Kokemusta C-maxista?

Kiinnostaisi tuollainen Focus C-Max 1.6 Ambiente tai jos rahat riittää niin 1.8 Trend. Onko porukalla jo kokemusta kyseisestä uutuudesta?
122479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos rahat _todella_ riittävät niin voithan ostaa saman auton Volvo V50-mallisena mutta hintaa on kyllä sitten 10k€ enemmän :)

Etupenkillä asialliset tilat isollekin kuljettajalle mutta takajalkatilat eivät enää häikäisseet ja tavaratila alkoi olla suorastaan vaatimaton.

Ei siis mikään oikea tila-auto kuten ei mikään tämän luokan ajokki Grand Sceniciä, Zafiraa ja Tourania lukuunottamatta.

Ihan tavallisessa Focus farmarissa on perheelliselle reilusti suuremmat tilat ja halvempaan hintaan.

Jos kuitenkin päädyt C-maxiin niin 1.6 on selvästi alimitoitettu tuolle otsapinta-alalle.

Äänestä
  • Eri perheillä on erilaiset tarpeet, mutta että tavallisessa Focus-farkussa reilusti suuremmat tilat? Tavalliseen Focukseen en mahdu edes kuljettajan paikalle (207 cm mittaa) saati että aikuinen mahtuisi taakseni istumaan. C-MAXissa saan loistavan ajoasennon ja taakseni mahtuu keskimittainen aikuinen takapenkin kolmenistuttavassa konfiguraatiossa. Koska perheemme nuppiluku on kolme, käytämme autoa useimmiten takapenkki ns. mukavuusasennossa, jolloin jalkatila on aivan omaa luokkaansa ja tavaratilakin riittää edelleen esim. pääsiäisen, juhannuksen tai viiden päivän ulkomaanmatkan tavaroille.

    7700 km:n kokemuksella C-MAXin ajettavuutta voi vain kehua, tilat ja muunneltavuus sopivat meille täydellisesti, varustelu (Trend) on OK ja se 1,6-litrainen riittää ihan mainiosti ohituksiin ja vauhdinpitoon mäkisessäkin maastossa. Jostain voin toki valittaakin: melua on lyhyiden välitysten takia kohtalaisen paljon, pieniä räminöitä ilmenee, kaasupoljin on turhan herkkä (liikkellelähdössä tulee helposti kaasutettua kierroksiksi 2000 1/min ellei erikseen keskity) ja matkamittari/ajotietokoneen näyttö on tietyissä valaistusoloissa todella hankalasti luettava. Kaiken kaikkiaan kokemukset ovat kuitenkin vahvasti positiivisen puolella.

    Äänestä

Hankin C-Max 1.6 trendin vain muutama päivä sitten. Noin lyhyellä kokemuksella ei voi kun kehua :) Tällä palstalla on aiheesta aikasempia kirjotuksia jonkin verran. Kattelin tota Ambientia kans ensin, mutta halusin lisävarusteiksi ilmastoinnin ja kasettisoittimen tilalle CD:n niin hintaeroa oli Trendiin enään 900 ekeä. Myyjä lupas vielä metallivärin 100 eurolla (ovh 500) niin kaupat tuli. 1.6 koneella tuntuu pääsevän ihan riittävän hyvin siihenkin nähden että koeajot ajoin 1.8 koneella.

Äänestä

moi
hyvin on toiminut, vaikka onkin 1.8 moottorilla,
tilat sisältä samanlaiset kuin touranissa ja zafirassa, kun istuu etupenkille, huomaa tulleensa todella eri koko luokan autoon kuin tavallissen farmari focukseen, paljon leveämpi ja korkeampi tila. pitkälle eteen vievä tuuli lasi antaa suuremman tilan tunteen kuin mondeossa

Äänestä

ihan yhtä huono kuin foortit yleensä. jäähdyttimet tuppaa vuotamaan näissä uusissa maxeissa. ilmastointi laite täytyy vaihtaa kerran vuodessa kun ei kestä. polttoaineen syötöt sekaisin, tasaisella kaasulla matka-ajossa moottori alkaa yht äkkiä lisätä kierroksia. koko ajan on jotain pientä vikaa niin kuin voorteissa
yleensäkin. en ikinä osta voortia !!

