pesimisestä asiaa?

Riikka

no nyt on pesä häkissä rakkauspapukaijoilla. Antakaas jotain vinkkejä/tietoa pesimisestä ja muninasta.

1

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -a-

      Ensin lintuparisi, emolinnut ovat jo parivuotiaita, pitäisi molempien olla eri sukupuolta. Istuma-asento naaraalla on leveämpi, ja kakat isompia. Sen näkee myös roskien kuljetus -tyylistä = pesänrakennustarvikkeet.
      Kun sukupuolet ovat varmistuneet koiraaksi ja naaraaksi, ja se, että ne eivät ole sisaruksia. Poikasista tulee muuten vihaisia.
      Sitten riittävän monipuolista ravintoa eli ruokaa. (Liotettuja jyviä ja siemeniä. Viherravintoa ym.) Ynnä keitetyn kananmunan mursketta. Kalkkirouhetta ja kupuhiekkaa. Vaaleanpunainen nokkakivi, sellainen suurten papukaijojen. Tietty se päivittäinen puhdas juomavesi. (Pönttö on tietty avattava.)
      Lintuvalo eli -lamppu oltava näillä tropiikin asukeilla oltava myös päivittäin (Lux-arvot laukaisevat muninnan).
      Opeta poikaset käsikesyiksi, saat ne sijoitettua paremmin eteen päin.
      Pesinnän loputtua pönttö kokonaan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe