Treeniriistaa?

x

Hei,

Osaisiko joku kertoa mistä voisi ostaa taipparitreeniä varten lokkeja ja pupuja?

11

1263

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noutavat hauvat

      Suomen noutajakoirajärjestön keskustelupalstan kirpputori osiossa on aina silloin tällöin myynnissä. Joskus eri rotujärjestöt järjestää riistamyynnin taippari kurssin tai päivän yhteydessä.

    • lokkifani

      Mitä hyödyt lokkien metsästyksestä? Ne ovat komeita luontokappaleita, joiden vuosi vuodelta komeammissa kolonioissa tekee mieli virkistäytyä. Varsinkin naurulokit ovat yhdyskuntineen hienoa seurattavaa, samoin harmaa- ja kalalokki kasvavine kantoineen. Kesäisin keskustoissa, toreilla ym. lokit tuovat ympäristöön tunnelmaa luonnosta. Kai nyt joku laji sentään saa olla ihmiseltä rauhassa ja lisääntyä luonnon tahtiin? Tylsää seurata villieläinten ekologiaa ja ekosysteemiä, kun ihminen säätelee sitä täysin.

      • jepajaa

        Hah hah eiköhän nämä treeniriistan etsijät ole niin pieni marginaaliryhmä, että lokkeja kyllä riittää kaduille ja toreille.


      • lokkifani
        jepajaa kirjoitti:

        Hah hah eiköhän nämä treeniriistan etsijät ole niin pieni marginaaliryhmä, että lokkeja kyllä riittää kaduille ja toreille.

        Mikään laji ei enää nykyään saa kehittää kantaansa luonnolliseen tahtiin, vaan kaikkia säätelee ihminen. Siinä ei ole enää mitään mielenkiintoa. Luontoa on kiinnostavaa seurata sellaisena kuin se on aina ollut, eli ilman ihmisen kädenjälkeä. Rauhoitettaisiin edes jokin runsaslukuisempikin keskikokoinen eläinlaji. Joka vuosi kiinnostaa seurata, kuinka lokkikannat runsastuvat, mutta ihmisen puuttuminen näiden harmilisen pienten lintujen kannan kehitykseen häiritsee ja masentaa.


      • Lokit hollille

        Lokkien ampumisesta saa hyvää harjoitusta ja voi pakastaa lokkeja koiralle harjoitusriistaksi.


    • p3434

      "Harmillisten pienten lintujen" Öö lokit ne vasta petoja onkin.. Ne hakkaa kuoliaiks sorsanpoikaset ja syö ne.

      • lokkifani

        Riippuu lokkilajista, että mitä syö. Mutta mitä se ihmisiä haittaa, jos lokit syö sorsanpoikia? Monet lokkilinnut on aina käyttäny sellasta ravintoo, jo ennen kun ihminen tuli kuvioihin. Oon kuullu metsästäjiltä, että sorsia on liikaa, jos ei niitä vähennetä.


    • hipships

      Löytyy variksia, lokkeja, russakoita, fasaaneja... Kuinka paljon tarttet?

      • treeniriistaa

        Hipships: olen myös kiinnostunut esim. 10 varista, muutama lokki ja muutama fasu. Saatko amtkahuollon kautta lähetettyä vai missäpäin treeniriista olisi mahdollisesti saatavilla? Itse asun pääkaupunkiseudulla.


      • Multalöytyy
        treeniriistaa kirjoitti:

        Hipships: olen myös kiinnostunut esim. 10 varista, muutama lokki ja muutama fasu. Saatko amtkahuollon kautta lähetettyä vai missäpäin treeniriista olisi mahdollisesti saatavilla? Itse asun pääkaupunkiseudulla.

        Mulla on Espoossa myynnissä variksia ja harmaalokkeja, jos on vielä tarvetta treeniriistalle?


    • Multalöytyy; Sattuisko sulta löytyyn viellä tota riistaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2270
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      558
      803
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      708
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe