Rooman julkinen liikenne

2012

Moi. Olen lähdössä parin viikon päästä Roomaan ja jos joku voisi hieman neuvoa. Eli pääseekö Fiumicinon kentältä millä parhaiten Roomaan, bussilla vai paikallisjunalla? Ja millä numeroilla? Metrohan ei tietääkseni mene sinne asti. Saako lentokentältä esim. kolmen päivän lippuja ja käykö ne kaikkiin julkisiin paitsi pikajuniin? Käykö myös lentokenttäjunaan?

Toinen kysymys olisi että olemme ajatelleet mennä myös Fiumicinon biitsit katsastamaan. Pysähtyykö lentokenttäjuna Fiumicinossa vai kaartaako se suoraan lentokentälle ja tarviiko siten käyttää jotain toista junaa?

7

1422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulkee

      Siellä on monta rantaa. Lentokenttää lähin on Focene. Mutta ei sinne kannata lähteä lentokentältä kävelemään vaan ottaa kentältä paikallisbussi Cotral joka menee Lepanton metroasemalle, Rooman pohjoisosiin. Jäät komannella pysäkillä pois. Jos menet Fregeneen joka on luxusranta ja kallis niin jäät pois viidennellä pysäkillä.

      Molemmat rannat ovat pitkiä. Focene sijaitsee ihan lentokentän kupeessa ja se on ihan ok ranta.Useimmat rannat ovat ilmaisia.

      http://www.focene.it/Spiagge.asp?pagina=1

      http://www.focene.it/default.asp

      Fregenen rannat ovat maksullisia ja kalliita..

      http://www.singita.it/fregene.php#

      http://www.labaiadifregene.it/

      http://www.ilglauco.com/

      Lentokentän juna Leonardo Express lähtee kentältä ja ajaa suoraan Terminille. Se ei pysähdy missään muualla. Mutta Fiumicinosta kulkee kyllä paikallisjuniakin mutta ne ei kulje Terminille. Bussillakin sieltä lentokentältä pääsee hyvin Terminille. Ota Terravision bussi, 4 euroa Roomaan.

      http://www.terravision.eu/rome_fiumicino.html?adw=1&gclid=CPCf-aSE8bECFScvmAodtVEABw

      http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-fco-fiumicino

      • 2012

        Onko sulla tietoa molempien rantojen hintatasosta? Kiitokset tiedoista.


    • jopoistullut

      Jos olet ostanut esim. kolmen päivän lipun/ minkä muun tahansa paikallisliikenteen lipun, voit mennä Pyramiden asemalle ja vaihtaa paikallisjunaan, millä ajat Ostiaan. Muistaakseni kolmen viimeisen aseman lähellä on uimarantoja. Viimeiseltä ( Cristofo Colombo tai joku sinnepäin) lähtee bussi esim. La Mare jolla voit ajella todella upeille pitkille ja ilmaisille rannoille.
      Maksulliselle rannalle Ostiassa maksoi sisäänpääsy 6€ ja siitä sitten hinnat ylöspäin riippuen siitä mitä haluat.

      Lentokentältä pääset halvimmalla ostamalla terminaalista bussilipun, eri yhtiöitä ajaa Terminin asemalle, hinnat ei pahemmin eroa toisistaan. Lippukojut löydät kun kävelet bussiasemalle päin. Myös bussikuskit myy lippuja jos tilaa on, Terministä ostin lipun kuskilta enkä vaivautunut etsimään lipunmyyntikojua. Matka-aika n.50 min.
      Lentokentältä voi ostaa Roma-passin johon sisältyy kolmen päivän matkat paikallisliikenteessä ja kaksi sisäänpääsyä historialliseen kohteeseen/ museoon. Sitä ei siis kannata ostaa jollei käy esim Coloseumilla tms. silloin on pelkkä matkalippu kolmeksi päiväksi edullisempi.

