Kertokaa Naxoksesta ja lähiympäristöstä

merjagg

Olemme lähdössä Naxokseen reilun viikon kuluttua ja kiinnostaisi vähän tietää paikasta tarkemmin. Osaatteko suositella jotain hyviä paikallisia ruokia, ravintoloita tai viinejä? Tarkoitus on ruokailla niin tavallisissa rantabaareissa / pizzerioissa kuin myös istua iltaa pidemmän menuun mukaan italialaisesta keittiöstä nauttien tasokkaimmissakin paikoissa. Olemme ensi kertaa menossa Sisiliaan, joten kaikki mahdollinen kiinnostaa. Hotellimme on Nxoksessa, mutta tarkoitus on liikkua laajemminkin. Mitä kannattaa ehdottomasti nähdä ja minne kannattaa mennä? Kannattaako vuokrata auto, moottoripyörä vai maksaa jollekin paikalliselle taksikuskille, jos haluaa kierrellä vaikka koko päivän jossain lähikylissä? Entä ostokset, meitä ei kiinnosta turistikrääsä eikä ylikalliit merkkituotteet, löytyykö jostain esim. kenkäkauppa, jossa hyvä hinta-laatusuhde suomalaisittain? Olemme myös kiinnostuneita paikallisesta taiteesta, näyttelyistä ja museoista, mihin kannattaa tutustua?

4

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yöpyjä

      Naxoksessa ei ole juuri kertomista. Pitkäja melko kapea ranta ja siinä rantahotelleja sekä rantaravintoloita, joissa en söisi vaikka ilmaiseksi tarjottaisiin. Naxos ei ole yhtään mitään, mutta Etna ja Taormina antaa hieman jotain sisältöä lomaan. Taorminakin on melkoinen turistirysä mutta siellä on muvana kuljeksia ja katsella maisemia.

      En mielelläni majoittuisi Naxokseen. Mielummin pohjoisenpaan.

      http://www.isola-bella.it/default.html
      http://www.siriushotel.it/
      http://www.residenceterrarossa.com//uk/
      http://www.panoramictaormina.it/
      http://www.hotelipanema.it/
      http://www.hotellidomediterranee.com/
      http://www.villaoasistaormina.com/
      http://www.hotelvillasantandrea.com/web/ovsa/villa_sant_andrea_hotel.jsp

    • Motourist

      Yöpyjä tuntuu olevan aika kranttu :-) . Turistipaikkahan Naxos on, muttei mikään mahdoton sellainen. Mitään erityistä nähtävää siellä ei ole, mutta kai se on lomailupaikaksi valittukin; rantaa ja aurinkoa. Elokuussa vaan lienee aika täynnä. Vaikka rantaravintolat turisteille ovatkin suunnattuja, ei niissäkään huonoa ruokaa saa.Yksi hyvä on esim Le Desir Piquant da Roberto, joka on hiukan kauempana turistialueelta, lähempänä asemaa. Pizzerioista suositellaan vaikka Il Covo'a, joka löytyy eteläpäästä Recanatin suuntaan. Jos tietää mitä haluaa, on helppo kulkea rantakadullakin ja katsoa mitä asiakkailla on edessään, huomaa jos on houkuttelevaa. Taorminassa on paljon hyviä ravintoloita, kannattaa vaan sielläkin kavuta korttelin verran pääkadulta poispäin, esim Trattoria Don Ciccio hiukan Piazza Duomolta alaspäin. Ja jäätelöä kannattaa aina syödä!

      Ehdottomasti kannattaa mennä Etnalle ja ihan niin ylös kuin pääsee, vaikka vähän maksaakin. Jos teillä on valmismatka, niin ne kai kaikki järjestävät kyseisen retken, joka maksaa suunnilleen saman kuin paikaltakin ostettuna (n. 80 €). Toki voi paikanpäältäkin ostaa vaikka millaisia opastettuja kierroksia kovempan hintaan, mutta kyllä tuolla valmiillakin näkee jo paljon. Pikkukylien kierto onnistunee parhaiten autolla tai moottoripyörällä. Julkisiakin kulkee, mutta harvoin. Niihinkin järjestetään valmiita matkoja, ovat vaan vähän turhan kalliita ja hätäisiä rauhalliseen tutkailuun. Savocassa kannattaa käydä katsomassa luostarin muumioita ja kummisedän kapakkaa, kylä on muutenkin aika pittoreski. Hankalan matkan takana sekin julkisten kanssa; junalla Santa Teresa di Rivaan (bussi menee Taorminan kautta) ja sieltä taksilla tai bussilla (harvoin menee se) ylös Savocaan. Taormina on tietysti pakollinen kohde, bussilla kätevästi ja halvalla (ostakaa meno-paluulippu). Kannattaa mennä ylös asti Castelmolaan, josta on mahtavat maisemat ja vekkuli Bar Turrisi (jos et ole kovin tiukkapipoinen...). Urheiluhenkisille sopii vesivaellus Alcantaran laaksossa.
      Mitään ihmeempiä kauppoja ei Naxoksessa ole, ei oikein Taorminassakaan, jonka puodit on suunnattu enemmän rahakkaile amerikkalaisille. Shoppailua varten voi mennä junalla Cataniaan tai Messinaan, en tiedä kannattaako se. Museoita ei pahemmin näkynyt, arkeologinenkin oli kesäkuussa suljettu. Taorminassa on tietysti kreikkalainen teatteri sekä Palazzo Corvaja, jossa on turisti-infon lisäksi taide/kulttuurimuseo.

    • oiiokjolkl

      Naxos.. no ihan ok, mutta Taormina 10 kertaa parempi!
      Taormina on ihastuttava todella kaunis paikka.
      Naxoksessa ehkä tulee kyllä bailattua, meinaan oli aika makeita bailumestoja.

      • sirkiisa

        En nähnyt yhtäkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe