Osaako joku sanoa, että onko kaikki ok vai joku mättää, mutta yhtenä päivänä tuntui että Feng shuin virtaus olisi ollut katkonaista ja meni eri suuntiin mitä tavallisesti?
Ei muuten, mutta huomasin noin lattilämmitetyllä jalkalattialla päällä kulkiessani että kummasti viettää ajattelua tiettyyn suuntaan kun aikaisemmin oli vienyt toisaalle ja tuntunut vetoisammallekin.
Arkipäivä oli tietty eri kuin edellisellä kerralla keskiviikkona, mutta kellonaika oli sama ainakin neljän tunnin tarkkuudella päinvastaiseen suuntaan. Vuosimallin 2009 Sonny tauluTv oli pois päältä Full-HD:na kummallakin kertaa, joten sen Eko-virransäästötila tuskin vaikutti virtauksiin.
Meillä on kyllä nuo Feng shuin kotivahvistimet ja toistimet seinäasennuksina, joilla sen kantomatka pitäisi pidentyä aina 30 metriin ja virtaus vahvistua, mutta miten lieneekö on, toimii tai ei, kun merkkivalo ei näytä ja neiti aika ei kerro?
Nimim. onko ratkaisua vai ei tä?
häiriö Feng shuin virtauksessa?
4
483
Vastaukset 4
- Vesa-Masa Loiro
Olet sitten tätä tullut kirjoittelemaan kaksi minuuttia vaille kaksi sunnuntain ja maanantain välisenä yönä? Miten voi miettiä Feng shuin kaltaista "amerikkalainen unelma minun olohuoneessani"-elitismi-ilmiötä, kun jotkut asuvat pienten kuntien homeisissa vuokra-asunnoissa ja vetävät vyötä vuosi vuodelta kireämmälle? Olen käytännön ihminen ja opiskeleva insinööri, enkä ymmärrä näitä aasialaisia hyvinvointi-illuusioita, ei ole mitään syytä väittää olevan mitään asunnon sisällä olevia tasapainovirtauksia. Pääsi sisältä löytyvät perimmäiset syyt, miksi kuvittelet huonekalujesi ja asuntosi synergian vaikuttavan elämääsi.
Olen pahoillani, että tulin esittämään provosoivia mielipiteitäni kirjoitukseesi, jossa hait selvästi vastausta ongelmaasi. En väheksy ongelmasi vaikutusta itseesi tai yritä väittää olevani parempi tai viisaampi ihminen missään suhteessa. Jos vain tekisit matkan siihen kuka olet ihmisenä, voisit napsauttaa ajattelusi ulos tämän kaltaisesta ajattelusta ja suunnata voimavarasi ympäröivän maailman ja yhteskunnan kehittämiseen yksilönä. Kaikkea hyvää!- Hullu Puutarhuri
Ignooratkaa elämäntapaskeptikoiden propaganda. Insinöörejähän ne pahimmat ovatkin. :)
Ihminen on (erityisesti länsimaisen) sivilisaation aikana hukannut lähes kaiken herkkyytensä ns. yliaistilliselle informaatiolle.
Vaikka skeptikot haluaisivatkin tuomita kaikki uskonnot, elämänkatsomukset, joogat, akupunktion, meditaation jne. hyökkäävät he useimmiten juuri helpoimpia kohteita vastaan kuten Feng Shui tai vaikka homeopatia.
Niissä kun on perinteisen suomalaisen äijämiehen ja/tai vahvasti aivopestyn korkeasti koulutetun vaikea nähdä pientäkään totuuden jyvää.
Elämä on ikuinen, yksi ihmiselämä vain lyhyt hetki. Inkarnaation kautta on mahdollista elää ja kehittyä sieluna (ihmiselämään nähden) äärettömältä tuntuvan ajan.
Se mahdollistaa sen että meitä on täällä maapallolla inkarnoituneena eri ikäisiä ja eri kehitysvaiheissa olevia sieluja.
Joihinkin kehitysvaiheisiin ei vain kuulu henkisyys ja ns. yliluonnollisina pidetyt asiat, energiat yms. kuten vaikkapa juuri Feng Shui.
Itsekään en asiaa (vielä) harrasta mutta saatanpa alkaa juuri nyt. Koska aihe tuntuu olevan perusäijille niin hankala / naurettava niin veikkaan että itse viihtyisin sen parissa mainiosti. En muutenkaan siedä usein sovinistisia ja rasistisia äijämiehiä.
Jos te kaikki Feng Shuin tuomitsevat miettisitte _edes_ pienen hetken asiaa niin saattaisitte tekin ymmärtää jotain.
Eikö siitä ole ihan tiedepiireissäkin yksimielisyys että KAIKKI on energiaa?
Kiinteä materia värähtelee vain hitaammin kuin vähemmän kiinteä jne.
Siitä on hyvä lähteä...
- 風水
不應該是背對著門,有人能想出意外。風水是一種心理
- Hullu Puutarhuri
Oliko tämäkin provo? Vähän veikkaan että kukaan Feng Shuita harrastava ei änge huonetta täyteen elektroniikkaa ja käytä sitä sitten lähtökohtana Feng Shui harrastukselle.
Toisaalta sitä järjestelmää voi ja kannattaakin soveltaa myös arjessa, eikä suunnitella vain yhtä sille dedikoitua huonetta missä olisi hyvä olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561234- 16845
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9570Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8520Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518- 4492
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �119492Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24483Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 36435
- 16431
- 70428
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 34414