whois.domaintools.com sivustolla haun tuolle verkkotarjoukselle, niin tuon sivuston toimija on rekisteröity Panamaan. Serveri sijaitsee Alankomaissa.
Olisikohan tuon takana sama Kolikkopelit - pulju, joka massapostitti kesällä niitä kutsutarjouksia Viron kautta? Tai ainakin "maagisena yhteistyökumppanina" osana sitä. Eräs henkilö selvitti tuota kolikkopelit- juttua. Sivustolla oli rekisteröinnissä valmiiksi yleistiedot henkilöstä, kuten s-posti, osoite yms. Mistä lie kaapanneet? Esimerkiksi minun 85- vuotias isoäiti sai kolikkopeleiltä mainoksen.
- Roskaa vastaan
Tällaisista laittomuuksista kannattaa ilmoittaa tietosuojavaltuutetulle, koska asiassa on ilmeisesti rikottu henkilötietolakia. Vaikka lähettäjä olisi Kuussa, viranomaiset pääsevät kyllä käsiksi niihin suomalaisiin yrityksiin, jotka ostavat sen palveluita.
- Anomuumi
Tuolta tulee postia osoitteisiin, joita ei takuulla ole ilmoitettu mihinkään kilpailuun. Eräskin osoite, joka on näkyvissä tietyllä verkkosivulla, koska se on tarkoitettu vain sille yhdelle sivulle. Ja siihen olen muka pyytänyt spämmiä.
Pelkkiä huijareita koko lafka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3483598Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192358Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151940Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141645Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171542Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t381464Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2821450- 171314
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631106Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201030