Ainakin kuutta pihattoa tai muuta tuotantorakennusta mitä minä olen huomannut pitäjämme alueella. Pihatot näemmä pohjataan muoveilla nykyään, miköli ymmärsin niin appeet levitetään pihapuolelle syötäväksi. Kuivureuta peruskorjauksessa useampikin ja siilotilaa rakennetaan miltei jokaisella viljatilalla lisää. oma lukunsa on noi mökkiläiset, heillä tuntuu olevan rahaa, vanhoja mörskiä vedetään uudenveroisiksi vaikka uuden olisi tehnyt halvemmalla. Tiestö on myös korjauksen alla, viimeinen soratien pätkä päällystetään tänä syksynä. Oikeastaan koko EU ajan on rakennttu, mikä on jäänyt monelta huomaatta, EU rahalla rakennettiin tänne miljoonien arvoinen leirikeskus, vapaaajankeskus, vai millä nimellä noita nyt kutsutaan..
Maalla rakennetaan vilkkaasti.
EU;stako johtuu..
25267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Missähän tuokin pitäjä sijaitsee.
Ei ainakaan täällä b-alueella.
keskellä Suomea.
ennakkoa, lihasta saa kohta mitä kehtaa pyytää !
Muista sitten herättyäsi päästää kissa ulos.
joku lehti niin voit lukea uutisia maailmalta..
Ei koske suomea nuo hintojen nousut,niin kauan kun on kommunistihenkiset osuusteurastamot voimissaan.
Siinä ei vitun vertaa auta lehtien lukemiset .On sellaset lukemistot luettu,ettei rahvaalle suunnatut läpyskät palvele minua millään lailla.
ja laskee, nyt ovat nousussa.
Helppo yhtälö.Maatiloille pankit lykkää löysää rahaa kun korot ovat alhaalla ja isännät haluaa ylivelkaantua.Mökkiläiset taas korjailevat kun saavat ylisuuria palkkoja ja parhaat saavat jopa optioita.Siinä näkyy vaan se että maalla voidaan hyvin kaikesta huolimatta ja kaupunkeista ei saa edes yksiötä sillä rahalla millä maalla korjaa mökin tai parikin.
muttaa ajele joskus jonkun teollisuus paikkakunnan omakotialueellaa, pääset käsitykseen missä raha makaa nykyisin..
eteenpäin, jollekkin EU:n sisälläkin olevalle veroparasiiteille !
alueita ei joka paikassa rakenneta !
sorrutti paljon rakennuksia !
vanhoja kaatumassa olevia..
purettavat rakennukset, kova työ ja polttopuunakin huonoa..
Ei niitä leirikeskuksia EU rahoilla rakenneta.
mutta EU:n myöntämä avustus on usein liikkeelle paneva voima..
Voihan se joskus ollakkin, mutta ei usein.
Useimmat matkailu ja leirikeskukset tehdään ihan muilla meriiteillä.
Ei kukaan yittäjä rakenna yhtään mitään sentakia, että saa siihen jotain pientä tukea.
EU:n myöntämä avustus on usein liikkeelle paneva voima..
No ei se ole sen kummempi avustus, kuin jos rakentaisit jonkun teollisen tuotantolaitoksen tai kauppakeskuksen, samat on rosentit.
En minä nyt tajua mikä tässä on ongelma, jos kerran kanadalainen kaivosyhtiö saa täydet tuet kun avaa kaivoksen suomeen, eikä maksa edes tästä toiminnasta mitään veroa, niin mikä tässä matkailussa nyt se ongelma nyt sitten on ????
Tuskin kukaan avaa kaivostakaan sen takia, että saa tuet ????
suuntaan, myös paljon sortuneita rakennuksia näkee viime talven jäljiltä..
ongelma, vakuutuskaan korvaa !
talvena..
tuulimyllyjä !
tarvitaan..
rakentaa ?