Näytääkö 6-kympinen nainen kauniilta valkosessa mekosssaan huntu pääsä? Kolmas kerta toen sanoo sanotaan sananlaskusakin.
Tuleko vieraita kirko täyteen vai eiväkkö usko avoionnen kestävän? Kuhtukortit lähteneet kukaan ei vastannut vielä tulevansa. Sulho ei rikas.
Tuleko vieraita kirko täyteen vai eiväkkö usko avoionnen kestävän? Kuhtukortit lähteneet kukaan ei vastannut vielä tulevansa. Sulho ei rikas.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Juo hiukan vähemmän, saatat onnistua oikeinkirjoituksen kanssa
Piimähuikan ottanu koko päivänä. Aamusella kolome kuppia kahvia mutta väkövaa oli sulho keitäny. Sänkyy asti toi on mulla hyvä sulho.
Jalalla koriasti hääpänä.
Kannattaa kuiteski uusio-mummon tarkkailla itseään ensin saunassa, jopa peilin kanssa, jos ei ylety kumartumaan.
Josko on jotain kulahtanut.
Pitää myös muistaa että kauniin morsiamen suukon toivossa sinne miehet tulevat, vaimonsa sitten suostuvat raahautumaan, vaikka tietävätkin ihan hyvin että Sulhanen haisee samalta kuin vaimon oma mies, jotain vanhantuntusta on nuoressa sulhasessa, mistä lie lainattua.
Mutta sinisin silmin, uljaasti eteenpäin.
Voihan siellä saada varastettuakin jotain.
H.
Minä tykään vaaleanpunasesta. Koristan niillä pöyvät ja morsiuskimpu vaaleanpunane ja valkosta harsokukaa. Miehelle saman värine solmio ja nokkaliina.
Oi että, tuleeko vierasjoukko vai pelkääkö ettei avio oni kestä?
Jaa, minä kyllä pyörisin peilin edessä täysissä pukeissa, ja nimenomaan siihen aloituksessa mainittuun mekkoon puettuna.
Miksi juuri saunassa, eikö valoisan eteisen iso peili käy?
Sinä se tuosta haisemisesta jaksat. Jonkinlainen trauma?
"bessie*"
Nuorena se kukkakin tuoksuu.
Tiesit ihan hyvin mihin viittasin.
H.
En tainnut tietää, riippuu kyllä vähän siitä tarkoitatko nyt sauna- vai haisemisjuttuasi?
"Nuorena se kukkakin tuoksuu" ei sekään yhtään auta minua tajuamaan mihin edellisen viestisi haisemisjutut viittasivat.
Tyhmä provo:))
Lapissa en asu. Mitään poroja ei kuhtuta minu kirkohäihini. Talvela saatas olla hyväkin jos aisakello kaulasa kilkattas.
"aloitus päin peetä.."
Senhän me kaikki tiedämme ja tunnistamme.
Minä toivon että kukaan ei edes yrittäsi vastata "vakavasti" vaan kaikki osoittaisimme ajloittajalle halveksuntamme, yhtä älyttömin kommentein.
H.
Seli seli.
Olet rasittava.
Miksi pitäisi kenellekään kirjoittajalle osoittaa halveksuntaa ?
Jaksaa aina ihmetyttää minua kirjoittaja joka asettuu toisen yläpuolelle,olipa syy mikä tahansa
Miksi ei voi ottaa asiaa asiana, ilman asenteita ?
Jep. Kiitos kohteliaisuudesta!
"babegoya"
Tässä iässä sitä on oppinut, tai opetellut.
Kakaroiden kanssakin on eletty.
Joten ihan naurettavuuksiin ei enää osaa antautua, en ainakaan minä.
Joku vanhuskin voi tehdä parhaansa, ja kirjoittaa aloituksen aroin sormin, ja helposti tulee siitä naurettava, monet kirjoittavat tunteillaan, ei kokeneilla sormillaan.
Ei se pahasta ole, mutta ei kuitenkaan ikäistemme tarinaa pitäisi enää olla.
