Mistäköhän päin PK-seutua voisi saada asunnon itselle ja lapselle kun luottotiedot on mennyt? Ja mistä luukulta lähteä kyselemään.... Alkaa olemaan aikas toivoton tilanne..
ASUNTO?
Tikru
2466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niitä mistään tunnu saavan. Kaupungin asuntojonossa kohta vuoden vaikka kiireelliseksi ovat rankanneet ja sama juttu, luottotiedot menny ja asunto lähtee juur alta kun nostivat törkeästi vuokraa mitä ei varaa maksaa. Ei asuntoa irtoa vaikka lisää rakennetaan.
Varaa nopeasti aika sosiaalityöntekijän puheille kuntasi sosiaalivirastosta! Sitä kautta voi löytyä ainakin tilapäinen asunto.
"Vapailta markkinoilta" etsiminen on luottotiedottomana lähes toivotonta. Vuokrausfirmojen ilmoituksiin ei kannata vastata, siellä tarkistetaan aina luottotiedot. Yksityinen vuokranantaja saattaa asunnion vuokratakin, kunhan saa vuokratakuun ja vakuuttuu maksukyvystäsi, vilpittömyydestäsi ja mm. siitä, ettei sinulla ole päihdeongelmaa.