Yle vero on kalliimpi kuin lupamaksu

Laskeskelin, että nykyinen tv-lupa (n.200 e) on halvempi kuin tuleva yle vero. TV-lupahan on talouskohtainen ja saman suuruinen riippumatta siitä kuinka monta henkeä taloudessa asuu. Tämä uusi vero riistää taloutta kohden enemmän, jos ajatellaan että samassa taloudessa asuu 3 henkilöä ja jokaiselta otetaan esim. 130 e yle veroa. Sehän on jo 390 euroa!!!
Kalliiksi tulee!
20828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

No mutta; työttömät ym. spurgut saivat tahtonsa läpi! Niin kuin monessa muussakin asiassa.. Hehän eivät juurikaan maksa yle-veroa ja ovat muutenkin plussapuolella tukien saamisessa. Keskiluokka maksaa ja kalliisti. Perusperhe maksaa helposti juuri tuon n. tuplasumman yleveroa verrattuna aikaisempaan tv-lupaan.

Äänestä

Jos ajatellaan, että taloudessa on yksi henkilö, niin se tulee halvemmaksi. Mikä on pointtisi? Suunnilleen sama rahamäärä sillä kerätään, joten keskimäärin se on samaa luokkaa taloutta kohden. Toki asiaa muuttaa se, että nyt kaikki maksavat. Harvassa taloudessa on kolmea työtä tekevää aikuista.

Äänestä
  • Perustaloudessa on 2 kohtuullisen hyvin tienaavaa aikuista. Tällöin yle-veron määrä on n. tupla verrattuna aikaisempaan tv-lupaan. Puhumattaakaan siitä tilanteessa, jossa perheessä asustaa jo opiskelevia tai työskenteleviä nuoren aikuisen ikään ehtineitä lapsia. Tällöin maksettava veron määrä voi helposti nousta 3-kertaiseksi. JOT näin.

    Äänestä

  • Kärpix kirjoitti:

    Perustaloudessa on 2 kohtuullisen hyvin tienaavaa aikuista. Tällöin yle-veron määrä on n. tupla verrattuna aikaisempaan tv-lupaan. Puhumattaakaan siitä tilanteessa, jossa perheessä asustaa jo opiskelevia tai työskenteleviä nuoren aikuisen ikään ehtineitä lapsia. Tällöin maksettava veron määrä voi helposti nousta 3-kertaiseksi. JOT näin.

    Ei ole lähellekään tuplat. TV-maksu on 252-262 euroa riippuen maksuvälistä. Yle vero on maksimissaan 140 euroa henkilöltä eli 280 euroa kahdelta. Maksu ei juurikaan ole suurempi. Jos kyse on hyvin tienaavista ihmisistä heillä kyllä on varaa maksaa tuo. Miksi työssä käyvät lapset asuisivat kotona?

    Äänestä

Tulevaisuudessa edes raha otetaan rehellisesti niilatäkin talouksilta jotka eivät katso tv-ohjelmia. Nythän on pitänyt maksaa sakkoa jos on liian rehellinen, eli tunnustaa että on televisio ja luulee, että tv-lupatarkastajaa ei ole pakko päästää sisälle.

Äänestä

On hienoa, että YLE saa riittävästi rahaa ruotsinkielisen ohjelmatarjonnan lisäämiseksi. Nykyisin ruotsinkielinen tarjonta on vielä alle 50% koko ohjelmistosta. Tavoitteena on nostaa tarjonta ensi vaiheessa 60 prosenttiin, koska Suomessa on kaksi tasa-arvoista kieliryhmää:

http://yle.fi/yleisradio/ajankohtaista/yle-maaritteli-kaksikielisyydelle-uuden-linjauksen

Hienoa on myös se, että suurin osa ruotsinkielisistä on vapautettu maksamasta uutta mediamaksua (samoin oli YLEmaksun kanssa) eli Ahvenanmaalaiset.

Äänestä

Hyvätuloisia kiristetään jo aivan liikaa verotuksessa. Suorastaan kuristetaan hengiltä. Ei heilä ole myöskään aikaa tv:n viihdekäyttöön siten kuten työttömillä tms. Sama tv-maksu kaikille olisi reilua.

Tasavero ylipäätään olisi reilua. Tällöinkin rikkaat maksavat paljon enemmän. Tarkoitan tässä tasaverolla samaa veroprosenttia. Tämänkin on sinällään jo liikaa, koska todellinen tasaverohan olisi se, että kaikki maksavat veroa euromääräisesti saman määrän.

Äänestä
  • Tämä ei ole palsta yleiseen verokeskusteluun. Ylevero kuitenkaan ei ole edes tasavero, koska sillä on katto. Jos tienaa 100 tonnia vuodessa, on ylevero vain 0,28 %. Yleisesti verot peritään veronmaksukyvyn mukaan. Hyvätuloisilla on paljon suurempi veronmaksukyky, joten heidän veronsa tulee olla paljon suuremmat.

    Äänestä

Vero oikeudenmukainen.Kun ennen yksi ihminen maksoi saman,kun 4-6 henkinen perhe niin nyt menee maksu oikein.Oikeastaan pitäisi olla tv maksu kaikille myös alaikäisille eli pääluvun mukaan maksu.