Pienikin aikuinen kommentti, karkoittaa hänet takaisin komeronsa syviin syövereihin.
Kauniit unelmat eivät aina johda loistavaan sanojen käyttöön.
Useimmiten unelmien kuohuva koski kuohuu sormenpäihinkin asti.
Joskus on se hauskaakin, hyvin käytetyt vilja-tuotteet tuottavat saman tajunnanvirran.
H.
Sekö sinulle antaa aiheen halveksua jotain? Jotakuta ?
Jos sinua kiusaa jonkun kirjoitus ja katsot sen olevan alapuolella tasosi, niin miksi kommentoida ollenkaan.
Onko halu haavoittaa sellaista joka ei kykene puolustautumaan ?
"babegoya"
Mitään ei kannata viedä hautaan, ei viisauttakaan.
Aina pitää olla elämässä mukana.
Minä en haavoita ketään, joka ei sitä ansaitse.
Aina lievä ohjeistus jatkaa matkaansa, elämän sekaiseen vyyhtiin.
H.
Kuinka voisitkaan, ottaa viisautesi hautaasi.
Eiköhän se irkane ruumistasi, samalla kuin sielusi.
Haudattu ei ole elämääs mukana, mutta ehkä tarkoitat elävää elämää ja eloasi siinä ?
Mistä tiedät, kuka piikkisi ansaitsee ja kuinka paljon sillä haavoitat toista ihmistä ?
Jepulis mitä tosikkoja tääl on, oikeit diakonissoja :DDd
Nousi taivaaseen ja istui isän oikealle puolelle,tuli mieleen kun luin sanojasi
Sinä päätät kuka ansaitsee rankaistuksen, kumpa ne jota päätät haavoittaa olisivat eres niin lujia kun minä.
Ylen raskas on osasi meirän kaitsijana.
Mitä jaskaa se kelleen kuuluu, jos toki näkyy, miltä näyttää.
Riittää, että näyttää ihmiseltä itseltään.
Ei 6-kymppinen näytä 2-kymppiseltä, vaikka kuinka haluaisi.
Meillä oli minimaaliset häät, yli 30 vuotta sitten, ja vielä vaan rakkaus rassaa rintaa.
Pelimannet kuhtutu hääkaku tilattu ja vierasjouko eikö tule? Kukaa ei ole ilmottanu ja hääpäivä kohta lähestyy.
Taidat juksata meitä, sanoo kristallipalleroiseni.
Hääkaku. :)) Pelimannet. :)))))))))))
Vieras Jouko. Joukolla äänestämään. Jouko on meidän heppa.
Hepokaan ei kutsutu mutta valkonen limusine sillä ratsastame kirkoon sulhoni kansa.
Jeps, kaksin ratsastakaa onnen auvoon valkoisella hevollanne.
Sulhosi kansa toivon mukaan saapuu liittonne solmimistapahtumaan.
Jossa lintuset laulaa kera kilkkuvain kellojen.
Komian runon väsäsit. Kylä kelpaa nytte.
Voi toki kauniiltakin näyttää, mutta enemmän hassulta.
Itseäni en ole voinut enkä voisi kuvitella valkoisessa mekossa huntu päässä kulkemassa.
Kuka tykkää, niin siitä vaan Mendelsson soimaan ja kirkonkäytävää marssimaan.. :)
Sulhoni vaati että mullen valkonen tylliunelma ja täyshuntu päähä. Kunha en kompastu korkokenkät melko korkeat ovat.
Pakkohan se on sitten tälläytyä tyllin ja huntuun, kun kerran sulho vaatii. Ainahn me teemme kuten miehet käskee, eiks niin?
Kävele varovasti, sanoo rovastikin.. :)
Meilä niin komea rovast pulea mahainen ja punakka. Ei mikää nälkäkurki. Hyvästi puhuu kaiki juhlakinkerit.
Yleensä rovastit ovat melko pulleita, saavat kai niin usein kahvia juodakseen ja pullaa/kakkua siinä sivussa.
