http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/hamsterin/hamsteri/143045 
ajattelin että käyköhän yllä oleva häkki kahdelle naaras rotalle?, jos ei käy mikä vikana? auttakaa!
käykö tämä häkki rotalle?
12
1218
Vastaukset
- suski-87Mielestäni häkki on ensinnäkin turhan pieni kahdelle rotalle pohja-alankin jäädessä varsin olemattomaksi sen kaventuessa pohjaa kohti (mitat ilmoitetaan aina leveimmäistä kohdasta). Korkeuttakin saisi olla enemmän. Terraariomainen alaosa ei ole myöskään rotille paras mahdollinen, koska ilma ei kierrä silloin pohjalla yhtä hyvin. Rottien ollessa kohtuu sottaavia eläimiä, ilman laatu häkin pohjalla voi silloin herkästi huonontua. 
 Häkin koon takia sinne ei saa kauheasti virikkeitä mahtumaan. Mukana tulevat tarvikkeet, etenkin putket ovat rotille liian pieniä.
 Kahdelle rotalle suosittelisin Ferplast Jenny häkkiä, tai sitä isompaa asumusta: http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/rotan/rotta_80cm/143041 Esimerkiksi Furet XL:ssä on pinta-alaa Jennyä enemmän, mutta hinta on suunnilleen sama http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/rotan/rotta_80cm/197612
- SedäMäkin painotan sitä että rotille paras on korkea häkki jossa voi kiipeillä. Lisäksi tuollaisesta korkeapohjaisesta häkistä rotan on vaikeampi lähteä jaloittelemaan ja palata itse takaisin. No, ehkä tulikin jo selväksi ettei ollut hyvä häkki :D 
 Meillä on alunperin ollut Jenny, mutta olen korottanut sitäkin myöhemmin, kun ei vilkkaat rotat sielläkään kauheasti mahdu puuhailemaan (häkkejä saa tosiaan liitettyä helposti päällekkäin, esim narulla tai nippusiteillä). Furet XL on myös hyvä häkki, mutta sen kanssa kannattaa huomata, että asunnon ovien täytyy olla ainakin 80cm leveät, koska muuten häkkiä ei saa pesuun millään :D
- Kumpi..Onko rotalle siis parempi häkki vai terraario? - SedäHäkki. Terraario ei käy laisinkaan, siellä ei kierrä ilma tarpeeksi, tarpeeksi suurta tuskin on olemassakaan eikä siellä voi kiipeillä samalla tavalla. 
- suski-87Kuten Sedäkin jo sanoi, ehdottomasti häkki. Rotille sopivat hyvin etenkin korkeat ja tilavat fretti- ja lintuhäkit, ja nykyisellään markkinoilta on alkanut löytyä jo paremmin hyvin rotille sopivia jyrsijähäkkejäkin (kuten Midwest CritterNation Double). Häkissä kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti riittävänkokoisiin ja määrällisesti riittäviin luukkuihin, sopivaan pinnaväliin ja pinnojen suuntaan (vaakapinnat ovat rotille paremmat) sekä etenkin silloin jos taloudessa on muita eläimiä häkin pakovarmuuteen (kissa- tai koiratalouteen rotille ei kannata hankkia muovipohjaista häkkiä, ellei häkkiä ole valmis raudoittamaan). Mikäli häkkiä ei halua puhdistaa paikallaan rätillä ja höyrypuhdistimella, kannattaa huomioida myös häkin mahtuminen ovista. 
 Terraario sopii mielestäni rotille hyvin vain väliaikaiseen käyttöön, kuten synnyttävälle rotalle tai sairasyksiöksi. Eli tilanteessa jossa rottaa on hyvä suojata normaalia enemmän vedolta, ja mahdollisesti myös hieman rajoittaa sen kiipeilymahdollisuuksia. Vakituiseksi asunnokseksi terraario ei ole rotille hyvä.