Äänestä
  • "ilmastointi laite täytyy vaihtaa kerran vuodessa kun ei kestä"

    Montako kerta naapurin setä on vaihtanut ilmastointilaitteen? 3 kertaa ;-) ? Tiedoksi vaan, että kyseessä on uusi malli....

    "en ikinä osta voortia " mutta naapurit kertoivat näistä vioista :-D

    Äänestä

Vaihdelaatikko kesti 182 km. Huolto väitti käyttö virheeksi!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

On muutes täysin muuta kun aikaisemmat mallit. Varmasti ihastut.

Äänestä
  • Minulla on aimmin japsikinnereitä ollut janyt en enää aio yhtään riisipussia ostaa!

    Äänestä

Ostin juuri C-Max 1,8 Trendin, mittarissa nyt noin 1500 km ja toistaiseksi tuntuu todella hyvältä. Aiemmat kaksi farkku Focusta tuntuvat ajolleen ja tuntumalleen pikkuautoille C-Maxin rinnalla. Itse en juuri tarvitse ns. oikeaa tila-autoa, vaan auton, jossa muuntautumiskykyä moneen tarpeeseen.

Jo toisenä auton käyttöpäivänä tuli huomattua kuinka loistava asia muunneltavuus on. Veljeni meni naimisiin ja ennen kirkkoa piti hääparia kuskata eri paikkoihin (kampaus, meikkaus, kuvaus jne.). Tavalliseen autoon (isoonkaan) ei olisi saanut niin valtavia takatiloja kuin 2:n istuttavaan asentoon asetetut takapenkit. Itse olen 189 cm ja veljeni 193 cm, eikä minkäänlaista hankaluutta. Toistaiseksi missään muussa omistamassani autossa vastaava ei ole onnistunut. Tämänkin jälkeen peräkonttiin sopii melko mukavasti tavaraa.

Mielestäni kannattaa ehdottomasti investoida Trend-malliin vaikka hinta kasvaakin. Myöskin 1,8-kone on hämmästyttävän hyvin vääntävä ja menee vitosella lastattuna sen kummemmin vinguttelematta ohi. Jos rahat riittää, niin 1,8 (tai diesel) ja Trend/Ghia.

Vaikka olin päättänyt, että en ota kolmatta Fordia peräkkäin, mutta C-Max tuntui niin hyvältä, että pakkohan se 30 te oli siihen tunkea! Koska edellisissä Focuksissa (vm. -00 ja -02) ei ollut käytännössä mitään ongelmia, en odota niitä suuremmin tuossa C-Maxissakaan olevan.

Äänestä

Terve.Viikon olen ajellut 1.6 trendillä.Sisätilat makeat, ajettavuus nautinnollista. Tosin michelin energyt pitävät melkoista jytinää alla, ehkä cmax ei ole maailman hiljaisin,mutta TESTIVOITTAJA Tuulilasin testissä, Toyotaa parempi.Ilmastoinnin teho riittää tosi hyvin, tehokkaampi ilmastointi kuin aik. focus 02 sedanissanni. Vakionopeussäädin lisävarusteena on hyvä- autolla ajaminen on kuin sohvalla istumista ! Mainio peli.Jos raha ei riitä niin tuo 1.6 kone on Suomen oloissa riittävä, ilmeisestikin välitykset lyhyemmät kuin aik. 1.6 sedanissa , koska ohituskiihtyvyys parempi. Kulutus keskim.litran enemmän kuin pikkufocuksella -(

Äänestä

Ilmeisesti tuota pikkudiisseliä ei kovin monella vielä ole automaattivaihteisena?
Kokemukset siitä olisivat tervetulleita...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voorti kirjoitti:

Kiinnostaisi tuollainen Focus C-Max 1.6 Ambiente tai jos rahat riittää niin 1.8 Trend. Onko porukalla jo kokemusta kyseisestä uutuudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu