Tulipa nähtyä ja kuultua nyky-Dingo Siilinjärvellä pe 17.8. Näin jälkikäteen ajattelen, että olisi parempi ollut olla kuulematta, olisi jäänyt paremmat muistot yhtyeestä. Keikkahan oli hirveä, Neumannilla ei yhtään (laulu)ääntä, ääni käheä, sippi, rasittunut, jo eka biisi herätti naurua/sääliä. Biisit ylipitkiksi venytettyjä jamitteluita, joten montaa ei reiluun tuntiin edes ehtineet esittää. Osa yleisöstä poistui varsin pian ja lopuistakin puolet ennen encoreja naureskellen, tuumipa joku toivoneensa näkevänsä selvän bändin. Ketä lie bändissäkään, kun ei esitelty - tämä kai jäänyt päälle kuuluisuuden ajoista, "kaikkihan meidät tuntevat". Jos jätkillä on yhtään ryhtiä, niin palauttavat osan keikkapalkkiostaan.
Ja - jos olit bändin fani - älä mene nykykokoonpanon keikoille!
"Dingo"
15
815
Vastaukset
- PiuKut
Neumann oli selvästi humalassa ja sopertelu sekavia lavalla. Laulu surkeaa ja epävireistä. Säälitti.
- kaaasupp
ALkaa menemään herjauksen puolelle. Olin nimittäin itse keikalla enkä huomannut mitään erikoista. Ehkä Nipa oli hiukan ottanut mutta ei paljoa. Porukaahan oli ihan vitusti.
- olipahan keikka
Kyllä tosi asia on, että Neumann oli aivan sairaan kovassa kännissä. Siitä ei pääse mihinkään. Itse keikkaa parista metristä seuranneena voin kertoa, että ihme oli että veti keikan loppuun. Ja vielä suurempi ihme oli, että joku taputti. Jos kyseessä olisi, jokin muu kuin kulttisuosiota nauttiva bändi olisi yleisö buuannut bändin lavalta alta viiden minuutin. Valitettavasti!
- Betterwisser
Itse alussa ihmettelin, että millä kielellä Neumann biisejä laulaa, kun en saa sanoista selvää, mutta sitten tajusin hänen laulavan äidinkielellään, eli siansaksaksi...
- p
oli mielestäni hyvä keikka, nuo välispiikit ei oo kyllä koskaan ollut nipan vahvinta osaamista
- asfasfddasdfadfadf
Jatkuvasti uutisoidaan Nipan ja Dingon "kännikeikoista". Missä on videot aiheesta? Vaikuttaa kyllä huijaukselta koko touhu. Ainoa, joka on sanonut Nipan olleen kännissä, on keikkajärjestäjä ja samaan hengenvetoon hän ei haluaisi maksaa liksaa. Onko koko touhu vain järjestäjän ahneutta? En väitä mitään, mutta olisi kiva nähdä niitä todisteita joskus.
- Madematiikkaa
Jos - ja kun - keikkajärjestäjä (siis maksajan edustaja, huom!) on sitä mieltä n. 3000 muuta paikalla ollutta - tuo yksi, joka ei huomannut mitään, on lopputulos edelleen 3000 asian todennutta.
- ei valetta
kyllähän tuossa jotain totuuspohjaa pitää olla, miks muuten jatkuvasti tulis tuollaisia väitteitä.miks ei sitten muista bändeistä tai laulajista tule tullaisia uutisia!
- säälittäväääääää
Minä kävin katsomassa Unettoman Yön FB sivuilta ihmisten kommentteja ja valitettavasti ei taida uutisointi Neumanin humalatilasta olla tuulesta temmattu. Eli taitaa siellä joku muukin kuin keikkajärjestäjä olla sitä mieltä.. Valitettavasti!
- Dingofani
Varmaanki totuus löytyy jostain Neumannin ja Keikkajärjestäjän väittämien välistä. Eli kännissä on oltu mutta jos 1h 30min keikan vetäsee niin vaikea uskoa et örvelö kännissä oltu. Ihme tosiaan ettei mitään videota ole tullut luulisi että jos yleisöä se 3000 ollut niin joku olisi tapahtumaa kuvannutkin.
- karipakka...
Bullshittiä. Ei yhtään Youtube videoo koko keikasta.
Ainoastaan järjestäjän paikalle buukkaamat äänentoistolaitteet olivat aivan paskoja!! Niistä ei dingo soundia olisi taikonut kopperikaan. - Sanille Proumi
Noita huonoja äänentoistolaitteita on osunut aina silloin tällöin nyky "Dingonkin" keikoille. Kaikki muu on toki järjestäjien pahansuopaa panettelua, eikä kyllä mitään muuta :)
Niin olis kyllä mukava nähdä youtubessa edes joku biisi tuolta keikalta, joka vois todistaa että Nipa todellakin oli ihan päissään tuolla keikalla. Olen sitä mieltä että jos tuollasia väitteitä esittää, niin pitäisi olla kyllä näyttöjäkin videon muodossa josta selvästi näkisi että näin on todella ollut
Mikäli näyttöjä tästä ei ole, niin sittenhän Nipa voi pistää iltasanomat ja iltalehden rosikseen törkeästä kunnianloukkauksesta. Ai miksi törkeästä? no muistaakseni valheellisen tiedon esittäminen joukkotiedotusvälineessä on törkeän kunnianloukkauksen arvoinen temppu, ja sanomalehtihän on joukkotiedotusväline jos mikä, oli se sitten paperi tai nettimuodossa.
Niin ja tapahtumajärjestäjäkin siinä samalla voi pistää rosikseen, jos on tuollaisen haastattelun antanu jossa väittää Nipan olleen tuhannen kännissä, tapahtumajarjestäjähän kyllä väitti että heillä on materiaalia josta näkee Neumannin ollen ihan kännissä,mutta missä helvetissä se matsku sitten on? esille vaan jos sitä kerran on! .
Löysin muuten tuossa just yhden hiukka vanhemman, (vuoden takaisen) haastattelun jossa se "avautui vihdoin kännisekoiluistaan", ja siinä Nipa esittääkin kyllä varsin hyvän pointin. "outoa että kännykkäkameroiden aikakautena todisteet mahdollisista sekoilukeikoista loistavat poissaolollaan". Olen täysin samaa mieltä, outoa on.- Sopupeli
Viimeisin tieto paikallislehdestä on tapahtuman pääjärjestäjän sanomana, että ovat olleet yhteydessä ohjelmatoimistoon/keikkajärjestäjään, ja "asia on sovittu".
Veikkaisin, että jonkinmoinen keikkataksan alennus, ja asia on loppuunkäsitelty.
Kumpikaan osapuoli ei myöskään ole enää julkisesti asiaa käsitellyt viime aikoina.
- jayajtfve
ylipäänsä harmi että nipa aikoinaan lapioi legendan haudastaan. jos nuorena kuolleen sankarin nostaa haudasta 20 vuoden jälkeen ei lopputulos ole millään ilveellä kovin hyvä.
dingo on dingo. mutta vain se vanha kunnon 1980-luvun lahja suomen kansalle. antaa menneiden olla menneitä.
muistot on aika kullannut, ne on kauniita: vieläkin. nykyhetki - ruostetta, rihkamaa. turhuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1714904Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2544492Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat324425Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,144292Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1963524Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis883217Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813149Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993057Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2462870Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432792