Sain vuoden odottelun jälkeen Ruotsista päätöksen, että minulle maksetaan puolikasta työkyvyttömyyseläkettä. Suomessa saan koko eläkettä.
Ruotsin päätöksessä luki että Kelalla on pari kuukautta aikaa antaa vastine, että kuinka paljon se haluaa pidättää siitä eläkkeestä suoraan Kelalle.
Kela ei antanut mitään tietoa joten summa maksettiin minulle. Nyt puolen vuoden jälkeen Kela perii takaisin saamiani rahoja.
Mistä minä niitä enää otan. Asumistukeni pieneni ja siitä peritään osa takaisin, samoin kelan eläkkeestä peritään takaisin. Eli jos olisin tiennyt että näin vaikeaksi menee, en olisi hakenut koko Ruotsin eläkettä. Tuloni vain pienenevät.
Ihmettelen vain että onko kelalla oikeus enää periä niitä rahoja koska eivät ajoissa ilmoittaneet haluavansa ne itselleen.
Takautuvasti maksettu Ruotsin eläke
7
695
Vastaukset
- Juzuu59
Kela kuvittelee olevansa ylivertainen voittaja asiassa kuin asiassa.Kannattaa ottaa yhteyttä asianajajaan,hän voi neuvoa miten etenet asiassasi tai asuinpaikkasi sosiaaliasiamieheen.Ei kannata antaa Kelan pallotella itseäsi,itse taistelen juuri Kelan kanssa takautuvista kuntoutustuista.Ei ole helppoa!
- ruotsin eläke
sama juttu mulla.kela perii takautuvasti koska ruotsista sain takautuvasti rahaa.soitin kelaan kelalla oikeus periä viiden vuoden takaisia maksamiaan tukia.saa kuulemma valittaa ja lähettää liitteitä.ois niiku 500e maksettavaa eli 2vuoden asumistuet takas.saan 98ekk asumis tukee.vuokra on 637e.että ei eläkeläistä hemmotella.verottajakin lähetti 700e mätkyt niistä ruotsin eläkkeestä.saan ruotsin eläkettä kk noin 180e .kelan kanssa on turha painia..laki pykälät kuulemma sanoo että näin saa tehä.mutta maksaako kela takautuvia asumistukia 5vuoden takaa..no ei tosiaan.ketuttaa ...
- ruotsin eläke
otan osaa...samassa liemessä...siksi vaan että ruotsista tulee päätökset hitaasti..ja kyllä kela ja verottaja on heti kimpussa ettei vain jää eurookaan ylimäärästä
- mummu vaan
Kyllä ne osaa muuallakin.Ukkoni saa Saksasta eläkettä jonkunverran ja nyt ovat karhuamassa veroja Saksaan takautuvasti vuodesta 2005 lähtien.Pakko maksaa,on otettu selvää asiantuntijoilta. Suomesta en saa eläkettä ollenkaan vaikka kerkesin olla melkein 8 vuotta töissä siellä,olin 23 vuotias kun muutin Ruotsiin,missä asun vieläkin.Että kyllä jokainen maa kohtelee kaltoin eläkeläisiä,parempi tietysti jos kuolla kupsahtaisi ennen eläke-ikää.
- Samassa veneessä
Ennen vanhaan Suomessa eläkettä kertyi vasta sen jälkeen, kun oli täyttänyt 23 vuotta eli moni on tuolta osin samassa veneessä kanssasi. Käytäntö muuttui vain muutama vuosi sitten.
- nyljettytylpälläveit
Samassa veneessä kirjoitti:
Ennen vanhaan Suomessa eläkettä kertyi vasta sen jälkeen, kun oli täyttänyt 23 vuotta eli moni on tuolta osin samassa veneessä kanssasi. Käytäntö muuttui vain muutama vuosi sitten.
Näin on.
Eläkettä alettiin keräämään eläkekassoihin 1962.
Muistan muutaman palkkaratkaisun jossa korotus tuli vain työnantajan eläke % maksun korotuksena taisi olla 0,5 % kerrallaan.
Luottamusmies repi pelihousunsa kun ei tyhmät naiset ymmärtäneet säästävänsä itselleen tulevaisuuteen. siitä työsuhteesta ei makseta eläkettä kertymä jäi niin pieneksi ettei tarvitse maksaa..
Saan 27 vuoden työstä korotuksineen vuonna 2013, 975, 51 € brutto - TinTTiFranTTi
Samassa veneessä kirjoitti:
Ennen vanhaan Suomessa eläkettä kertyi vasta sen jälkeen, kun oli täyttänyt 23 vuotta eli moni on tuolta osin samassa veneessä kanssasi. Käytäntö muuttui vain muutama vuosi sitten.
Samaa asiaa tässä juuri selvittelen oman avomieheni puolesta. Häneltä katosi eläke 7 vuoden ajalta tämän uuden säännön takia. Koska eläkeperusteet ovat muutettu mielestäni tähän olisi haettava muutosta. Ennenhän eläkkeen määrittelyssä laskettiin 15 parasta vuotta mutta sääntöjen muututtua lasketaan kaikki tienatut tulot joten se tarkoittaa sitä että nämä vuodet Suomessa ennen 23 ikävuotta katoavat kankkulan kaivoon ja pienentävät eläketuloja uusien sääntöjen mukaan laskettuna. Tietämättä sen tarkemmin uskon että suomessa asuville mukautettiin eläkelaskelmat uusien sääntöjen mukaan niin ettei siinä kansalaiset hävinneet - uskon että muuten uutta lakia ei olisi saatu vietyä läpi. MUTTA! Tässä unohdettiin kaikki Suomesta lähteneet ja tämä on hyvin epäoikeudenmukaista. Säännöt ovat olleet voimassa 2005-vuodesta saakka ja nyt tarvittaisiin apua asiamiehiltä, tämä kysymys voisi olla ajankohtainen esim Eurooppatuomioistuimeen. Mistä löytyisi halukkaita ajamaan tätä asiaa eteenpäin? Tämä ei voi olla oikein ja mielestäni miltei kavallus! Totta kai suomen valtion on hyvitettävä sääntöjen muutos niin ettei lopputulos ole epäoikeudenmukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4768496Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694127Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961231
- 47859