Meidän rovastilla oli huono lauluääni, hän kantoi mankkaa mukanaan eri tilaisuuksiin ja pisti sieltä virren soimaan, kun sen aika koitti.
Moi Anceli !
Mun anoppi meni toisen kerran naimissii 6-kymppisenä.Niin oli kaunis tilaisuus,valkonen puku huntu puuttus.Tyylikäs juhlapuku oli mammalla yllä.Toi aloitus on ihan höpöhöpö-juttu taiks sit mun siskon....
Ain luvannu,jos menee kolmannen kerran naimissii,ni hunnun laittaa.Mää menen morsiusneiroks ja mul pinkki tyllimekko,jihaa !
Pst.Anoppi vihittiin maistraatis :)
Moi, just Turun kiält kehuin tuol toises paikkaa, kun te kookoon kans sitä niin näpsäkästi puhutte, nimenomaan puhutte, mut myös kirjoitatte.
:)
Miekin haluaisin morsiusneidoksi, täytyy vissiin alkaa puhenaiseksi, kun on leskii ja muita sopivia tuttavissa.
Mul ei ollu morsiusneitoo,eikä sulhaspoikii,eikä polttarei.Kirkkohäät oli,pitkä valkone mekko oli ja huntu oli,pitkä seki oli,permannol saakka.Kirkko oli pualillas.
Ehkä ei kannattais puketua nuoren morsiamen tavoin...ja toisaalta uskon ettei tätä kysykään tosissaan..:)
Jos oisin eronnut ja monestikin, voisi olla etten pitäisi häitä, vain maistraatti vihkiminen ja se oisi siinä..enkä lupaisi enää mitään...
Juu maistraattiin ja sitten haluaisin pukeutua lilan väriseen, vanhanaikaisen näköiseen leninkiin sellaisilla kulmikkailla olkapäillä ja ehkä valkealla kauluksella. Saattaisin minä onnessani lupailla ummet ja lammet ja kaikkea tarkoittaisinkin.
Sulhon ei tarvi olla rikas, kunhan on rakas.
Woi tuhat tulimmaista, kuinka on ihanaa, tulee ihan mieleen Nummisuutarit ja muut raatarit.
Kaikukoon urkujen pauhu riemusoittona alkavalle avioliitollenne!
Aika hauska, kaikki olettavat sinun menevän jo monettako kertaa ? naimisiin.
Mutta eka kerta voi olla se sinullekin, silloin on valkoinen puku paikallaan, neitsyen värihän se on.
Toivotan sinulle onne ja menestystä.
Ja kivaa hääpäivää
Kaikki, taidat erehtyä?
Mitä sillä on väliä, vaikka kolmas kerta ?
Onko sillä väliä vaikka erehdyinkin ?
Älä yleistä ja mitä välii millää jatka roolisi esittämistä.
Roolin ?
Kaikki meistä esittävät jotain roolia elämässään ?
Mikä on sinun ?
Palstaroolisi.
Siis minun roolini, on sinun roolisi :D
Millaiseksi kuvittelit ? Meidän yhteisen roolimme ?
Kerrohan.
Nakrattaa et sä noin tyhymä oo anjuska.
Tyhmä voin olla, se liennee oma oikeuteni. itä on mitä on annettu
Keneksi minua luulet, ei puolestaan minun syyni ole
Ennenkin olen törmännyt tähän luulotteluun ja jätän sen luulottelijan ongelmaksi.
:)))) kukaha se tääl eniten luulottelee;))))
Sitä en voi tietää, niin vähän tätä seurailen.Onnistuit kuitenkin herättämään mielenkiintoni.
Keneksi sinä minua nyt sitten luulet ?
Hienoahan sellainen on, jos itsellä pokka pitää. Huntu - Rovasti ja kakut.
Kyllä ne vieraatkin tulee, jos ei muuta, niin uteliaisuuttaan.
Pidä nyt kuitenkin sitä sulhoa - varmuuden vuoksi - häitä edeltävä yö lukkojen takana, lujasti polvipihdeissä pitäen.
