Hei te kaikki joilla jotain tietoa ja kokemusta opettamisesta on!=)
Olen yläkoulussa opiskeleva tyttö, ja opo-keskustelu lähestyy uhkaavasti. Tarvis siis keksiä jokin mahdollisesti sopiva ammatti, ja ammatinvalintatestien mukaan olen sosiaalinen ja taiteellinen, ja ne ovat ilmeisestikin ominaisuudet, joita voisi opettajana hyödyntää.
Olen soveltuvuuden lisäksi myös todella kiinnostunut opettajan ammatista ja
olen saanut rautaiset hermot (kenties 5 sisarusta ja perhepäivähoitaja-äiti osasyynä?=) Keskiarvoni on hyvä (9,6), mutta vaikeutena on vain päättää, opiskelisinko kieltenopettajaksi vaiko erityisopettajaksi. En missään tapauksessa pyydä ketään sitä puolestani päättämään, vaan haluaisinkin kuulla vain kokemuksia, plussia ja miinuksia molemmista vaihtoehdoista. Kaikenlainen tieto ammateista kiinnostaa! (Koulutus mukaan lukien.)
Kielet jotka kiinnostaa erityisesti ovat englanti ja venäjä, ja kielet, joissa olen hyvä, ovat englanti ja ruotsi, saksan ja venäjän opiskelun olen vasta aloittanut.
Erityisopettajan ura kiinnostaa myös todella paljon. Voiko siinä hyödyntää hyvää kielipäätä?
Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!=)
Kieltenopettajat ja eritiysopettajat hoi!
2
246
Vastaukset
- oleeol
Jos päädyt kieltenopettajaksi, kannattaa valita kieliksi englanti ja ruotsi. Tällä aineyhdistelmällä saat töitä, koska valinnaisten kielten suosio on romahtanut.
Englanti mieluiten pääaineena.
Olen itse erityisopettaja mutta jutellut paljon peruskoulun kieltenopettajien kanssa. Englannin opettaminen voi nykyään olla melko rankkaa, koska kirjat ovat vaikeutuneet eli opetettava aines on lisääntynyt ja sitä vaan on liikaa jo aika isolle osalle oppilaista.
Eli on rankkaa, jos oppilaiden kyvyt omaksua englantia eivät ole häävit mutta
kirjojen taso on korkea. Sellaista kivireen vetämistä, ja pitää tehdä itse eriyttäviä tehtäviä, koska tavallisten tehtäväkirjojen tehtävät ovat liian vaikeita. Toki on lahjakkaitakin oppilaita joukossa.
Lukiossa opettamiseen en ota kantaa.
Erityisopettajan työssä hyvästä kielipäästä ei ole tietenkään haittaakaan (itsellänikin on ihan hyvä kielipää), mutta käytännössä englanti on erityisoppilaille juuri se hankalin aine eli käytettävät kirjat ja opettavat asiat ovat todella helppoja. Samoin ruotsissa. Erityisopettajan työssä paljon enemmän vaaditaan kykyä selittää asioita selkeästi sekä kärsivällisyyttä ja pitää esim. osata arvioida, mikä on oppilaam kyvyt huomioiden sopiva koealue.
Erityisopettajaksi voi pätevöityä joko opiskelemalla ensin aineenopettajaksi ja hakeutumalla sen jälkeen erityisopettajan erillisiin opintoihin. Toinen vaihtoehto on opiskella erityisopettajaksi suoraan, ja käsittääkseni tällä tavalla saa myös luokanopettajan pätevyyden. Tästä en ole kuitenkaan aivan varma. Asia selvinnee esim. Jyväskylän yliopiston nettisivuilta.- Kieltenope-erkkaope
Totta kyllä, että ns. harvinaisten kielten opiskelu on tällä hetkellä alamaissa. Tähän saakka maailmanhistoriassa monikaan trendi ei ole ollut pysyvä, joten odotettavissa on, että niiden suosio taas ennemmin tai myöhemmin nousee. Mukaan saattaa ihan hyvin tulla esim. kiina tai jokin muu Kauko-Idän kieli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017553
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1055553- 835037
- 1394426
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113150- 492823
- 522759
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102344Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561956