Miten eroon Sonerasta?

kytky puhelin

Iäkäs sukulaiseni pakotettiin ostamaan puhelimitse eräs Nokia kytky puhelin, jossa liittymä vuosi siten, jota hän maksaa 3 eur/kk 2 vuoden ajan liittymä 1,90 eur. Vielä vuosi jäljellä maksamista. Kuten kaikki tiedämme Sonera on suomen kallein ja inottavin operaattori, joten kysyn, MITEN tämä iäkäs sukulaiseni pääsee eroon koko sonerasta? Onko ainoa keino jättää liittymä käyttämättä, tilata toinen liittymä saunalahdelta, ja maksaa vuoden ajan vielä tuo 3 1,90 euroa soneralle ; vaikkei käytä sitä? Näinkö siis homma toimii?
Entä numeron siirto, uuteen liittymään onko helppoa?

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keinot vähissä on

      Näinhän se toimii ihan missä tahansa littymässä kun kytkystä on kyse.
      Vaihtoehdot on aika heikot, et voi purkaa kauppaa. Tosin puhelinmyynnissä on AINA 14pv palautusoikeus riippumatta tuotteesta Suomenlaissa. Tosin tämäkään ei tule nyt kysymykseen.

      Ei tuo hintana mikään hirveän kallis voi olla. Numeron siirtokaan tuskin onnistuu ennenkuin on kytky mennyt umpeen, koska numero on Soneralla siihen asti.

      Ainoa keino on yrittää purkaa sopimusta Soneran kanssa joskin todennäköisesti itse siinä joutuu kärsimään rahallisesti, kännykkä palautuu soneralle ja joudut maksamaan liittymästä joltakin ajalta, mutta parhaiten tuo selviää soittamalla Soneralle.

    • Kokemusta on

      Numeron saa siirrettyä koska vaan toiselle operaattorille. Maksut pitää maksaa sopimuksen loppuun asti.

    • kytkykyllästynyt

      Maksut voi keskeyttää maksamalla loput kerralla ja sanomalla hyvästi.
      Maksat vaan loput sopimuksen kuukaudet . Eikös se niin mene ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe