Tietääkö kukaan lakimiestä

Jepa

joka voisi lupa-asiat hoitaa (Pirkanmaan alueella)?

18

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyrgen Grynt

      Ei noita lakimies pysty hoitamaan se on henkilökohtaisesti vaan toimittava, jos sitten haet jotakin neuvoa lakimieheltä väärinkohteluun ja päätökseen aseluvan myöntämisen eväämisessä niin sittenhän te teette valituksen hallinto-oikeuteen.
      Siihen pitäisi pystyä kaikkien asianajajien sukupuoleen katsomatta... Noh kannattaa tietenkin kysyä mitä mieltä tämä on aseista ettei satu joku aseahdistunut sitten olemaan niin se saattaa vähän tuottaa "hankaluuksia" :)

    • Juhan-i

      Jos ei mies (/nainen) kykene itse hoitamaan omia ase-asiotaan, niin on ehkä parempi hankki joku toinen harrastus.

      Jokatapauksessa sinne haastatteluun ja pällitestiin mennään itse, ei sinne mikään "edusmies" voi mennä.

    • ei tuu lisää ei

      Noin se puree nykyinen aselaki asehörhöyteen. Monille siihen taipuvaisille kynnys on jo liian korkea.
      Meneppä golf-kauppaan mailojen ostoon.

    • -

      Kerropa lisää omista harrastuksistasi, herra "asehörhö".

    • monenmoista

      Aseet vähenee kun uusia harrastajia ei enää tule, ampumaradat on vähentyneet ja niitä tullaan vielä jonkinverran sulkemaan lisääkin, kunhan valitukset on käsitelty.
      Nyt jos olisi fiksu asehörhö, niin vaihtaisi harrastusta ja myisi pössykät pois, kun niillä on vielä jotain arvoa.
      Harrastaahan voi vaikka mitä. Niinkuin mainittu golf on hyvä harrastus, jos vähän massia löytyy niin kiihdytsajo on hienoa hommaa. Samoin veneily, niin purje- kun moottoriveneily. Laitesukellus ja vastakohtaisesti myös laskuvarjohyppy.
      Kyllä hyviä harrasteita löytyy monenlaisia, ei muuta kun pössykät verkkopainoiksi ja kalastamaan. Kunhan alkaa kalaa tulla, niin entinen asehörhökin naureskelee onnellisena, kun löytänyt hyvän uusiokäytön aselleen.

      • Just joo

        Golfia ja kiihdytysajoa.

        Ökyilyä ja päristelyä. Luonnon tuhoamista...

        Tekopyhä koko ukko.

        Mene itse verkkopainoksi ja anna ampujien paukutella. Ei se ainakaan enempää häiritse kuin autokilpailut.


    • vihreeksi muutu

      Heh heh, kyllä on asehörhöstä tullut luonnonsuojelijoita, mitä viherpiiperöitä te lopultakaan olette. Kyllä nyt asehörhöilyn on loputtava, tuhoatte ympäristöä valtavilla lyijypäästöillä.

      Aseet kyllä vetävät tavallista tyhmempää kansanosaa puoleensa, niitä voi viedä tivolijunassa mennen tullen.
      Se mikä on hauskaa, tuo käsitys aseiden vastaisuudesta, keskiverto asotomppeli on muodostanut sterotypian, jossa vastustajan olisi oltava vihervasuri ja kukkahattu hippi, muu ei mukamas voisi olla mahdollista. Kun tuo kuva ri täyty, niin asehörhön lanttu löy erroria ja argumentointi hyytyy tavallisen tyhmistä kleistäkin.

      • -

        Tuo kieli pitkällä käyttämäsi sanonta "asehörhö" ja muu könkkö sanailu kertovat jo sinusta itsestäsi niin paljon, ettei juuri muuta tarvita.

        Jopa muut (asiallisemmat) aseiden vastustajat tuntevat sinusta myötähäpeää.


