miettii

kissat ovat mielestäni suloisia ja mukavia ötököitä ,mutta sitä ihmettelen et miksi ne aina kuseksii sinne minne ei pitäisi en tiedä yhtäkään kissaa jolla ei olisi vahinkoa käynyt...ja sitten jos touhu lahtee lapasesta esim kaverillani on 10 kissaa kaksiossa on haju jo niin hirvittävä että ei kylään voi mennä ((ja tämä ihminen putsaa laatikoita monta kertaa päivässä mutta silti ruikkivat sohvat ja sängyt ym) itse haluaisin kissan mutta tämänkaltaisten kokemusten takia en uskalla ottaa en halua nimittain alkaa kissankusia siivoilemaan kun mun tietojen mukaan se haju ei kovin helposti lähde...nyt kysynkin teiltä onko yhtään kissaa joka ei olisi ikinä kussu tai paskonut väärään paikkaan?
5118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kissat ei kyllä huvikseen tee tarpeitaan vääriin paikkoihin vaan taustalla on aina jokin syy. Itsellä on kaksi kissaa, joista toinen on kahden vuoden aikana pissannut muutaman kerran lattialle: kerran tullessaan kun ei uudessa paikassa vessaan asti uskaltanut mennä ja muutaman kerran uuden kissan tultua kun en hölmönä ymmärtänyt laittaa tutustumisen ja totuttelun ajaksi molemmille omaa laatikkoa.

Jos kissa tekee tarpeitaan laatikon ulkopuolelle toistuvasti tulisi ihan ensin kiikuttaa pissanäyte eläinlääkäriin mahdollisten virtsatievaivojen poissulkemiseksi ja jos ei siitäkään syytä löydy, lähteä pohtimaan laatikon sijaintia, laatikoiden määrää, hiekan puhtautta, hiekan laatua, kissan yleistä stressitasoa jne.

Eli toisin sanoen, ainakaan meillä kissat ei pissi muualle kuin laatikkoon.

Äänestä

Meidän kissa (kolli) ei ole kertaakaan pissinyt laatikon ulkopuolelle. Pari kertaa on käynyt niin, että pieni kakkapökäle on tullut laatikosta pois. Ensimmäisellä kerralla kisu kapsutti sen hiekan mukana ulos, ja toisella kerralla se oli tarttunut peppukarvoihin. Kerran on myös oksentanut (hotkittuaan kupillisen ruokaa hetkessä) olohuoneen matolle. Hienosti se saatiin siivottua, eikä hajua erota.

Kaksi viikkoa sitten kissallamme oli vatsa löysällä, josta johtuen pesimme/pyyhimme takapuolikarvat aina sen käytyä ulostamassa. Maitohappobakteereilla saatiin vatsa taas kuntoon, ja hienoja tummia jätöksiä tulee nyt laatikkoon eikä pesuja tarvi. Joten myös sairaudet voivat aiheuttaa näitä "vahinkoja", myös esim. virtsatietulehdus, virtsakiteet ym.

Eläimillä sattuu aina välillä vahinkoja, sitä ei voi välttää. Jos kissan kakat ja pissat pelottaa ja niiden siivoaminen ei tunnu luontevalta, kannattaa varmaan miettiä jotain toista lemmikkiä?

Äänestä

Meillä on vuoden ikäinen kolli ja ylpeydellä täytyy sanoa, ettei ole kertaakaan tehnyt tarpeitaan muuta kuin laatikkoon. Pienestä pitäen on tiennyt mihin kakat ja pisulit pitää tehdä eikä ole edes mielenosoituspisuja mihinkään laskenut. Leikkauksen jälkeenkään ei laskenut alleen. Jatkoa ei voi tietää, mutta tunnen olevani todella onnekas näin hyväkäytöksisen kissan kanssa. Oksennuksetkin on aina tehnyt joko eteisen räsymatolle tai kylppäriin. Aina niin, että on kyl helppo siivota pois.

Eli kyllä näitäkin tapauksia löytyy (tosin kissa on vielä niin nuori, että mitä vaan voi vuosien varrella tapahtua). =)

Äänestä

Minun kissani joka on ollut nytten noin 4 kuukautta kadoksissa niin ei ikinä pissanut tai kakannut sisälle. Autotalliin oli ehkä pari kertaa kussut mutta naapuri josta emme pidä niin sinne tämä tekee jätteet :D

Äänestä

Minulla kissa jo 17 v. eikä kertaakaan ole tehnyt tarpeitaan hiekkalaatikon ulkopuolelle. Pidän laatikon puhtaana ja kotini, tietysti myös itseni ja kissani Kun talohuollosta käyvät asunnossa niin aina sanovat ettei uskoisi ollenkaan kissaa olevan kun ei yhtään haise ja on niin puhdasta. Siivoamaan joutuu enemmän kun on lemmikki mutta teen sen mielelläni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmänkysyjä... kirjoitti:

kissat ovat mielestäni suloisia ja mukavia ötököitä ,mutta sitä ihmettelen et miksi ne aina kuseksii sinne minne ei pitäisi en tiedä yhtäkään kissaa jolla ei olisi vahinkoa käynyt...ja sitten jos touhu lahtee lapasesta esim kaverillani on 10 kissaa kaksiossa on haju jo niin hirvittävä että ei kylään voi mennä ((ja tämä ihminen putsaa laatikoita monta kertaa päivässä mutta silti ruikkivat sohvat ja sängyt ym) itse haluaisin kissan mutta tämänkaltaisten kokemusten takia en uskalla ottaa en halua nimittain alkaa kissankusia siivoilemaan kun mun tietojen mukaan se haju ei kovin helposti lähde...nyt kysynkin teiltä onko yhtään kissaa joka ei olisi ikinä kussu tai paskonut väärään paikkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu