"Dingo"

Säälinsekaista

Tulipa nähtyä ja kuultua nyky-Dingo Siilinjärvellä pe 17.8. Näin jälkikäteen ajattelen, että olisi parempi ollut olla kuulematta, olisi jäänyt paremmat muistot yhtyeestä. Keikkahan oli hirveä, Neumannilla ei yhtään (laulu)ääntä, ääni käheä, sippi, rasittunut, jo eka biisi herätti naurua/sääliä. Biisit ylipitkiksi venytettyjä jamitteluita, joten montaa ei reiluun tuntiin edes ehtineet esittää. Osa yleisöstä poistui varsin pian ja lopuistakin puolet ennen encoreja naureskellen, tuumipa joku toivoneensa näkevänsä selvän bändin. Ketä lie bändissäkään, kun ei esitelty - tämä kai jäänyt päälle kuuluisuuden ajoista, "kaikkihan meidät tuntevat". Jos jätkillä on yhtään ryhtiä, niin palauttavat osan keikkapalkkiostaan.
Ja - jos olit bändin fani - älä mene nykykokoonpanon keikoille!

15

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PiuKut

      Neumann oli selvästi humalassa ja sopertelu sekavia lavalla. Laulu surkeaa ja epävireistä. Säälitti.

    • kaaasupp

      ALkaa menemään herjauksen puolelle. Olin nimittäin itse keikalla enkä huomannut mitään erikoista. Ehkä Nipa oli hiukan ottanut mutta ei paljoa. Porukaahan oli ihan vitusti.

    • olipahan keikka

      Kyllä tosi asia on, että Neumann oli aivan sairaan kovassa kännissä. Siitä ei pääse mihinkään. Itse keikkaa parista metristä seuranneena voin kertoa, että ihme oli että veti keikan loppuun. Ja vielä suurempi ihme oli, että joku taputti. Jos kyseessä olisi, jokin muu kuin kulttisuosiota nauttiva bändi olisi yleisö buuannut bändin lavalta alta viiden minuutin. Valitettavasti!

    • Betterwisser

      Itse alussa ihmettelin, että millä kielellä Neumann biisejä laulaa, kun en saa sanoista selvää, mutta sitten tajusin hänen laulavan äidinkielellään, eli siansaksaksi...

      • p

        oli mielestäni hyvä keikka, nuo välispiikit ei oo kyllä koskaan ollut nipan vahvinta osaamista


    • asfasfddasdfadfadf

      Jatkuvasti uutisoidaan Nipan ja Dingon "kännikeikoista". Missä on videot aiheesta? Vaikuttaa kyllä huijaukselta koko touhu. Ainoa, joka on sanonut Nipan olleen kännissä, on keikkajärjestäjä ja samaan hengenvetoon hän ei haluaisi maksaa liksaa. Onko koko touhu vain järjestäjän ahneutta? En väitä mitään, mutta olisi kiva nähdä niitä todisteita joskus.

      • Madematiikkaa

        Jos - ja kun - keikkajärjestäjä (siis maksajan edustaja, huom!) on sitä mieltä n. 3000 muuta paikalla ollutta - tuo yksi, joka ei huomannut mitään, on lopputulos edelleen 3000 asian todennutta.


    • ei valetta

      kyllähän tuossa jotain totuuspohjaa pitää olla, miks muuten jatkuvasti tulis tuollaisia väitteitä.miks ei sitten muista bändeistä tai laulajista tule tullaisia uutisia!

    • säälittäväääääää

      Minä kävin katsomassa Unettoman Yön FB sivuilta ihmisten kommentteja ja valitettavasti ei taida uutisointi Neumanin humalatilasta olla tuulesta temmattu. Eli taitaa siellä joku muukin kuin keikkajärjestäjä olla sitä mieltä.. Valitettavasti!

    • Dingofani

      Varmaanki totuus löytyy jostain Neumannin ja Keikkajärjestäjän väittämien välistä. Eli kännissä on oltu mutta jos 1h 30min keikan vetäsee niin vaikea uskoa et örvelö kännissä oltu. Ihme tosiaan ettei mitään videota ole tullut luulisi että jos yleisöä se 3000 ollut niin joku olisi tapahtumaa kuvannutkin.

    • karipakka...

      Bullshittiä. Ei yhtään Youtube videoo koko keikasta.

      Ainoastaan järjestäjän paikalle buukkaamat äänentoistolaitteet olivat aivan paskoja!! Niistä ei dingo soundia olisi taikonut kopperikaan.

    • Sanille Proumi

      Noita huonoja äänentoistolaitteita on osunut aina silloin tällöin nyky "Dingonkin" keikoille. Kaikki muu on toki järjestäjien pahansuopaa panettelua, eikä kyllä mitään muuta :)

    • Niin olis kyllä mukava nähdä youtubessa edes joku biisi tuolta keikalta, joka vois todistaa että Nipa todellakin oli ihan päissään tuolla keikalla. Olen sitä mieltä että jos tuollasia väitteitä esittää, niin pitäisi olla kyllä näyttöjäkin videon muodossa josta selvästi näkisi että näin on todella ollut

      Mikäli näyttöjä tästä ei ole, niin sittenhän Nipa voi pistää iltasanomat ja iltalehden rosikseen törkeästä kunnianloukkauksesta. Ai miksi törkeästä? no muistaakseni valheellisen tiedon esittäminen joukkotiedotusvälineessä on törkeän kunnianloukkauksen arvoinen temppu, ja sanomalehtihän on joukkotiedotusväline jos mikä, oli se sitten paperi tai nettimuodossa.

      Niin ja tapahtumajärjestäjäkin siinä samalla voi pistää rosikseen, jos on tuollaisen haastattelun antanu jossa väittää Nipan olleen tuhannen kännissä, tapahtumajarjestäjähän kyllä väitti että heillä on materiaalia josta näkee Neumannin ollen ihan kännissä,mutta missä helvetissä se matsku sitten on? esille vaan jos sitä kerran on! .

      Löysin muuten tuossa just yhden hiukka vanhemman, (vuoden takaisen) haastattelun jossa se "avautui vihdoin kännisekoiluistaan", ja siinä Nipa esittääkin kyllä varsin hyvän pointin. "outoa että kännykkäkameroiden aikakautena todisteet mahdollisista sekoilukeikoista loistavat poissaolollaan". Olen täysin samaa mieltä, outoa on.

      • Sopupeli

        Viimeisin tieto paikallislehdestä on tapahtuman pääjärjestäjän sanomana, että ovat olleet yhteydessä ohjelmatoimistoon/keikkajärjestäjään, ja "asia on sovittu".
        Veikkaisin, että jonkinmoinen keikkataksan alennus, ja asia on loppuunkäsitelty.
        Kumpikaan osapuoli ei myöskään ole enää julkisesti asiaa käsitellyt viime aikoina.


    • jayajtfve

      ylipäänsä harmi että nipa aikoinaan lapioi legendan haudastaan. jos nuorena kuolleen sankarin nostaa haudasta 20 vuoden jälkeen ei lopputulos ole millään ilveellä kovin hyvä.

      dingo on dingo. mutta vain se vanha kunnon 1980-luvun lahja suomen kansalle. antaa menneiden olla menneitä.

      muistot on aika kullannut, ne on kauniita: vieläkin. nykyhetki - ruostetta, rihkamaa. turhuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      429
      2685
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      1995
    3. 158
      1551
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      63
      1466
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1406
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1241
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1042
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1034
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      902
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      892
    Aihe