 
- ROTTAHÄKKIOnko kahdelle naarasrotalle sopiva häkki: 
 a) Petco Rat Manor Habitat 57x42x81cm
 http://www.petco.com/product/106171/Petco-Rat-Manor-Habitat.aspx?CoreCat=homeBtn_SACages
 b) Martin´s The Rat Tower 61x36x91cm
 http://www.martinscages.com/products/cages/rat/
 c) Tower 70x45x92cm
 http://www.petnetstore.fi/tuotteet/kanit-jyrsijat-fretit-hakit-kuljetus-ja-ulkoilu/Tower-hakki-rotille-ja-freteille
 d) Freddy 2 max 80x50x80cm
 http://www.savic.be/freddy-2-max
- Sedäa) Pohja pinta-ala jää aika pieneksi, itse hankkisin vähintään 80x50x80cm tai vastaavan. 
 b) Myös tässä pinta-ala on aika pieni. Jos löysin oikean kuvan, korkeus myös menettää merkitytään välipohjan takia, siinä ei voi kiipeillä kunnolla.
 c) Tämä on kuvasta aika hankala hahmottaa. Pohjassa näyttäisi ainakin olevan joku ihmeellinen ritilä (lieneekö tarkoitus että purut on ritilän alla ja rotat siinä päällä?) Jos tuota ritilää ei saa pois, rotat eivät pääse kaivamaan ja luultavasti jyrsivät ritilän kappaleiksi. Tilavuus on hieman pienempi kuin alemmalla, mutta riittävähkö jos häkki muuten on ok.
 d) Mitoiltaan sama kuin ferplast jenny, eli ihan ok perushäkki. Edessä näyttäisi olevan iso luukku mikä on hyvä. Toisaalta jos on pelkästään iso luukku, rotat saattavat livahtaa sieltä ulos aina jos ihminen haluaisi tehdä häkille jotain (esim siivota sitä) mutta ei päästää rottia ulos. En näe onko katossa luukkua, olisi hyvä olla. Mun mielestä vaihtoehdoista paras.
 Suosittelen kyllä hankkimaan vielä isommankin (tai yhdistämään esim. kanihäkkiin) ja panostamaan rottien pitämiseen vapaana, vilkkaita eläimiä kun ovat :) Liikaa tilaa ei voi olla. n. 80x50x80 on kuitenkin ok. Kiipeilyä varten korkeampi on parempi, mutta pohjapinta-alastakaan ei voi juuri tinkiä, tai muuten siellä ei saa enää yhtään otettua juoksuaskeleita.
- ROTTAHÄKKIKiitos! 
 Tietääkö joku rottahäkkiä, jonka pohjapinta-ala olisi juuri jotain 50x80cm ja katto sitten "jossain korkeuksissa" ;D
- RATFANVINKATKAA HYVIÄ ROTTAHÄKKIJÄ!!! 
 Aina sanotaan, minkälainen olisi hyvä, mutta koskaan ei kerrota mistä sellaisen saa!!
- 3rotta naarastakotonKannattaa kokeilla oikeaa lintu häkkiä, koska kaksi naaras rottaa tarvitsevat paljon kiipeily tilaa ja virikkeitä häkkiin. Koko häkki pitäisi muutenkin olla kaltereista tehtyä. - 3rotta naarastakotonJatkan vielä......... Eli Faunattaresta saa hyviä häkkejä!!! Siellä myös neuvotaan! 
 
- Sedähttp://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/orava/orava_100cm/197529 
 http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/fretti/fretti_100cm/197612
 http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/fretti/fretti_100cm/143051
 Onhan näitä tietysti vaikka mitä kivoja, mutta isoimmat on sit vaikeita tai mahdottomia saada pestäväksi suihkuun, ja pirun kalliita :D Sit osassa tehdashäkeistä on myös ongelmaa liian pienien luukkujen tai matalien muovisten pohjalaatikoiden kanssa. Monet tekee itse häkkejä tai korottaa niitä: paljon halvempaa, mutta melkoinen projekti sekin. Täältä kannattaa katsella kuvia harrastajien häkeistä:
 http://www.kesyrottayhdistys.fi/forum/viewtopic.php?f=1&t=8670
 Mäkin tykkään kyllä käydä katselemassa Faunattarissa ja muutenkin eläinkaupoissa kaikkia hienoja isoja häkkejä. Ei vaan viitsisi maksaa opiskelijana niin sikana enkä kyllä tarvi enää isompaa oikeastaan :D Meidän kanihäkki oli jonkun 50e kärkkäiseltä, vastaavat ois Faunattaressa olleet yli satasen. Faunatar on iso ketju, joten kannattaa muistaa että vaikka jossain liikkeessa olisi hyvät myyjät, toisessa voi olla tietämättömiä joiden sanaan ei kannata luottaa aivan sokeasti :)
 http://www.kesyrottayhdistys.fi/forum/viewforum.php?f=4&sid=7cb9b3578ca27dba4050fe37b284cb5b
 Esim täällä myydään muuten jatkuvasti käytettyjä häkkejä, ja toisinaan hyviäkin saa miltei ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset434985
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183676
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693463
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012818
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral872702
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302660
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181791
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161606
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011468
- 1521331