opiskelu työttömyystuella

TIETOA KYSYVÄ

eli ei siis ihan aihe-alueen mukaan, mutta olis tarkotus syksyllä aloittaa opiskelu avoimessa yliopistossa, työvoimatoimistossa sanoivat, että 2 vuotta voi opiskella siellä työttömyystuella jos opiskelu on päätoimista.

Miten se päätoimisuus siis käytännössä mitataan, siinä on joku komitea joka tekee sitten päätöksen onko siihen tukeen oikeutta. Tavallaan ei ole mahdollisuutta ottaa sitä riskiä mikä päätös sieltä tulee, eli miten varmistaa että saa opiskella sillä tuella? Ja jos sitten heidän päätös on kielteinen, niin miten sen varmistaa ettei tuu karenssia eikä työttömyystuki lopu, lopettaa opiskelun vai ja alkaa taas vetää lonkkaa ja nauttii työttömyysetuudesta. Vai miten menettelee, voiko sitä opiskelua edes aloittaa, pitääkö odottaa ensin sitä päätöstä?

juu, näin sitä kannustetaan ihmisiä opiskeluun byrokratian viidakoissa

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voit opiskella myös sivutoimisesti avoimessa kunhan opiskelun määrä alle 5 op kuukaudessa. Eli vie työkkäriin joku lappu missä kerrotaan mistä kurssista on kyse, täytät jonkun muun lomakkeen ja työttömyysturvayksikkö tekee päätöksen onko opiskelu sivutoimista. Usein tämä on pelkkä muodollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5639
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3923
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3790
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3464
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2878
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2419
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2184
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2081
    9. 32
      1793
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      429
      1739
    Aihe