Äänestä

Väärin toi on. Telkkuja on taloudessa kuitenkin keskimäärin 1 kpl. Voi olla, että televisiota ei ole ollenkaan. Silti tv-veroa voi joutua maksamaan perheessä tuplasti verrattuna tv-lupaan / ei tv-lupaa = ei maksua.

Äänestä

Minulla yksinäisellä eläkeläismummolla on kolme tosi vanhaa (1970-ja 1980 luvuilta) televisiota. Olenko rikollinen, kun maksan vain yhden TV-maksun?

Ylen ohjelmia en katso montaakaan minuuttia viikossa, koska ne ovat pelkkää uusintaa ja jo varhain aamusta ruotsinkielisiä, joten niitä en viitsi pitää edes taustaääninä.

Äänestä

Kalleus riippuu kunkin kotitalouden tilanteesta. Meidän kahden aikuisen miehen perheessä maksut vähenevät selvästi. Nyt maksamme noin 520 euroa vuodessa (yksi TV-lupa kaupunkiasuntoon, toinen mökille). Jatkossa maksut putoavat 280 euroon (2 x 140 €). Säästämme siis noin 240 euroa vuodessa!

Äänestä

Telkattomana ärsyttää yli kaiken tällaiset PUTIN-verot. Nyt on pää saatu auki verolle, jonka korotuksille vain taivas on kattona.

Äänestä
  • Onko sinulla netti?Tämähän on oikeastaan Media vero joksi sen nimi muuten muuttuu kun aletaan periä.Jos sinulla netti jolla voi katsoa mistäpäin maailmaa suoraa tv lähetystä vähntäin analogiisen tv:n laadulla eli 8mt tai isompi liittymä joudut maksamaan oikeutetusti tietenkin.Jos ei ole tvtä ei nettiä voi todellakin tuohon hakea erikseen vapautusta kuten muihinkin veroihin.

    Äänestä

  • mediavero kirjoitti:

    Onko sinulla netti?Tämähän on oikeastaan Media vero joksi sen nimi muuten muuttuu kun aletaan periä.Jos sinulla netti jolla voi katsoa mistäpäin maailmaa suoraa tv lähetystä vähntäin analogiisen tv:n laadulla eli 8mt tai isompi liittymä joudut maksamaan oikeutetusti tietenkin.Jos ei ole tvtä ei nettiä voi todellakin tuohon hakea erikseen vapautusta kuten muihinkin veroihin.

    Maksan kyllä netin käytöstä erikseen. Halutessaan yle voi estää ohjelmiensa katselun netistä. Tälle PUTIN-verolle ei ole mitään tarvetta.

    Äänestä

  • mediavero kirjoitti:

    Onko sinulla netti?Tämähän on oikeastaan Media vero joksi sen nimi muuten muuttuu kun aletaan periä.Jos sinulla netti jolla voi katsoa mistäpäin maailmaa suoraa tv lähetystä vähntäin analogiisen tv:n laadulla eli 8mt tai isompi liittymä joudut maksamaan oikeutetusti tietenkin.Jos ei ole tvtä ei nettiä voi todellakin tuohon hakea erikseen vapautusta kuten muihinkin veroihin.

    Mistä olet tuollaista "mediavero" huuhaata päähäsi saanut? Kyllä se on aivan yksiselitteisesti YLE-vero kuten esim. oheisessa linkissä sanotaan:

    http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Yhdistys_ja_saatio/Verojen_maksaminen/Ylevero

    Äänestä

  • putinvero kirjoitti:

    Maksan kyllä netin käytöstä erikseen. Halutessaan yle voi estää ohjelmiensa katselun netistä. Tälle PUTIN-verolle ei ole mitään tarvetta.

    Tuo YLE:n vero on oikeasti pakkoruotsitusvero.

    Äänestä

Pakkoruotsitus vero on suomenruotsalaisille laadittu propagantavero.
YLE:n tarkoitus on pakkoruotsittaa koko kansa, että heillä olisi
palvelua koko maassa. YLE on nyt jo kiinnittänyt palvelunsa ruotsin
mainontaan minkä jokainen itse näkee ja kuulee jatkuvana ruotsi, ruotsi,
ruotsi, ruotsi, ruotsi uutisointina.

Äänestä

Boikotoin Yleä. Keskutelupalstalla jätetään julkaisematta asianmukaisia juttuja jos eivät ole moderaattorien mielen mukaisia. Ylläpitäjät kirjoittelevat itse viestejä ja koittavat "aivopestä" ihmisiä uskomaan, että monet olisivat heidän kanssaan samaa mieltä. Kummaa touhua.

Äänestä
  • Edelliseen lisäten, mieluummin maksaisin vaikka maikkariveron...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juippiiiiiiii kirjoitti:

Laskeskelin, että nykyinen tv-lupa (n.200 e) on halvempi kuin tuleva yle vero. TV-lupahan on talouskohtainen ja saman suuruinen riippumatta siitä kuinka monta henkeä taloudessa asuu. Tämä uusi vero riistää taloutta kohden enemmän, jos ajatellaan että samassa taloudessa asuu 3 henkilöä ja jokaiselta otetaan esim. 130 e yle veroa. Sehän on jo 390 euroa!!!
Kalliiksi tulee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu