Lasten kanssa neljä päivää matkailemme Nykissä ja haluamme jossain eläintarhassa käydä. onko central parkin eläintarha oikeasti se madagaskar elokuvaan kuvattu:)? vai olisiko joku muu ihan must eläintarha?
New yorkin eläintarhoista?
7
409
Vastaukset
- googleen vaan...pim
sinulla on netti ja kyselet mokomia? Ja takuulla ei tuota elokuvaa kuvattu Central Parkissa....se on ainakin varmaa se.
- dwq2
juu ei varmaan ole kuvattu siellä :) vaan että onko se esikuvana elokuvan eläintarhalle vai oliko niin, että sen "innoittajana" olikin jokin toinen nykin eläintarha, vaikka central parkin eläintarhaksi esitetään...
- NYC-fani
Central Park Zoo sopii mainiosti pikkulapsille ja isommillekin, suosittelen lämpimästi. Pingviinit on aivan ihania ja niitä jaksaa aikuinenkin seurata pitkään , niiden sukeltelu lasin takana on hauskaa katsottavaa.! Ja jääkarhut on hellyttäviä helteellä... Ja lumileopardin saattaa nähdä aivan läheltä jos se nukkuu ihan lasin takana. Eläintarha on sopivan pieni, jaksaa kiertää hyvin. Merileijonien ruokintaa kannattaa katsoa. Wikipeidan mukaan "Dreamworksin tekemä animaatioelokuva Madagaskar alkoi New Yorkin keskuspuiston eläintarhasta."
- 45646456
Eläintarhat on epäeettisiä.
- pingviinityttö
Suosittelen harkitsemaan myös bronx zoo:ssa käyntiä, jos teillä on aikaa varata eläintahaan koko päivä :)!! Itse kävin molemmissa, sekä cetral parkissa että bronxissa.
- Alkup.kysyjä
Kiitos vastauksist? Onko tuo bronx zoo aivan todella upea? Juuri sitä mietin, että aikaa meillä aika rajatusti ja paljon olisi muutakin nähtävää, mutta jos tuo bronx zoo on todella upea, ehkä sinne täytyisi mennä?
- sadfa23rads
Alkup.kysyjä kirjoitti:
Kiitos vastauksist? Onko tuo bronx zoo aivan todella upea? Juuri sitä mietin, että aikaa meillä aika rajatusti ja paljon olisi muutakin nähtävää, mutta jos tuo bronx zoo on todella upea, ehkä sinne täytyisi mennä?
Bronx Zoo on ihan jees mutta ei eroa esim Euroopan hyvistä eläintarhoista. Noin lyhyellä lomalla valitsisin Central Parkin puiston.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1384553SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763785Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712449SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2261888Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1181747Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2471156Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49805- 62756
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20746Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725