    • juhannusvieraana

      Fiumicolla on etenkin heinä-elokuussa järkyttävän pitkät jonot busseihin, jotka kulkevat tunnin välein - monesti jonoissa on jo parin seuraavankin bussin kyytiläiset valmiina - eli saata joutua seisomaan useamman tunnin jonossa. Bussiyhtiöitä on useampia, mutta tilanne on sama kaikilla. Suosittelen hermojen säästämiksei junaa, turhaa sitä on siellä lentokentällä seisoskella!

      • reppulikat

        Toissa viikolla olimme ( kolme henkeä) bussijonossa 15 min. Säästöä kertyi ihan kivasti junalippujen hintaan verrattuna. Rooma on sen verta kallis kaupunki, et mieluummin säästämme tämmösistä kuin varsinaisesta elämisestä :)) Mutta kukin kulkekoon tyylillään.


      • Laatumatkaaja.
        reppulikat kirjoitti:

        Toissa viikolla olimme ( kolme henkeä) bussijonossa 15 min. Säästöä kertyi ihan kivasti junalippujen hintaan verrattuna. Rooma on sen verta kallis kaupunki, et mieluummin säästämme tämmösistä kuin varsinaisesta elämisestä :)) Mutta kukin kulkekoon tyylillään.

        Kun joku menee Roomaan on oltava pätäkkää.
        Miksi sinne mennä perseaukisena?

        Itse kun olen käynyt, se on taksi ovelta ovelle. 50 euroa Fiumicolta hotelliin mihin menet. Se on vakiotaksa. Tai vakiotaksa on 45-50 euroa. Valkoiset taksit joissa Rooman vaakuna.

        Keski-kaupungilla nähtävyyksille pärjää kävellenkin. Mutta esimerkiksi jos asuu kämäisissä hotelleissa Terminin kulmilla ja lähtee Vatikaaniin, on taksi kätevä.

        Pääsee toki metroillakin mutta ne niissä on tasku- ja laukku varkaita enemmän kuin rehellisiä matkustajia.


      • Ja höpönlöpön
        Laatumatkaaja. kirjoitti:

        Kun joku menee Roomaan on oltava pätäkkää.
        Miksi sinne mennä perseaukisena?

        Itse kun olen käynyt, se on taksi ovelta ovelle. 50 euroa Fiumicolta hotelliin mihin menet. Se on vakiotaksa. Tai vakiotaksa on 45-50 euroa. Valkoiset taksit joissa Rooman vaakuna.

        Keski-kaupungilla nähtävyyksille pärjää kävellenkin. Mutta esimerkiksi jos asuu kämäisissä hotelleissa Terminin kulmilla ja lähtee Vatikaaniin, on taksi kätevä.

        Pääsee toki metroillakin mutta ne niissä on tasku- ja laukku varkaita enemmän kuin rehellisiä matkustajia.

        Heh heh... Taksilla ajeleva "laatumatkaajahan" sen parhaiten tietää kuinka paljon Rooman julkisissa on taskuvarkaita.

        Kumma juttu kun päivittäin useampaakin julkista kulkuvälinettä käyttävänä ei ole vielä koskaan osunut tasku/laukkuvarkaita kohdalle Roomassa. Onhan niitä, se on selvää miljoonakaupungissa jossa on myös päivittäin tuhansia turisteja rahapussi takataskusta roikkumassa tai "tyylikkäiden" reisitaskuhousujen sivutaskussa, mutta se on on ihan joutavaa puhetta että enemmistö julkisten käyttäjistä näitä olisi. Bussilinja 64 on se kuuluisin jossa rahapusseja häipyy kun se on yleensä aina täynnä lähinnä turisteja.

        Normimatkaaja osaa yleensä pitää omaisuudestaan huolen ja nämä "laatumatkaajat" joiden matkat tehdään pääasiassa oman päänupin sisällä ja netissä roikkuen louskuttavat leukojaan turhan päiten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      161
      5630
    2. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      90
      4646
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      209
      4614
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      178
      4528
    5. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4509
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      63
      4386
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      58
      4055
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3979
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      42
      3895
    10. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      106
      3832
    Aihe