Olen menossa ensimmäistä kertaa Turkkiin (Side) ja kysynkin, että missä kaikkialla oikeen tingataan?? Kysymys voi kuulostaa hölmöltä, mutta onko normaalia esimerkiksi tavallisessa ruokakaupassa tai ravintolassa kysyä hintaa alemmas, vai onko näissä edes kiinteät hinnat?
Tinkiminen
Siddeee
3278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kummassakaan ei voi tinkiä! Basaarissa voit tinkiä/vaatekaupoissa joissa ei ole kiinteät hinnat!
Myyjän ilmoittamasta hinnasta kannattaa suosiolla ottaa 50-80% pois riippuen lähtöhinnasta.
Mulle ehdotetiin takin hinnaksi 400liiraa lopuksi hinta olisi ollut 100 jolla olisi myynyt en ostanut koska vitutti tuollainen kusettaminen
Juuri tuollainen käytös ei kuulu tinkimiskulttuuriin! Tuote pitää ostaa, jos saa hinnan tingittyä mieleisekseen. Kyse ei ole kusetuksesta, vaan tuohon maailman kolkkaan kuuluvasta tinkimiskulttuurista.
Ruokakaupoissa ei missään tapauksessa eikä ravintoloissakaan, niissä on listahinnat ja sillä siisti.Tinkimistä voi harjoitella basaareissa, mutta kyllä siinäkin pitää osata säännöt. Kun annat jonkun hinnan, olet sitoutunut ostamaan tuotteen sillä hinnalla, alentaa et enää voi. Tämä on ikiaikainen itämaalainen tapa eikä todella mitään kusetusta, näin on aina tehty. Kiinteät hinnat ovat tulleet vähitellen.
On loukkaus yrittää tinkiä vaikkapa maalaismarkkinoilla, joilla maalaiset (yleensä köyhät) myyvät tuotteitaan (muuten takuutuoreita!) murto-osalla siitä mitä esim. täällä maksatte ilman mitään ongelmia S-Marketissa.
Islamilaiseen kulttuuriin ja uskontoon kuuluu mm. köyhien auttaminen. Mikä tarkoittaa kaupankäynnissä sitä, että varakkaat maksavat enemmän, ihan sovinnolla.
Älkää siis ihmetelkö, jos jossain kauppias kysyy ennen hinnan ilmoittamista missä hotellissa asutte, hän yrittää arvioida miten varakas olet. Näin ainankin Egyptissä.
Hinta on se mikä sillä hetkellä siinä tilanteessa teidän välillä sovitaan.
Jos haluat hyvän hinnan, ole näyrä, kohtelias ja pukeudu kauppareissulle vaatimattomasti ilman ylimääräisiä kultakoruja.