Perustelu oikein, päätös väärin?

SossuLeaks

Sain lopputilin huhtikuun lopussa. Palkka huomioitiin sekä touko- että kesäkuun tuloksi yhdellä päätöksellä joka oli ajalle touko- kesäkuu. Ansiotulovähennys (TTL 11§ 3 mom) huomioitiin menoksi vain toiukokuussa, mutta ei kesäkuussa.

"Perslautakunnan" päätöksessä lukee: "Ansiotulovähennys huomioidaan menona sinä kuukautena kun maksettava palkka huomoidaan tuloksi." Perustelu on siis oikea mutta päätös väärä. Päätöksessä ei kerrota sitä miksi ansiotuloväennystä ei ole humoitu menoksi kesäkuussa vaikka palkka on huomioitu kesäkuun tuloksi.

Monimutkaista "korkeampaa" matematiikkaa?

5

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossupummi

      Päätös on väärä mielestäni. Oikaisupyyntöä vaan menemään.

    • SossuLeaks

      Oikaisupyyntö on tehty, "perslautakunta" ei päätöstä muuttanut, millonkahan tuokin ihme olis tapahtunut? HaO käsitellee asian seuraavaksi.

      • Sossupummi

        Joo no lautakunta nyt ei varmasti sitä muutakkaan. Tuo on kyllä sinänsä hieman kaksipiippuinen juttu muutenkin. Toivottavasti voitat.


    • SossuLeaks

      Asia etenee.
      Vuorossa oli "perslautakunnan" lausunto. Karmaisevaa luettavaa. Lausunto on suora tunnustus laittomasta toiminnasta. Lausunnossa kerrotaan rehellisesti miten on toimittu, lain tai minkään ohjeen mukaan ei edes väitetä toimitun.

      Tännään vien vastineen HaO:een henkilökohtaisesti, kun sattuu olemaan tuo HaO tuossa kauppareissun varrella.

      Tuossa vastineeseen kirjoittamani loppupäätelmä asiasta:
      "Suomen perustuslain 2§:n mukaan julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin ja kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia.
      Tuo ei ole toteutunut oikein huonostikkaan ******* sosiaalitoimistossa ainakaan valituksen alaisen päätöksen osalta, myös muita ongelmia lain noudattamisessa on ollut. Hyvästä hallinnosta ei voitane myöskään ******* sosiaalitoimistoa kiitellä.
      ******* kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunta kertoo rehellisesti lausunnossaan miten asiassa on toimittu, lain mukaan ei edes väitetä toimitun. Valituksen kohteena olevan päätöksen, ja muiden sosiaalitoimiston käytäntöjen perusteella en voi millään välttyä sellaiselta ajatukselta että laiton toiminta on tahallista. Toinen vaihtoehto on täydellinen lakilukihäiriö, eli tässä tapauksessa vakava ammattitaidon puute. "

      Taitaa ollaa tuttua sossun toimintaa aika monessa sossussa.

    • aktiv kapitaal

      Se menee juuri näin.
      Perustelut ovat aina joltain tuuliviiriltä temmattu.

      He valehtelevat surutta sinulle, mutta myös Hallinto-oikeudelle.
      Niitä saat sitten itse kirjallisesti todistella Hallinto-oikeudelle omilla kustannuksilla.

      Valaehtoista pitäisi tehdä tuosta perslautakunnan touhusta!
      Ho ei edes puutu ja halua puuttua, eikä edes ottaa kantaa virkarikoksiin
      ja lain vastaisuuksiin päätöksissä.

      Ei korppi korpin silmää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe