Hei,
Tässä kun olen hankkimasta ensimmäistä marsuani, abessiinialaista (rusettimarsu), niin tahtoisin kysellä, mitä abessiinialaisen päivittäiseen turkin hoitoon kuuluu vai hoidetaanko niiden turkkia joka päivä? Miten turkki kannattaa näyttelyihin huoltaa? Luin jostain lehdestä, että hammasharja on hyvä turkinhoitoväline rusettimarsulle. Onko totta? Mitä harjoja&kampoja pitäisi olla?
Kiitos jo etukäteen!
Rusettimarsun turkinhoito
5
689
Vastaukset
- Sari
Parhaat hoito-ohjeet abyn hoitoon saat suoraan sen kasvattajalta ja jos haluat "toisen mielipiteen", kannattaa ottaa yhteyttä johonkin toiseen abyjen kasvattajaan! :-)
Onnea uuden marsuliini kanssa :-)- Emmallus
Hei! Minulla on 2 uutta Rusettimarsua. Kun kampaan, kampaanko ihan vaan suoraan (niskasta peppuun) vai kampaanko siihen suuntaan kuten "rusetit" kasvavat???
- milsu + 2 marsua
mulla on 2 rusettimarsua, eikä niiden turkin hoito ole sen kummallisempaa,kuin sileäkarvaistenkaan. onhan rusettimarsu lyhytkarvainen laji. mä harjaan marsujen turkit vaan karvanlähdön aikaan ja joskus muuten vaan. ei kai ennen näyttelyä marsujen turkille sen kummempaa tarvi tehä. tarkistaa vaa, että se on puhdas, eikä siinä ole karvattomia laikkuja ja voihan sen vaikka harjata.
en oo tutustunu asiaan, joten en oo varma tosta näyttelyjutusta, kun itse en näyttelyissä käy! - laura marsut
no mä saan tänään rusettimarsun ja mulle kerrotiin et sitä pitäis leikata mut en oo varma.
- marsu2
Eläinkaupasta ostin itse rusettimarsulle ja teddymarsulleni kamman. On ollut hyvä, ja marsut vain purisevat kun kampaan niitä :-) Hammasharja voi olla kova ja epämiellyttävä marsun iholle. Vauvaharja sopii myös hyvin (mikä onkaan) :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3333953Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52312- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181658Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102975Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791