Mulla ACER Aspire läppä ja oliskohan tuo numero 30021. Tied järj fat 32 ja c-asema täynnä. Enkä ole ladannu murto-osaakaan kapasiteetista. Nyt ajoin c cleanerin läpite ja sain entisen alle 50 Mt:n sijaan jo melkein 3 Gigaa. Hetken tässä olen konetta käyttäny ja taas on vaan jotain kiloja tilaa eli n. 0%. Löytyykö osaajaa joka neuvoisi mistä lääkkeet levytilan lisäämiseksi. Ja mikähän sen vähäisenkin tyhjän tilan sieltä vie? Tää on kakkoskone eli ei haittaa vaikka tietoa katoais tai kone räjähtäis. Tuulettimesta otin pensselillä varovasti isoimmat villakoirat pois. Ja olihan niitä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin se käyttis on Windows 7
Kuulostaa vanhalta Acerilta, joissa tosiaan tiedostojärjestelmä idioottimaisesti FAT32:ssa ja pieni kiintolevy pilkottu kahteen osaan, C: ja D:.
Onko koneessa D: -asemaa kiintolevyllä? Jos on, se on varmastikin täysin koskematon, eli tyhjä.
Helppo tapa on siirtää omaa roinaa D: -asemalle, mutta itse polttaisin levylle GPartedin levykuvan
http://gparted.sourceforge.net/download.php
ja sillä käynnistäisin koneen CD:ltä, poistaisin käyttämättömän D: -aseman kokonaan ja laajentaisin C: -aseman koko vapautuneelle levytilalle. Uudelleenkäynnistyksessä kiintolevyltä Windows vetänee checkdiskin automaattisesti, siihen menee jonkin aikaa, älä pelästy.
FAT32:n voi sitten konvertoida NTFS:ksi Windowsin konsolikäskyllä
convert c: /fs:ntfs
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456984.aspx
Ole tarkka ja lue ohjeistus, niin onnistuu ja on helppoa, muutoin ei.