Onko mahdollista?

masterris

Olen valmistunut englanninkielisestä koulutusohjelmasta matkailualan restonomiksi ja nyt olisin kiinnostunut aloittamaan maisterin tutkinnot, mutta en ole varma kiinnostaako minua matkailuala. Olisiko minun mahdollista aloittaa esimerkiksi kääntäjän maisterin tutkinto tai muu kieliin liittyvä tutkinto? Olen kaksikielinen ja muutenkin muutama muu kieli on hallussa. Tai onko mahdollista ylipäänsä suorittaa jokin muuhun alaan liittyvä maisterin tutkinto? Kaikki tieto maisterin tutkinnosta on tietämättömälle tarpeellista..

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Yliopistot haluavat näyttöjä aiemmasta osaamisesta, jotta tutkintoa ei tulla tekemään rittämättömillä pohjatiedoilla. Käytännössä tämä käy usein kurssisuorituksien muodossa, koska se on yliopistoille helpoin tapa arvioida hakijan taustatietoja ja niiden tasoa (kurssisuoritusten arvosanat). Myös alaan kuuluva työkokemus ja mahdolliset julkaisut ovat tapa osoittaa asioiden hallintaa. Joissain tapauksissa kai voisi olla pääsykokeetkin, mutta ne ovat kai aika harvinaisia, enkä edes tiedä pidetäänkö niitä missään maisteriohjelmien hauissa.

      Jos sulla on riittävästi opintosuorituksia (tai työkokemusta tai julkaisuja), jotka liittyvät maisteritutkinnon alaan, niin onnistuu, jos ei ole, niin sun täytyy suorittaa niitä kursseja lisää, jotta kykenet osoittamaan, että hallitset riittävät pohjatiedot.

      • .

        Riittävästi maisteriohjelmaan liittyviä opintosuorituksia on yli 60 op ja mielummin reilusti enemmän. Eli tuon verran pitäisi olla todennettua kielitaitoa esim. kieleen liittyvään maisteriohjelmaan.

        Kaksikielisenä voisi olettaa, että omaa puitteet suorittaa omassa äidinkielessään akateeminen kielitutkinto, mutta en tiedä miten yliopistot suhtautuvat tällaisiin maisterihakijoihin, kun pitäähän Suomeakin kanditasolle lukemaan pyrkiä. Ehkäpä näyttökokeella eli kolmannen osapuolen teettämän tasotestin perusteella, joka vastaa kandidaatin opintojen tasoa, josta sinulla on todistus, voi päästä opiskelemaan. Kannattanee selvitellä asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      312
      4603
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      121
      4112
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      210
      2492
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      101
      2149
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      38
      1726
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1336
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1289
    8. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1269
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      49
      1224
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      146
      991
    Aihe