    • hyvät naurut taas

      Niinkuin se minua hetkauttaisi.
      Tosiasia on kuitenkin, että asehörhöiltä on mennyt aivan pasmat sekaisin ja joku lusikallinen housiuhin, pikkasen kun on kuppia hämmennetty, niin yli kouhuu kivasti.

      Noukin jonkun asehörhön avaukset golfista, sitä asehörhöt haukkuvat kilvan, kun luulevat minun sitä harrastuksena suosivan, ei voi nauramatta lukea. Asiden jälkeen kun golf on vissiin tyhmimpiä harrastuksia mitä voi olla.
      Kyllä teitä tolloja on helppo viedä, ei paljoa tarvitse.

      • -

        Kummasti se vain taas tuntui hetkauttavan.


      • Slinger

        Et tule asehörhö kuule saamaan mitään aikaan näillä sun aseiden vastustamisilla, nimenomaan sinä olet se asehörhö täällä! :D

        Kuvittelee vielä että on muka saanut jotakin HUI kohinaa ja kihumista yli aseharrastajassa tai metsästäjässä, katso peiliin ja totea, että siinä se saamaton nahjus silti seisoo vaikka kuinka netissä ollaan niin nokkelaa vaikutetaan asenteisiin! :D


    • hörhöt sekaisin

      Kummasti vaan on minun jokaiseen kirjoitukseen kommentoitava, ei pysty asehörhö jättämään räikeintäkään provoa kommentoimatta, kertoo hörhöistä enemmän kuin mikään.

      • -

        Noh noh. Noin ikävää puhetta.

        Ennen vanhaan golfarit olivat herrasmiehiä.


      • AseTuhma

        Mitäs siinä kommentoimisessa sitten on ongelmaa? Itse myöönät että räikeitä provoja heittelet niin saahan sitä provoa ruokkia! :D
        Sinä senkin tuhma ASEHÖRHÖILIJÄ! :DDDDDD


    • Järki käteen

      Lakimiestä ei tarvitse kuin tekemään valitusta myöntämättä jätetystä hankintaluvasta. Sellaiset tapaukset taitavat olla niin harvinaisia, että ei kukaan lakimies niihin erikoistunut ole.

      Jos perusteet on kunnossa, niin lupa tulee ja jos ne ei ole kunnossa, niin turha valittamiseen rahoja tuhlata. Anomisprosessi on yhden A4-lomakkeen täyttö.

    • vigilantee

      Fakta.
      Vaikka luvallisia aseita vähennettäisiin, astuisivat tilalle luvattomat aseet.

      Aseilla on ihmiselle hyvin monisäikeinen merkitys. Luvallisuus on vain kontrollointi tapa. Kun kontrollia ei ole astuu luvattomuus valtaan ja se tietää taatusti aina ongelmia.

      Kun taas on kuntavaalit käsillä ja uudet pyrkyrit jonossa pyrkimässä vallankahvaan. Katskoaa kun äänestätte, että sillä ehdokkaallanne on järki ja aivot tallella. Eduksuntaan ne kuitenkin pyrkivät. Näitä viisumivapauksia ajavia asekieltäjä-zombipoliitikkoja on elätelty ihan riittämiin.
      Niitä ei lisää tarvita. Mielummin sellaisia jotka irroitta Suomen kokonaan EUsta ja pätkäisee rajat kiinni ryssiltä.

    • köyhyys ja kurjuus

      Että Suomi irti eurosta ja mitä tilalle? pysyn paukuttelulla ei verottettava tilo kerry. Valuutaksiiko jotain Soinin eijuuroja, jossa isä-Timon ruma naama kuvana?
      Ja rajalla sanotaan sitten ei venäläisille turisteille? Ne kun on tuonnut nykyään melkein miljardi euroa vuodessa tuloja.
      Taitaa vigilanteen maassa vaan kurjuus lisääntyä, ahdasmielisyyden ja nurkkakuntaisuuden myötä.

      • -

        Ahdasmielisyys ja suvaitsemattomuus on lisääntynyt.

        Sen näkee mm. erilaisten kieltojen ja rajoitusten lisääntymisenä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2537
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      98
      1815
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      140
      1147
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe