Tunisiassa lomaillut

lomailija

Kävin Tunisian Soussessa 8.8-15.8.2012, asuin Kaiser hotellissa.
Lentokentällä Enfidhassa kun pääsin ulos terminaalista, ryntäsi joukko "kantajia" kiinni matkalaukkuun ja ryhtyi kyselemään hotellia ja kuskaamaan laukkua ulos. No tästä vähän hölmistyneenä kerroin hotellin nimen ja sitten lähdettiin matkaoppaan luo joka neuvoi minut oikeaan bussiin. Matkalla bussille (n 200m matka) rupesi kantaja vaatimaan rahaa 5€, no väsyneenä en jaksanut ryhtyä kinaamaan niin annoin kantajalle 5€. Bussissa moni muukin kiroili jouduttuaan "kantajien" uhriksi. Eli kannattaa pitää matkalaukusta kiinni kynsin ja hampain jos joku yrittää "auttaa". Matka hotellille kesti n 45 min.

Hotelliin päästyäni sain huoneen avaimen ja vaihdoin vastaanotossa 50€ dinaareiksi. Enpä taas ollut hereillä niin respan mies onnistui huijaamaan minulta 10 dinaaria(5€), eli ne kirjoittaa kuitin niin epäselvällä käsialla ettei siitä summasta saa selvää ja en hölmönä tarkistanut kurssia. Tämän huomasin vasta seuraavana päivänä kun vaihdoin uudestaan ja sainkin enemmän rahaa. Tästä viisastuneena laskin joka kerta huolellisesti rahat vaihdon yhteydessä. Yrittivät huijata vielä pari kertaa kun vaihdoin rahaa, mutta kun huomasin sen niin lopulta rupesi tulemaan oikea summa aina. Eli olkaa tarkkana rahanvaihdossa.

Ranta on Soussessa ehkä paras osa, hiekalla oli kyllä aika paljon roskia mutta vesi oli n 30 asteista ja kirkasta, pohjan näki selvästi ja kalojakin näkyi. Vedessä lillui jotain kaislan tapaisia kasveja mutta eipä ne sen kummemmin haitannut. Rannalla kierteli kaikenmaailman kaupustelijoita jotka oli aika rasittaviakin välillä.

Ravintolat oli ihan ok tasoa, Bonaparte, La Fiesta, Sinbad, Queen, mutta ei ehkä kaikista halvimpia.

Kaduilla oli kanssa pikkukauppoja joiden ohi kävellessä myyjät tervehtii ja kysyy mistä olet kotoisin. Kaikilla Tunisialaisilla kauppiailla tuntuu olevan joku sukulainen Suomessa tai tyttöystävä Suomesta. Kaupoista ei meinaa päästä pois ostamatta ja jos et osta niin kinataan että, miksi et osta? Jos kuitenkin jotain ostat jotain niin ne koittaa tyrkyttää heti perään jotain muuta tavaraa ja tivaaminen alkaa alusta. Muistakaa tinkiä reilusti. Esim 120TDN "kultakoru" lähtöhinta, lopulta koru olisi lähtenyt 25TDN.
Kaduilla on myös miehiä jotka istuskelee yleensä jonkun muurin päällä ja kun kävelet ohi, taas tervehditään ja tiedustellaan mistä olet. Sitten kysytään poltatko ja tarjotaan hasista tai jotain muuta huumetta ostettavaksi. Itselleni koitettiin myydä ainakin 10 kertaa huumeita.
Sitten on vielä niitä jotka yrittää vaihtaa euroja dinaareiksi, esim antavat sinulle 2€ ja pyytävät 4TDN, ei kannata vaihtaa, melkovarmasti koittavat huijata rahaa sinulta.

Retkille kannattaa lähteä, itse kävin Karthagon retkellä ja se oli kyllä mahtava. Ensin käytiin Tunisin vanhassa kaupungissa(Medinassa), jännä paikka ja myyjät ei ole niin agressiivisia kuin soussessa.
Sieltä lähdettiin Karthagoon Byrsan kukkulalle josta on aivan mahtavat näkymät.
Sitten kävimme Antonius Piuksen kylpylässä (Roomalainen raunio) ja lopuksi vielä Sidi Bou Saidin kylässä joka oli todella kaunis paikka.

13

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunisiaan

      Kiitos tiedosta tuon lentokentän matkalaukkujupakan suhteen. Huhtikuussa lensin Monastirin kentälle ja siellä ei ollut tuollaista, tosin laskeuduimme yöllä. Nyt lähden ensi viikolla Finnmatkoilla Hammametiin ja laskedutaan Enfidhan kentälle.

    • tunisiaopas

      Nämä kantajat ovat ongelma, mutta oppaat eivät ehdi millään kertoa kaikille, että miekkosille tarvii maksaa. Eivät he myöskään aina nää, että kantajat tulevat. 5 e on aivan liikaa, jos jotain haluaa antaa niin korkeintaan 2 TND tai sanoo, että ei meillä ole rahaa vaihdettuna. Soussessa kauppiaat ovat inhottavia, mitä kauemmaksi lähtee keskustasta Port el Kantaoui, Hammam-Sousse, Kzema ja Soviva, niin saa ostokset tehdä rauhassa ja paljon halvemmilla hinnoilla.

    • kuukausi vielä

      kerrohan hotellista lisää!
      millainen oli huone, oliko huoneessa jääkaappi?
      aamiainen ja puolihoito?
      saitko vatsataudin, lääkitys?

      Kiiitttooosss :-)

      • lomailija

        Hotelli oli ihan ok hintaan nähden, huoneessa ei ollut jääkaappia, ainakaan minulla, aamiaisella oli croissantteja, patonkia, jugurttia, mehuja 2 eri laatua (maistui tiskiaineelta), kahvia.
        itse en saanut vatsatautia, söin idoformin maitohappobakteeria.
        ota pieni pullo käsidesiä matkaan.


      • henri11
        lomailija kirjoitti:

        Hotelli oli ihan ok hintaan nähden, huoneessa ei ollut jääkaappia, ainakaan minulla, aamiaisella oli croissantteja, patonkia, jugurttia, mehuja 2 eri laatua (maistui tiskiaineelta), kahvia.
        itse en saanut vatsatautia, söin idoformin maitohappobakteeria.
        ota pieni pullo käsidesiä matkaan.

        Hei. Olemme avokin kanssa lähdössä 14.9 2:ksi vkoksi. Ikävä kyllä suora lento Oulusta muuttuikin Helsingin lähdöksi. Kun me pohjoisen matkailijat olemme......Hyvä niin. Kaiser-hotelliin aiomme mennä. Olemme olleet Turkin matkalla monta kertaa. Sielläkin myydäänn ja tinkataan paljon. Ei kai se sen kummempaa ole Sousseessakaan. Onkohan meitä muita lähtijöitä Oulusta? Kun on puolihoito, niin aamiainen, päivällinen vai illallinen? Pitääkö ihan varata hyviä vaatteita? Kaikenlaista tulee kysyttyäkin. Matkakuume on jo kova.


      • Perässä tullaan
        henri11 kirjoitti:

        Hei. Olemme avokin kanssa lähdössä 14.9 2:ksi vkoksi. Ikävä kyllä suora lento Oulusta muuttuikin Helsingin lähdöksi. Kun me pohjoisen matkailijat olemme......Hyvä niin. Kaiser-hotelliin aiomme mennä. Olemme olleet Turkin matkalla monta kertaa. Sielläkin myydäänn ja tinkataan paljon. Ei kai se sen kummempaa ole Sousseessakaan. Onkohan meitä muita lähtijöitä Oulusta? Kun on puolihoito, niin aamiainen, päivällinen vai illallinen? Pitääkö ihan varata hyviä vaatteita? Kaikenlaista tulee kysyttyäkin. Matkakuume on jo kova.

        Täältä pohjosesta samaan hotelliin tulossa viikko teän jälkeen..:)Ihan normi kesäkuteita mukaan.Ite en paljoo ota ku sieltä saa halvalla...Mukavaa lomaa teille!!!!!


    • Jääkaapista

      Huoneeseen voi vastaanotosta vuokrata jääkaapin!

      • Minä

        Mitä jääkaapin vuokraus maksaa??


      • Jääkaapista
        Minä kirjoitti:

        Mitä jääkaapin vuokraus maksaa??

        Taisi olla n. 5tnd/pv, eli pari kolme euroa per päivä


    • Crystal

      Kiitos kertomuksesta, syyskuun alussa lähtö Tunisiaan, joten tuli tarpeeseen vinkit :)

    • Syyskuussaa

      Kiitos vinkistä liittyen matkalaukun "kantajiin" . Minä ainakin pidän kiinni omastani kynsin ja hampain :)) Ja oli hyvä tietää Kaisen hotellin huijauksesta.. asun juuri siellä..

      • pidän kans kii...

        samaan hotelliin menossa loppukuusta...hyvä oli tietää "huijauksesta"tallelokeroon en mitään jätä/laita...


    • Hotelli Kaiseriin menossa 12.9. :) Oliko huone siisti? Jossain vanhassa keskustelussa ei ollut kovin positiivista palautetta siisteydestä... Käytitkö hamamia tai saunaa Kaiserissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe