Ulkoverhouspaneelit?

.,mnbvc

Ilmeisesti hyvin kehuttu 28mm vahvuinen ulkopaneeli on paras?, mutta hintava.
Jos lähtisin erittäin halvalla tekemään ulkovuoras remonttia, niin hinnallisesti ottaisin ohuemman paneelin. Jos vaikka hinnallisesti vertaa 20mmx120mm ja 20mmx140mm niin 140:hän on kalliinpaa metriltä, mutta vastaavasti leveämpää niin mitenkähän menee neliöhinan??

Entäs voiko olla rahallista vaikutusta siihen jos paneelit laittaa pystyyn tai vaakaan
1.krs talo..

3

3137

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaas

      maksimikoot jota käytetään ; 20x120 / 23x140 / 28x170.
      koolausvälillä voit huijata ja laittaa ohuempaa, kärsit sitten 10 vuoden päästä.

      pitää olla pohjamaalattua, jotta pitää pihkaa mahd. paljon sisuksissaan, eikä se enää homehdu. pintamaaliksi joku vesiohenteinen akrylaatti, uhuena kerroksena että elää puun pinnassa (tikkurilalla on yksi hyvä).

      utv menee hyvin vaakaan, ei tarvi olla päätypontattua, käytä liimallisia 50-60mm nauloja. pystyyn tarvit ristikoolauksen, huterampi, tulee rumasti sokkelista irti.

    • .mnbvc

      Eikös joku talofirma käyttänyt jotain ohuttta vuoripaneelia? säästöä kai siitä voi tulla
      Eikös noita ole muutakin kokoja myynnissä mm.20mm vahvuisia..

    • Laatuja on monia ja sekin vaikuttaa hintaan, löytyykö paneeli hyllystä vai onko tilauskohtaisesti höylättyä, mutta tässä yhdestä arvalla valitusta hinnastosta:
      UTV 20*120 pohjamaalattu 1,27 e/m => 13,05 e/m2
      UTV 23*145 pohjamaalattu 1,68 e/m => 14,06 e/m2
      UTV 28*170 pohjamaalattu 2,71 e/m => 19,14 e/m2
      Eli aika suoraan paksuuksien suhteessa muuttuu hintakin.
      (hinnat ilman aluskoolausta)
      Lisäksi aluskoolauksen hintakin muuttuu paneelin paksuuden mukaan, jos tekee oikein - aluskoolauksenhan pitäisi oleman vähintään paneelin paksuista.
      Myös paneelien suunta vaikuttaa aluskoolauksen hintaan, sillä pystypaneelin takana tarvittaisiin ristikoolaus, kun vaakapaneelin alla riittäisi pystykoolaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      81
      1194
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      29
      865
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      735
    4. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      609
    5. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      577
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      180
      562
    7. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      123
      530
    8. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      530
    9. On ollut syyllinen olo viime päivinä

      Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si
      Ikävä
      23
      460
    10. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      26
      448
    Aihe