Tasoryhmät / peluutus

Miten se nyt menee? Jos junioriseurassa on tasojoukkueet, voiko peliaikaa vaatia tasolta, mihin poika on valittu. Vai onko poika vaihdettava haastajatason joukkueeseen, jos peliaikaa haluaa esim. 30 min ottelussa enemmin kuin 0-5 min. Puolenpelin takuuta tässä seurassa ei noudateta.
51039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minkä ikäinen lapsi, missä joukkueessa ?

Äänestä
  • 12 v

    Äänestä

Poikaasi pidetään täytepelaajana. Kehitetään tiettyä porukkaa ja pidetään mukana kohtalaisia pelaajia paikkaamassa, jos sisäpiiriläiset väsähtää. Peliaika jaetaan enimmäkseen niille joiden halutaan kehittyvän. Vaihda ihmeessä joukkuetta ilman peliaikaa ei kehity varmasti, vaan kehitys taantuu.

Jos peliaikaa saisi matalamman tason joukkueesta, niin kannattaa vaihtaa sinne. Pelaaminen ja harjoitteleminen eri joukkueiden kanssa ei toimi lapsilla taatusti. Toisaalta seura, joka sallii moisen idioottimaisuuden kannattaa vaihtaa toiseen. Ei ole ammattitaitoista valmennusta tuo.

Äänestä

Suomi on täynnä seuroja, joissa hyvä valmennus ja peliaika ohjataan vain valmentajien parhaiden kavereiden pojille ns. kilpajoukkueisiin. Lisänä ikäluokassa annataan olla maksavaa massaa junnuja, jotka saavat surkeaa ammattitaidotonta valmennusta.

Yleensä nämä täytepelaajien ryhmät on nimetty erilaisilla väreillä, ettei pojille tulisi paha mieli. divari tai harrasteryhmät olisivat liian läpinäkyviä nimiä. Näiden rahastettavien pelaajien maksut ovat yleensä samat, kuin kilpajoukkueilla, mutta tapahtumia ja ammattitaitoisia resursseja ohjataan vain kilpajoukkueille.

Yksilölajeissa, joissa menestys perustuu oikeasti henkilökohtaiseen potentiaaliin tällaista ei yleensä esiinny.

Äänestä

Itse en pelaa missään junioriseurassa ja olen 10v. Olen pelannut noin 7v jalkapalloa vapaa-ajalla. Osaan kikkoja , pomputtelu on hallinnassa jonkin verran. Olisiko minulla mahdollisuuksia päästä johonkin esim Veikkausliiga joukkueeseen ? Aloitan ehkä 16v Reippaassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ollap kirjoitti:

Miten se nyt menee? Jos junioriseurassa on tasojoukkueet, voiko peliaikaa vaatia tasolta, mihin poika on valittu. Vai onko poika vaihdettava haastajatason joukkueeseen, jos peliaikaa haluaa esim. 30 min ottelussa enemmin kuin 0-5 min. Puolenpelin takuuta tässä seurassa ei noudateta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu