Ongelmana siis, että meidän 10kk vanha papillonnarttu nylkyttää pehmonallea.
Aluksi katsoimme, että se vain temmeltää sen kanssa, mutta noin viikko sitten huomasimme, että se aivan selvästi nylkyttää sitä, ihan kuin urokset.
Ja kyllä, olemme varmoja, että koiramme on narttu.
Pitäisikö tästä huolestua ja onko tämä edes mahdollista?
Nartun nylkytys?
4
214
Vastaukset
- mikässiinä...
Ei tarvitse huolestua ja kyllä on mahdollista, ihan tavallistakin;)
Tipsunartullamme on myös oma pehmokoira (ikean terrieri!), jonka kanssa välillä häviää sohvan taakse. Ei siihen ole mitään syytä puuttua, paitsi silloin kun kohde on ihminen. Onhan koiralla muuten tarpeeksi virikkeitä, ettei pura kaikkea ylimääräistä energiaa noin?! - Älä huolestu.
Normaalia on. Kaverin narttukoira tekee samaa. Se johtuu siitä että ne 'pomottaa'.
- nylkyttäjä
Kyllä sillä pitäis virikkeitä olla, kun pihalle pääsee usein ja täälläkin on leluja vinkuleluista älypeleihin.. Lisäks päivittäin harjoitellaan tokoa. Jotenkin vaan toi nalle on lemppari?
Ja mitä tuo pomottaminen tarkottaa? : o - punttifetissi
En ihan niele tuota pomottamista. Meillä on erittäin kiltti ja tottelevainen kleininarttu ja se nylkyttää minua, jos ylläni on pitkät housut. Sen jälkeen se jää siihen ikäänkuin nukkumaan ja on kuin pikkuinen apina. Ei nylkytä pehmoleluja. Kun se kerran tottelee ihan äännähdyksestä tai ilmeestäkin, niin miten se olisi silloin pomottamista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412034- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637