Verkkotarjous.com

tuutin täydeltä!

Kyllä on taas ärsyttävä roskapostin lähettäjä. Kakkossähköpostiin on alkanut viikottain tulla verkkotarjous.com:sta yksi "mainoskirje" viikossa. Osoitetta en ole mihinkään epäillyttävään antanut...

Sivustolla www.verkkotarjous.com todetaan seuraavaa:
"Jos olemme vahingossa lähettäneet Sinulle viestin, jota et tiedä tilanneesi, voit helposti estää tarjousten lähettämisen täyttämällä sähköpostiosoitteesi oheiseen kenttään. On myös mahdollista, että olet päätynyt tarjouskirjeen vastaanottajaksi jonkin yhteistyökumppanimme kilpailun, tutkimuksen tai muun vastaavan lähteen kautta." Eli siis he lähettävät viestejä, vaikkei edes antaisi osoitettaan mihinkään? Siis miten voi vahingossa tahallisesti lähettää roskapostiviestejä? Huh... Todennäköisesti vain arpovat läpi kaikki mahdolliset osoitteet, vaikkapa [email protected]/com/net/org/tms. Tuo vain vahvistaa epäilyjäni siitä, että on vain satunnaisesti lähetetty viestejä osoitteisiin

En todellakaan aio vastata tuonne mitään tai yrittää poistaa osoitettani - sehän vain ilmoittaisi, että osoite on käytössä ja aktiivinen.

Oletteko muuten huomanneet, että täälä suomi.24 sivustolla sivupalkissa näkyvät "viimeisimmät haut" ovat aina täynnä kaikenlaisia sähköpostiosoitteiden kuvatuksia, kuten [email protected] Vaikuttaa siltä, että hakua käytetään s-postiosoitteiden etsintään.

5

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopapyorailija

      Samaa settiä tosiaan tullut tännekin. Noita erilaisia lähettäjiä ja sivustoja on ollut ajan saatossa useampia, mutta veikkaan, että sama tekijä(t). Tämä perustuu siihen, että kaikissa on ollut lähes sama toteutustapa.

      Kaikissa on myös aina nuo samat huvittavat selittelyt kuinka kuulemma se on omaa syytä, että sitä postia saa, kun on unissaan käynyt laittamassa sitä osoitetta heille tai heidän yhteistyökumppanille (jota ei siis oikeasti ole olemassakaan).

      Gmail tosiaan laittaa nätisti kyllä spämmiin nämä. Paras on ilmoittaa noille firmoille, joiden juttuja mainostavat, niin ei tipu tekijälle rahaa.

      Taaskaan ei löytynyt kyseisen verkkotunnuksen omistajaa suoraan, koska on piiloutunut panamalaisen palveluntarjoajansa taakse. Viimeksi oli sama juttu, mutta palveluntarjoaja oli vain eri.

      • ketjun aloittaja

        Lisäsin itse tuon lähettäjän sähköpostissani estolistalle. Ei ainakaan enää ole tullut sieltä verkkotarjous.com :sta viestejä laatikkoon asti. Kumpa nämä viestit pysyisivät ainoastaan sähköposteina. Nykyisin leviää kännyköihin roskaviestejä, kuten roskamainoksia ja tilaamattomia palvelutekstiviestejä. Viimeisimmät huijausviestit ovat lähteneet tässä kuussa: www.mapel.fi
        Tuolta saa apua, jos joskus saa puhelimeensa maksullisen viestin, jota ei ole tilannut.


      • ketjun aloittaja

        Kun veti whois.domaintools.com sivustolla haun tuolle verkkotarjoukselle, niin tuon sivuston toimija on rekisteröity Panamaan. Serveri sijaitsee Alankomaissa.

        Olisikohan tuon takana sama Kolikkopelit - pulju, joka massapostitti kesällä niitä kutsutarjouksia Viron kautta? Tai ainakin "maagisena yhteistyökumppanina" osana sitä. Eräs henkilö selvitti tuota kolikkopelit- juttua. Sivustolla oli rekisteröinnissä valmiiksi yleistiedot henkilöstä, kuten s-posti, osoite yms. Mistä lie kaapanneet? Esimerkiksi minun 85- vuotias isoäiti sai kolikkopeleiltä mainoksen.


    • Roskaa vastaan

      Tällaisista laittomuuksista kannattaa ilmoittaa tietosuojavaltuutetulle, koska asiassa on ilmeisesti rikottu henkilötietolakia. Vaikka lähettäjä olisi Kuussa, viranomaiset pääsevät kyllä käsiksi niihin suomalaisiin yrityksiin, jotka ostavat sen palveluita.

    • Anomuumi

      Tuolta tulee postia osoitteisiin, joita ei takuulla ole ilmoitettu mihinkään kilpailuun. Eräskin osoite, joka on näkyvissä tietyllä verkkosivulla, koska se on tarkoitettu vain sille yhdelle sivulle. Ja siihen olen muka pyytänyt spämmiä.

      Pelkkiä huijareita koko lafka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pitkään kestänyt ihastuminen

      Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen
      Ikävä
      123
      1645
    2. Torniolainen Tiiliä lukemaan

      Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.
      Tornio ja Haaparanta
      3
      1446
    3. Charlie Kirk murha

      Erikoista. Valtamedian neutraalilta vaikuttava juttu tästä murhasta, jossa ei esiinny lainkaan sanoja "äärioikeisto" tai
      Maailman menoa
      240
      1375
    4. Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.

      Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain
      NATO
      243
      1225
    5. Kumpa kaikkeen vois palata

      Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin
      Ikävä
      12
      1077
    6. Sen uskon että et

      Sä oikeasti kovin helpolla muihin rakastu ja ehkä se on molemminpuolista
      Ikävä
      50
      780
    7. Mies nähdäänkö?

      Missä voitais tavata? En jaksa enää odottaa.🙄🌞🤎
      Ikävä
      55
      715
    8. Yrittäjien ahdinko

      Onko seuraava paikallinen yritys kaatumassa? Ensimmäinen protesti ja merkittäviä maksuviiveitä. Terveet firmat ei protes
      Oulainen
      15
      676
    9. Huvittaa tää

      Välillä mä olen aivan varma, et säkin mies oot muhun ihastunut. Välillä mä mietin, et mitäköhän mä oikein kuvittelin. 😅
      Ikävä
      39
      643
    10. Koska me sitten tavattaisiin?

      Kerrothan, koska me sitten tavattaisiin? Vai meneekö liian vaikeaksi?
      Ikävä
      44
      638
    Aihe