Minkähänlainen olisi joulu Nykissä? Sää? Ravintolat? Kaupat auki? Lunta? Tekemistä ja katselemista? Joulukuusi ja tontut? Kirkko ja kynttilät? Kannattaisko lähteä Thaimaan sijalle?
Vastaukset 15
- ulisunta
Joulu Nykissä on ihan mukava. Itse olin siellä jokunen vuosi sitten. Räntää satoi ja minihameinen tonttutyttö lauloi kadulla taustamusiikin kanssa iloisia joulurallatuksia. Lunta ei ollut maassa. Jouluostokset vetävät ihmisiä kauppoihin, joissa on jopa pidennetyt aukioloajat. Ravintoloissa löytyy aina auki olevia ravintoloita. Joulupäivänä suurin osa kaupoista on suljettu, mutta silloinkin löytyy monenlaista tekemistä (kts. linkistä viime vuonna joulupäivänä auki olleita vierailumahdollisuuksia). Joulupäivän ja uuden vuoden välilllä alkaa hullut alennusmyynnit, joten joulun jälkeen riittää edullista ostettavaa. Haluatko Nykiin vai Thaimaahan riippuu ihan siitä mitä joululomaltasi haet: joulua vai aurinkoa ja hiekkarantaa.
http://www.newyorkology.com/archives/2011/11/open_christmas_1.php - maalainen
Miten kannattaa joulun aikaan pukeutua, entä ravintoloihin? Entä kengät, pitääkö paljon kävellä siis kauppamatkoja ja nähtävyyksiä. Onko liukasta, lunta, jäätä.
Ehkä kysyn hölmöjä, mutta varaltapahan kyselen, kun en ole koskaan käynyt suurkaupungissa.- miesjänkhältä
Laita neljäntuulen hattu päähän ja vinkkelit jalkoihin niin kyllä pärjäät.
- matkailija-x
Vaikka mittari nättäsi nollaa, tuuli voi Manhattanilla olla pureva, joten lämpimät vaatteet ja jalkineet ovat hyvä varustus, pipollekin on käyttöä. Käveltyä tulee paljon, kävelemällähän näkee parhaiten kaupunkia, joten mukavat kengät ovat muutenkin must.
Amerikkalaiset pukeutuvat hienompiinkin ravintoloihin aika rennosti. Siisti asu joulun ja muidenkin iltojen ravintolaillallisia varten, sellainen jossa menisit Suomessakin kivaan ravintolaan syömään, on hyvä pakata mukaan. - on parempia
jouluna voi nykissä olla 20 pakkasta...varaudu siihenkin....en menisi ikinä jouluksi nykiin....kesällä siellä käydään ja talvella on kaikki kiinni.
- kiinnikö
Mitkä kaikki? Kaupat, kadut, ravintolat?
- Tyttö
Me vietettiin joulu 2008 New yorkissa. Silloin satoi lunta ja oli pakkasta -15 astetta. Hotellissa oli yksinkertaiset ikkunat ja ei kunnon peittoja. Joten jos jouluksi lähtee sinne, kannattaa varautua lämpimällä vaatetuksella. Asuimme Manhattanilla, muuten reissu oli kiva ja antoisa. Joulun aikaan useissa vaateliikkeissä oli hyviä tarjouksia, mutta nähtävyyksiin oli ikävää jonottaa pihalla.
- jeeeeeeeeeeeeeeeeee
Onko kaupat auki uudenvuoden päivinä? 30-31.12 sekä 1.1?
- ei ongelma
suurin osa on..ovat 24/7 oli sitten mikä vaan.....
- kauhia kiitos
Näitä on kiva lukea, laittakaa lisää kokemuksia, pliis.
- matkailija-x
Eivät kaupat yleensä ole auki 24 h New Yorkissakaan. Monet ruokakaupat, delit yms ovat auki ympäri vuorokauden, ja suuri osa kaupoista on joka päivä auki, ei kuitenkaan läpi yön.
Esim juutalaisten omistamat elektroniikka- yms. liikkeet ovat kiinni sapattina (esim. B&H Electronics, monen matkailijan elektroniikka- ja kameraostoskohde on kiinni perjantaisin klo 13 eteenpäin ja kokonaan lauantaisin.)
Uuden vuoden päivänä kappoja on kiinni tai niillä on poikkeavia aukioloaikoja. - helloutavaan
Onpas negatiivisia kokemuksia monilla. :/ Meillä ainakin oli upea reissu kun viime jouluna nykissä käytiin. Tosin olimme siellä joulukuun ensimmäisen viikon, emmekä itse jouluna. Se oli melko täydellinen ajankohta. Kaikki joulujutut täydessä vauhdissa, mutta ilman ruuhkaa ja jonoja juuri missään. Toki kaikille reissaaminen tuona ajankohtana ei tietenkään onnistu.
- EmpireState
Vaikka alkuperäisestä kysymyksestä on jo yli 5 vuotta aikaa niin ainahan New Yorkin joulu/talvi sää on ajankohtainen. Sitä kun ei koskaan voi tietää etukäteen. Lämpötila voi olla mitä vaan 15 ja -20 asteen välillä ja pahimmillaan Times Squarella voi olla lunta yli puol metriä.
- joulucuu
Joulun tunnelmaa löytyy vielä tammikuun alussakin! Esim. Rockfeller Centerin kuuluisa joulukuusi on nähtävillä 7.1 asti sekä Saks fifth avenuen kaupan seinällä oli tänä vuonna aivan upea valoesitys, joka myöskin oli nähtävillä pitkälle tammikuuhun. Joululaulut soivat vielä 10.1 kaupoissa sekä hotellissamme.. joten olin kyllä hyvin yllättynyt että niinkin paljon oli joulua vielä jäljellä!
- takaisinjapian
Saks fifth avenuen jouluvaloshow oli tosiaan käsittämättömän upea viime jouluna. Tulee ikävästä ihailtua sitä melkein joka päivä youtubesta. Näkemisen arvoista oli myös Dyker heightsin asuinalueen pihojen överit joulukoristeet. Unohtamatta myöskään joulumarkkinoilla pyörimistä pilvenpiirtäjien keskellä yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4291771- 71818
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et38777Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29724- 55711
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht421656- 44645
- 63553
- 88547
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa37541