WRC: Toyota Yariksella Saksan ralliin (14.08.)
Rallin MM-sarjassa takavuosina mukana ollut Toyota tekee paluun rallisarjaan jo elokuun lopun Saksan kisassa. Toyota tulee mukaan nolla-autona R1A-luokituksen Yariksella.
Kyseessä on erittäin halpa menopeli huippukilpureihin verrattuna, sillä Yariksen hinnaksi arvioidaan vain 22 500 euroa.
Toyota Yaris R1A -auton odotetaan valloittavan rallin MM-sarjan toden teolla ensi vuonna, jos FIA antaa luokituksen R1A-autoille. Nolla-autona tulevassa Saksan MM-rallissa Yariksella kaasuttelee Isolde Holderied.
- On mahtavaa, että Toyota palaa rallin pariin, jossa olemme aiemmin niittäneet paljon menestystä. TMG Yaris R1A on täysin erilainen projekti, mitä olemme WRC:ssä aiemmin tehneet. Se on kohtuuhintainen, mutta jännittävä auto, jonka myötä moni voi jatkossa kilpailla rallin parissa, Toyota Motorspotin presidentti Yoshiaki Kinoshita sanoo autovalmistajan tiedotteessa.
- Olemme saaneet jo paljon kyselyjä uudesta autosta, joten tiedämme, että sillä on hyvä tulevaisuus. Toivottavasti tämä on Toyotan uuden rallidynastian alku.
Toyotan huhutaan tulevan täysiverisellä WRC-kilpurilla rallin MM-sarjaan mukaan kaudeksi 2014. Yaris R1A olisi siinä mielessä hyvä testimahdollisuus tulevaa varten Toyotalle.
Sport Content
Yaris Rally kohta 1:n
Yaris 2012
5
282
Vastaukset
- Yarppa Sol
Ihanku mun Yaris!
- TheYarisTeam.com
Voinko minäkin lähteä mukaan, mulla on uusi Multidrive 99 heppanen, siinä on noi rattivaihteetkin, ihan kun oikeissa autoissakin. Yksi tuttu osaa vähä saksaa, se vois lähteä kartanlukijaksi, sit mulla on yhet talvirenkaat joista on nastat nypitty, niissä on hyvä pito hiekkatiellä.
- oikein sopiva
Laita turvakaaret vielä ulkopuolelle niin jää enempi tilaa vispata käsiä kabiinissa.
- A -> B
Miten tämä koskettaa meitä tavallisia autonkäyttäjiä?
...niin juuri, ei mitenkään. - Yaris 2012 Sol
No onhan se hienoa, että valitsemamme LaatuAuto on rallissakin ykkönen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414608Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532474Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161995- 113858
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh60847Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70834- 137785
- 48780
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48726