Apuva !

decorelle

osaako joku sanoa mitä pitäisi tehdä kun meillä on bernhardilais uros ja englanninbulldoggi narttu. nartulla juuri juoksu meneillään ja oli päässyt jotenkin livahtamaan häkistään ulos ja kekkaloinut meidän uroksen kanssa kämpässä vissiin koko päivän. onko siis mahdollista että bernhardilaisemme olisi voinut astua enkkubullimme? ja jos on niin millä mahdollisuuksilla bulli tulee raskaaksi ja kykeneekö se synnyttämään pentuja?

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raskaana voi olla

      Molemmilla roduilla on liian laajan kallon vuoksi nynnytysvaikeuksia. Kummankin jalostus on siinä suhteessa aivan sairasta, niiden kallojen muoto pitäisi saada sellaisiksi, että mahtuvat kohdusta ulos ja emättimen läpi. Varmasti tulee näiden kahden rodun sekoituksella vaikeuksisa synnytyksessä. No mutta kun kerran rotukoiriakin keisarinleikkaillaan nykyään oikein arkirutiinisesti, niin mikäs siinä on sekarotuistakin keisarinleikatessa. Esimerkiksi bostoninterreiereiden, englanninbulldoggien ja ranskanbulldoggien pentueista jotain 70-95 % syntyvät keisarinleikkauksilla, ja bernhardinkoirankin pentueista noin puolet.

    • ihsdcoidhsöc

      Bernhardinkoira synnyttää yleensä ihan sujuvasti; Koiran päähän kehittyy täyteen kokoonsa vasta n. 3-vuotiaana ;) Pennulla on ihan tavallisen kokoinen pää kroppaan nähden. Raskaus on mahdollinen, kysy jatkotoimenpiteistä lääkäriltä.

      • virallisesta jopa

        Kanadassa ollaan tehty "virallinen" tutkimus, jonka mukaan tutkimukseen osallistuneiden 32:n bernhardinkoiran 34:stä (yhteensä) pentueesta 14 (41.2 %) jouduttiin keisarinleikkaamaan.


    • Jänkhältä

      Jos se on virallinen, miksi se on "virallinen"? Tuolla Jenkkilässä ja varmasti myös Kanadassa lienee vähän eri systeemit koko rodun suhteen, eihän ne ees näytä bernhardinkoirilta... Laita linkki ihmeessä, saattahaan siellä tilanne tosiaan olla tuo. Tietenkin bernhardinkoiralla on melkoisen paljon tyypillisiä vikoja ja sairauksia, mutta synnytysvaikeudet eivät kuulosta tyypilliseltä tälle rodulle.

      Luonnollinen synnytys on asia johon täytyy pyrkiä. Jos jollain rodulla on ongelmia astumisessa, tiinehtymisessä ja synnytyksessä, rodun täytyisi joko kuolla sukupuuttoon tai risteytyä rodun kanssa, jolla luonnollinen lisääntyminen on mahdollista. Itse en kannata keinotekoista rodun ylläpitoa. Jos nuo asiat eivät onnistu, se on luonnon keino kertoa että jokin on pielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe