Eli uskon siis jumalaan tosi vahvasti ,mutta voinko mä siin samas harjotella magiaa?
Voiko kristitty olla noita?
Tämä noita akka
61602
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä voi ja joskus onkin.
http://www.amazon.com/Path-Christian-Witch-Adelina-Clair/dp/073871982X
Eivätkö kaikki taikauskoiset ole noitia ja velhoja?
Hehän yleensä tekevät taikojaan, eli parantavat, kaatavat kansaa, puhuvat kielillä,ennustavat, minusta sellainen toiminta on noituutta.
Vaikka sana taikausko kuulostaa maallikon korvaan selvästi samalta kuin magia ne ovat aika erilaisia asioita. Taikauskoiset eivät yleensä ole noitia vaan pelkäävät kaikkea "henkivaltoihin" liittyvää. Noidilla sun muilla ei ole pelkoa näistä.
Riippuu vähän, miten määrittelee noidan. Kristillistä mystiikkaa kuitenkin on suuressa määrin ja vaikkeivat noituudeksi tai magiaksi kutsukkaan, on monissa katolisen kirkon rituaaleissa ja rukouksissa paljon piirteitä pakanallisesta loitsimisesta. Mutta tosiaan, tämä lähinnä katolisen kirkon piireissä.
Ei voi.
Ei voi. Raamattu kieltää sen yksiselitteisesti