Sitä kun saattaa miestä loppumetreillä alkaa hirvittämään nuo hurjat unelmasi.
Ei muuta kun Onnea.
Kiva, että jollakin on uskallusta olla hauska, edes pikkiriikkisen.
"Niin nousee nyt ankara pauhu
Ja riemusta hääsali soi.
Ei itke enään morsian,
Ei muistel' menneit' päivii hän,
Vaan väikkyvi tanssissa, kultasuu,
Ja päässään on kunnian kruunu.
Tilulii, tilulii,
Tilulilu lilulii!" A. Kivi.ihan oikea runoilija.
kyllä ikään nähden hieman liian provosoiva väri, mutta niinhän on koko jutun alotuskin provo.
Valkonen puku ja huntu ei kuulu 60 morsiamelle varsinkaan kun on kysymyksessä kolmaskerta,
näin vanha mummo ei ole enään neitsyt,
huntu ja valkonen puku on puhauden ja neitsyeen symbooli,,
esiintyminen valkoisessa puvussa ja hunnussa on paha etiketti virhe,,
Joissakin kulttuureissa valkoinen on surun väri ja siksi morsmaikko värin valitsikin.
Osanottoni.
Vaikka monesta aloitus tuntuu älyttömältä tällaisia morsiammia löytyy suomenniemeltä.
Järjestin yrittäjänä ollessani häät, jossa morsian oli yli viiskymppinen nainen joka nai rikkaahkon, mutta no jaa sanomatta paras, kuitenkin hän oli vanhapoika, ehkä saman ikäinen, nuorenpikin saattoi olla.
Morsian oli kaunis, mutta kieltämättä vain valkoisessa tylliunelmassa ja hunnussa, muutoin hän ei ollut eikä ole vieläkään juuri minkään näköinen. Morsiusneitoina olivat olivat hänen aikaisemman avioliittonsa lapsenlapset.
Häävieraita piti tulla noin kahdeksankymmentä, mutta lopuksi heitä saapui juhlapaikalle noin reippaat kolmisenkymmentä ja hekin morsiammen puoleisesta suvusta.
Parin vuoden päästä avioliitto oli ohi.
Morsiammella on uusi komea mies, en tiedä ovatko naimisissa, mutta unelmamorsiammen sulhanen on yksin ja hyvin sairas.
Semmoinen tapaus ; (
Ylkäni on atk-tekniikko ja hänpä opeti mullen temput. ★ ☆ ♛ ♫ ♔
Mie opin ihan itse.
Moni meistä oppi temput tekemään jo 16-vuotiaana.
♫ ♫ ♫ ♫ Lallallaa, niin minäkin...Osaan temput:)
Paljon täytyy pontikkaa juoda,
että kuuskymppine kauniilta
näyttää.
Sellainen olet itsekin kun palstalla kirjoitat, katsoit peiliin?
joo ja oikein paljon ku juo saa aina kaksi morsmaikkaa ku kaikki näkyy kahtena,
ja pikku-ukkoa joka nurkkaan,,
"Lapin korpikylissä kun yksin asustaa aikansa, alkaa porokin näyttämään kauniilta ja naitavalta.
Jo vaan silloin on lähettävä maalikyliin" tuumi Jouni Lokan altaalla kalastaessaan.
Aslakilta kysy etelänmies, että se
poro parempi ku nainen?
-Kysypä Jounilta, se kun on ollu
molempien kanssa.
Ei kai morsiamen pukeutumisella ole ylä ikärajaa.
Minäkin voisin pukeutua valkeisiin jos muuten viitsisin mennä enää naimisiin.
Kyllä mulla komia sulhanen olisi ja valmis vihille.
Ensimmäinen oli pakko naiminen, ei tuntunut miltään kun olin kahdeksannella kuulla raskaana, huntu päässä.
Jokainen toteuttakoon haaveitaan ilman tuomitsemista. Aloitus oli huumorilla tehty provo.
Eipä ole suomalainen, jos
tuommone ei tunnu pahalta.