Kuumassa ilmastossa oleilleet!!

Afrikka-fani

Antakaa vinkkejä miten pukeutua että olisi mahdollisimman vilpoinen/ei hikinen olo??
Mitkä on parhaat materiaalit?
Ostettiin matkakumppanille just semmoset housut mitkä on plyesteria ja puuvillaa, erittäin kevyet, ohutta kangasta. Kuulostaako huonolta?
Millanen toppi/rintsikat olis paras? Puuvillainen vai mikrokuituinen?

10

4416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hessu

      Polyester... luulis keinokuidun ainakin olevan hiostava? Eiks pelkkää puuvillaa kannattas hommata? Vaikkei täällä kotosuomessakaan kovin lämmintä ole, niin johan paidassa jossa on keinokuitua hiostuttaa.

      • Puu

        Puuvilla on ehdottomasti paras. Huono puoli siinä on, että se rypistyy helposti ja heti, kun istut/nojaat johnkin.


      • Afrikka-fani

        Niin, mun tietämyksen mukaan polyester on muuntokuitu, eli tavallaan puuvillaa mutta ei rypisty niin helposti ym...
        100% polyesteria voi jossain muodossa jopa luulla puuvillaksi! mulla on kaks 100% polyester vaatetta ja ne on ihan erilaista kangasta. kumpikaan ei hiosta, ainakaan minua.


      • Afrikka-fani
        Afrikka-fani kirjoitti:

        Niin, mun tietämyksen mukaan polyester on muuntokuitu, eli tavallaan puuvillaa mutta ei rypisty niin helposti ym...
        100% polyesteria voi jossain muodossa jopa luulla puuvillaksi! mulla on kaks 100% polyester vaatetta ja ne on ihan erilaista kangasta. kumpikaan ei hiosta, ainakaan minua.

        Muistin väärin! Sekoitin polyesterin viskoosiin! Mulla on siis kivan tuntuisia, helteelläkin kivoja viskoosivaatteita.
        Polyesterista en siis tiedä varmaksi mitä se on. Ja palautimmekin ne yhdet ostamamme puuvillapolyester-housut kauppaan.


    • mexico lindo y querido...

      Pari vuotta Etelä-Meksikossa asuneena voin todeta, että kaikki keinokuitumateriaalista tehdyt vaatteet histavat ja eivät hengitä. Niinpä vaaleat pellavasta tai puuvillasta tehdyt vaatteet ovat parhaimpia. Aluksi muistakaa juoda tarpeeksi sokeripitoista mehua tms. ja parin tunnin välein syödä jotain suolaista... kuukaudessa elimistö tottuu uuteen ilmastoon ja huomaat, että 20 asteessa T-paita päällä on kylmä :)

      • matkalainen

        Suosittelen puuvilla tai pellavaa..näiden sekoitekin on ok. Nythän on muotia nuo puolipitkät pellava tai puuvillahousut, jotka ovat väljät. Ovat toimineen ihan hyvin ainakin Thaimaassa.

        Polyester on keinokuitu, eikä puuvillaa laisinkaan. Totuus on todellakin se, että muovivaatteet ovat kuumalla aika ikäviä..


    • Fiona

      Puuvilla/pellava on kyllä parhaat kuumaan ilmastoon. Ja väljät vaatteet mieluummin kuin ihonmyötäistä. Ja tietenkin vaaleita värejä. Riippuen tietenkin matkakohteesta, iltaisin on hyvä olla pitkää lahjetta ettei itikat pääse puremaan ja joissain maissa (pohj. Afrikka) yöt voi olla yllättävän viileitä.

      • kills

        Vanha erankavijoiden sanonta, joka pitaa paikkansa. Puuvilla on kuuma kuumalla saalla ja kylma kylmalla. Kylla tekokuidut on parhaita ja luonnonkuiduista pellava on ainut kelvollinen.


    • Fun in Africa

      Sen sanoisin Sambiassa puoli vuotta viettäneenä että kokemus opettaa. Ehdottomasti sandaalit, lenkkareissa kyllä jalat hikoilee. Kannattaa niihin kenkiin sijoittaa sen verran ettei tarvitse rakkoja olla koko aikaa puhkomassa. Ja osta parit sellaset housut mistä saa vetskarilla lahkeet pois, erittäin käytännölliset! Kun päivällä sortsi-tyyliin ja illalla puntit ettei moskiitot syö.

    • ruusu

      ovat oman kokemukseni mukaan viileimpiä. Etenkin naispuolisille henkilöille kaikkein ilmavain ja mukavin asu on löysähkö hihaton viskoosimekko, sieltä kiertää ilma joka puolelta mukavasti läpi.
      Puuvilla on ok jos se on kosteaa, eli tosi kuumassa ilmanalassa kun kaataa aina välillä puoli litraa vettä paitansa päälle niin johan pysyy mukavan viileänä olo. Muutoin yhdyn yhteen noista ylläolevista: normaalit puuvilla/trikoovaatteet ovat kuumalla säällä kuumia ja kylmällä säällä kylmiä. Aluspaitoina tietty ok ja mukavan pehmeitä viileällä säällä, kunhan siinä päällä on jotakin tuulenpitävää.

      Ja jos haluaa välttää hikistä oloa vaikka tekee hikisiä juttuja (esim kävelykin kuumassa säässä), niin mukavimpia yllä on nämä uudet urheilumatskut, en tiedä mitä tarkalleen materiaali, mutta jokainenhan tietää olon jos vertaa aerobik-tuntia/juoksulenkkiä puuvillapaidassa tai sitten uudenaikaisessa mikrokuituvaatteessa. Uudet materiaalit tuntuvat kuivilta vaikka olisi kuinka hikinen, toisin kuin puuvilla jossa vielä alkaa paleltaakin heti suorituksen loputtua tai tauolla.

      Puuvillassa vielä sekin huono puoli että kuivuu todella hitaasti, on painavaa, vie eniten tilaa kassissa, eli siinäkin mielessä nuo otsikon kankaat kätevämpiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      84
      1007
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe