HS tilausmaksut

Kuinka moni jättää tilaamatta Helsingin Sanomat kokonaan sen takia, etttä pelkkä sunnuntai tai la-su -tilaus maksaa käytännössä saman verran kuin lehden tilaaminen joka päiväksi?

Itse en viitsi tilata jokapäiväistä hesaria, koska viikolla voin selata lehden kahvitauolla ja viikolla siinä ei ole juuri luettavaa.
9169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sama ajatus täälläkin, tuntuu yksineläjänä tuhlaukselta, kun viikossa kertyy paksu sanomalehtipino eteiseen.

Äänestä
  • LOPETIN TÄMÄN MAMUTTJA LEHDEN TILAUKSEN JO AIKOJA SITTEN !!!

    Äänestä

on toi ilman muuta selvä syy olla tilaamatta, mutta moni ei viitsi mennä hesarin keskusteluihin kun siellä hesarin haamutoimittajat haukkuvat pystyyn, jos et kannata Niinistöä etkä Natoa.

Äänestä

Jätän hesarin tilaamatta koska se on Nato- ja EU-myönteistä liberaalia propagandapaskaa!

Äänestä

Jotain ihmeellistä on tapahtunut Hesarissa viimeisen 15 vuoden aikana. Huonompaan suuntaan. Tsekkaan yleensä vain sen, mitä Hesarissa jostain asiasta kirjoittaa ja sitten katson verkosta muualta, mitä kaikkea siitä olisi pitänyt kirjoittaa. Journalismi hävitetty ja astuttu osaksi kulloistakin valtakoneistoa?

Voisiko tabloid-koko mahdollistaa tällaisen toiminta- ja jakelutavan meihin asiakkaisiin päin?

Pääkaupunkiseudun ja julkiset kulkuneuvot kattavassa telinejakelussa ja nettiversiona ilmainen. 7/24-tyyliin.

Tämä merkitsee tietysti myös täysimääräistä panostusta Helsingin Sanomiin ja pois karsintaa lukuisille liitteille, joiden tehtävä on ollut vain kaapata mainosrahaa kilpailijoilta.

Kotiin kannettuna ja HS-arkisto maksulliset.

Tosin ensin pitää saada varmuus siitä, että siellä arkistossa on todella kaikki jutut. Ekstraa olen valmis maksamaan siitä, jos HS eri päätoimittajien aikakaudella hyllytetyt jutut tulevat ostettavaksi. Vai onko niiden kohtalo saman kuin Tiitisen ja Vanhasen listan? Tokko niitä on edes olemassakaan...

Äänestä

Hetkonen, kuka enää viitsii tilata Hesaria kun se paasaa Natoa ja kun sen Tavallinen maisteri Iso Mursu haukkuu kaikki, jotka yrittävät kirjottaa Hesariin omia Nato-kriittisiä tai Presidentti Nato-Niinistö kriittisiä mielipiteitään.

Äänestä
  • Aloittajan tilaamattomuus ei ole poliittinen kannanotto, ilmeisesti näin on usealla.

    Äänestä

Kysymyshän on siitä että onko yleensäkään mitään järkeä tilata maksullinen paskalehti, jonka kaikki ns. 'tärkeimmät jutut' voit lukea ilmaiseksi netissä?

Kyllä hullu saa olla, mu´tta olla tyhmä, sitä ei voi antaa anteeksi edes itselleen, idiootit.

Äänestä

Näistä edellä maintuista ja monesta muusta kirjoittavat Juha Honkonen, Jussi Lankinen. Kirjassaan Huonoja uutisia. Kustantaja Into.

"Mediapamfletti: Lehtitalot hylkäsivät laatujournalismin."

Kirjasta löytyy mielenkiintoista media-alan ajankuvaa. HeSari on toitottanut riippumattomuuttaan mainosrahoittajistaan. Muun muassa sivulta 97 näin:

"Transparency Suomi ehdotti raportissaan alkuvuodesta, että Suomeen tulisi perustaa median mainostulorekisteri, joka paljastaisi liian likeiset suhteet liike-elämään. Ehdotus vaiettiin kuoliaaksi."

Kirjasta sain vinkin Suomi 2017 artikkelista "Hei päätoimittajat! - Ketä kannatatte?" Facebookissa oleville kirjasta löytyy oma ryhmänsä.

Mielenkiintoista seurata vaietaanko kirja? Vai syntyykö alaa tervehdyttävä ja läpivalaiseva reipas keskustelu?

Toivon jälkimmäistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kommentteja kehiin kirjoitti:

Kuinka moni jättää tilaamatta Helsingin Sanomat kokonaan sen takia, etttä pelkkä sunnuntai tai la-su -tilaus maksaa käytännössä saman verran kuin lehden tilaaminen joka päiväksi?

Itse en viitsi tilata jokapäiväistä hesaria, koska viikolla voin selata lehden kahvitauolla ja viikolla siinä ei ole juuri luettavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu