Miksi mollaatte?

Mennään vaan

Ainakin itse olen viihtynyt erinomaisesti sekä Hurghadassa että Sharmissa. Lämpöä, upeat kalavedet, hyvää ruokaa, hotellit kauniita muistuttaen tuhannen ja yhden yön satuja (jos suht tasokkaan hotellin ottaa) ystävällistä henkilökuntaa...Tietysti kaupustelijat kaupungilla ovat pääasiassa tungettelevia, mutta oikealla asenteella pärjää. Hinnat edullisia, kannattaa käyttää esim parturipalveluja, apteekkitavarat tosi huokeita, puuvilla hyvää laatua jne. Ympäristö hotellien ulkopuolella ei kylläkään miellytä Suomen siisteyteen tottuneita, siihen toivoisin parannusta, mutta alueet hotellimuurien sisäpuolella vehreitä ja siistejä.
Siis rohkeasti matkaan...

7

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja.

      Mollauksen syyt ovat kirjoituksesi ensi riveillä. Mollaajat joutuvat lukemaan ylistystä hienosta paikasta, johon edullisuudestaan huolimatta heillä ei ole varaa.

      Kyllä siinä pihlajan marjoista tulee hyvin happamia!

      Mutta ei minusta hotellialueen ulkopuolella Sharmissa ollut mitään epäsiistia.

    • Maragha

      Niinpä niin, Egyptin matkalaisen kannattaa kyllä valita vähän tasokkaampi hotelli, niin palvelut pelaa. On myös kätevää, että hotellilla on omaa tarjontaa (kauneushoitoloita, ravintoloita ja viihdettä). Ei tarvitse aina lähteä kaupungille. On kiva myös asua rannalla, niin pääsee helposti uimaan. Tällöin näkymä on myös varmasti kaunis. Hotellialueet ovat yleensä isoja ja vehreitä, jos valitsee vähintään 3 tai 4- hotellin. Kahden tähden hotelli kannattaa valita, jos sukellatte koko viikon tai muuten olette reissussa. Kahden ja kolmen tähden hotelleilta ei kannata Egyptissä hirveästi odottaa. Ainakaan all inclusivea ei kannata sellaisissa paikoissa ottaa.

      Sharm ja Hurghada eivät sinäsä ole mielenkiintoisia kulttuurin tai arkkitehtuurin puolesta. Mutta katsokaapa mereen! Mitä sieltä löytyykään! Minä tuhlaan rahani mieluiten vesillä. Snorklatkaa, kokeilkaa sukeltamista (”intro dive”, jossa opas pitää teitä kädestä kiinni ja jossa saatte täyden sukeltajan varustuksen, mutta jossa teidän ei tarvi tietää mitään varusteiden käytöstä, on mahtava kokemus!!) tai menkää vain lasipohjaveneretkelle, jos haluatte pysyä kuivana. Punaisessa meressä on 1200 erilaista kalaa ja 250 korallilajia! Mieletön värimaailma, puhdas ja ennen kaikkea lämmin vesi!
      Kivaa matkaa teille!

      • lasipohja

        Pitäis saada nää matkatoimistojen maksamat mainostajat täältä pois....


    • L

      Ihanaa reissua Egyptiin! Kolme kertaa käyneenä ja neljännen kerran lähtevänä. Itse olen aina ollut 2 tähden hotellissa, koska se ei ole minulle tärkeää, ei lomaa ole tultu viettämään huoneeseen :)

    • sikamainen maa

      Kaksi kertaa aikanaan kävin samalla reissulla, ekan ja viimeisen. Sen kaatopaikan kanssa voi vielä jotenkin elää, mutta niitä kokoajan käsi ojossa olevia mankujia sun muita humpuukioppaita ei meikäläisen hermot kestä. Niilä toreilla ja kauppabasaareilla ei ole yhtään mitään mitä valkoinen ihminen tarvitsee, täysin turismin pilaamaa aluetta kaikki kusettavat kaikessa.ei kiitos ei enää.

      • Missä missä

        Ja missähän tuo mielikuvituksellinen matka mahtoi tapahtua?

        Minun arvaukseni on yllä.


    • uudelleen matkalle

      Meillä positiivisia kokemuksia. Levottomuuksista tehdään median välityksellä liian iso juttu, ei mitään ongelmia ja ystävällisiä paikallisia. Olimme ensimmäistä kertaa Egyptissä Sharmissa (kaikkien varoituksista huolimatta halusimme nähdä Egyptin, saatte mahataudun ja ties mitä) aivan mahtava kokemus, ruoka todella hyvää ja sitä oli runsaasti joten valinnan varaa oli ja söimme kaikkea mahdollista meillä oli all inclusive.Egyptissä on paljon nähtävää, koimme pyramiidit, museot, kävimme syömässä niilin rannalla, kerrassaan upea lomakohde ja varma lämpö talvella, voimme suositella. 4 kk päästä käymme katsomassa minkälainen on Hurhaga.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe