Autotallin "tasakaton" (pelti) uusiminen

Rrrytkönen

Moi!

Vuonna -78 rakennetun tiilitalon kaverina seisoo tiiliseinäinen autotalli, missä on ollut läpi asti vuotanut nauloilla kiinnitetty peltikatto. Katto on melkein tasakatto, eli kaatoa on n. 7cm (n. yhden otsalaudan korkeuden verran) kattopeltien pituuden ollessa n. 315cm. Purin jo vanhat pellit pois, ja myös alta löytynnet bitumimatot, eli nyt kattoa peittää tasainen pontattu lautakerros, mikä oli bitumin alla. Vanha pelti oli profiilitaan suunnilleen tällaista:
http://www.ruukki.fi/Tuotteet-ja-ratkaisut/Rakentamisen-ratkaisut/Omakotitalojen-teraskatot/Poimulevyt-kattoon/Profiili-T45-30W-905

Pari kysymystä on kuitenkin vähän auki:

1. Voinko laittaa normaalin nykyaikaisen muovikankaan aluskatteeksi?
2. Voinko laittaa aluskatteen suoraan nykyisen lautakerroksen päälle vai laitanko alle jotain korotusta ettei aluskate makaa "lautakaton" päällä?
3. Millaista peltiä voi laittaa tällaiseen tasakattoon? Jos esim. Ruukin sivuilla ei mainita minimikaltevuutta, tarkoittaako se että pelti soveltuu myös tasakattoon? Osassa pelleistä minimkaltevuudet siis oli mainittu.

4

2221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • d

      Noin loivaan kattoon ei sovellu mikään pelti. Parhaan peltikaton=konesauma minimi kaltevuus on 1:10, eli 10 cm metrin matkalla.

    • Rrrytkönen

      Moi!

      Kiitos vastauksesta. Näinhän se taitaa olla, melko lailla saman vastauksen sain myös Ruukin kattotohtorilta kun sieltäkin malttamattomana asiaa kysyin. Katto oli kuitenkin jostain syystä tehty pellillä, ja oli kai ihan hyvin toiminut varmasti vuosia.

      Mitäs tässä on sitten riskinä jos teen virallisten ohjeiden vastaisesti kuitenkin pellistä kuten oli aiemminkin? Ei se entisen pellin lyttyyn tallautuminen varmaan pelkästään kaltevuuskulmasta ole johtunut vaan uskoisin, että ennemminkin turhan heikosta materiaalivahvuudesta ja liian pitkästä (n.92cm) ruodejaosta.

      Mistä materiaalista minun tulisi tehdä jos ei pellistä ja kuinka paljon tälle n. 31,5 neliön katolle suunnilleen tulisi hintaa sellaisella ratkaisulla? Katon kaltevuuden lisäys edellyttäisi huomattavasti lisää purkamista ja autotalli/varastorakennuksen ulkonäkö muuttuisi myös, koska 1:10 kaltevuudella katosta ei kyllä enää saa tasakaton näköistä.

      • d

        Huopakattohan tuohon on oikeastaan ainoa mahdollisuus. Kunnollinen kaksinkertainen huopa asennettuna raakaponttilaudoituksen/vanerin päälle maksaa rapiat tonnin.


    • ålösllsäö

      Mikset tekisi huopakattoa? Sellaista kermiä joka kiinnitetään ilman nauloja tai ruuveja. Tai jos haluat pellin pintaan niin sitten konesaumattu pelti tuohon kermin päälle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe