häiriö Feng shuin virtauksessa?

fengshuittapolvessa

Osaako joku sanoa, että onko kaikki ok vai joku mättää, mutta yhtenä päivänä tuntui että Feng shuin virtaus olisi ollut katkonaista ja meni eri suuntiin mitä tavallisesti?

Ei muuten, mutta huomasin noin lattilämmitetyllä jalkalattialla päällä kulkiessani että kummasti viettää ajattelua tiettyyn suuntaan kun aikaisemmin oli vienyt toisaalle ja tuntunut vetoisammallekin.
Arkipäivä oli tietty eri kuin edellisellä kerralla keskiviikkona, mutta kellonaika oli sama ainakin neljän tunnin tarkkuudella päinvastaiseen suuntaan. Vuosimallin 2009 Sonny tauluTv oli pois päältä Full-HD:na kummallakin kertaa, joten sen Eko-virransäästötila tuskin vaikutti virtauksiin.

Meillä on kyllä nuo Feng shuin kotivahvistimet ja toistimet seinäasennuksina, joilla sen kantomatka pitäisi pidentyä aina 30 metriin ja virtaus vahvistua, mutta miten lieneekö on, toimii tai ei, kun merkkivalo ei näytä ja neiti aika ei kerro?

Nimim. onko ratkaisua vai ei tä?

4

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesa-Masa Loiro

      Olet sitten tätä tullut kirjoittelemaan kaksi minuuttia vaille kaksi sunnuntain ja maanantain välisenä yönä? Miten voi miettiä Feng shuin kaltaista "amerikkalainen unelma minun olohuoneessani"-elitismi-ilmiötä, kun jotkut asuvat pienten kuntien homeisissa vuokra-asunnoissa ja vetävät vyötä vuosi vuodelta kireämmälle? Olen käytännön ihminen ja opiskeleva insinööri, enkä ymmärrä näitä aasialaisia hyvinvointi-illuusioita, ei ole mitään syytä väittää olevan mitään asunnon sisällä olevia tasapainovirtauksia. Pääsi sisältä löytyvät perimmäiset syyt, miksi kuvittelet huonekalujesi ja asuntosi synergian vaikuttavan elämääsi.

      Olen pahoillani, että tulin esittämään provosoivia mielipiteitäni kirjoitukseesi, jossa hait selvästi vastausta ongelmaasi. En väheksy ongelmasi vaikutusta itseesi tai yritä väittää olevani parempi tai viisaampi ihminen missään suhteessa. Jos vain tekisit matkan siihen kuka olet ihmisenä, voisit napsauttaa ajattelusi ulos tämän kaltaisesta ajattelusta ja suunnata voimavarasi ympäröivän maailman ja yhteskunnan kehittämiseen yksilönä. Kaikkea hyvää!

      • Hullu Puutarhuri

        Ignooratkaa elämäntapaskeptikoiden propaganda. Insinöörejähän ne pahimmat ovatkin. :)

        Ihminen on (erityisesti länsimaisen) sivilisaation aikana hukannut lähes kaiken herkkyytensä ns. yliaistilliselle informaatiolle.

        Vaikka skeptikot haluaisivatkin tuomita kaikki uskonnot, elämänkatsomukset, joogat, akupunktion, meditaation jne. hyökkäävät he useimmiten juuri helpoimpia kohteita vastaan kuten Feng Shui tai vaikka homeopatia.
        Niissä kun on perinteisen suomalaisen äijämiehen ja/tai vahvasti aivopestyn korkeasti koulutetun vaikea nähdä pientäkään totuuden jyvää.

        Elämä on ikuinen, yksi ihmiselämä vain lyhyt hetki. Inkarnaation kautta on mahdollista elää ja kehittyä sieluna (ihmiselämään nähden) äärettömältä tuntuvan ajan.
        Se mahdollistaa sen että meitä on täällä maapallolla inkarnoituneena eri ikäisiä ja eri kehitysvaiheissa olevia sieluja.
        Joihinkin kehitysvaiheisiin ei vain kuulu henkisyys ja ns. yliluonnollisina pidetyt asiat, energiat yms. kuten vaikkapa juuri Feng Shui.

        Itsekään en asiaa (vielä) harrasta mutta saatanpa alkaa juuri nyt. Koska aihe tuntuu olevan perusäijille niin hankala / naurettava niin veikkaan että itse viihtyisin sen parissa mainiosti. En muutenkaan siedä usein sovinistisia ja rasistisia äijämiehiä.

        Jos te kaikki Feng Shuin tuomitsevat miettisitte _edes_ pienen hetken asiaa niin saattaisitte tekin ymmärtää jotain.

        Eikö siitä ole ihan tiedepiireissäkin yksimielisyys että KAIKKI on energiaa?
        Kiinteä materia värähtelee vain hitaammin kuin vähemmän kiinteä jne.

        Siitä on hyvä lähteä...


    • 風水

      不應該是背對著門,有人能想出意外。風水是一種心理

    • Hullu Puutarhuri

      Oliko tämäkin provo? Vähän veikkaan että kukaan Feng Shuita harrastava ei änge huonetta täyteen elektroniikkaa ja käytä sitä sitten lähtökohtana Feng Shui harrastukselle.

      Toisaalta sitä järjestelmää voi ja kannattaakin soveltaa myös arjessa, eikä suunnitella vain yhtä sille dedikoitua huonetta missä olisi hyvä olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1723
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1104
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      811
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe